Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
SADAM sa konečne dokopal k zverejneniu toho jeho fontu. Prihrejem si polievočku a poviem niečo o tom mojom fonte.
OSIFONT je štandardný TTF font s podporou UTF-8 vytvorený v programe FontForge. Plne podporovaných je 19 z 23 jazykov európskej únie. Grécke písmo čiastočne podporuje malú abecedu, chýba tam asi 8 znakov. Bulharčina chýba úplne. V Írštine a Litovštine chýba pár znakov. Font je distribuovaný pod licenciou GNU GPL verzie 3 s "Font Exception".
V úvode mi s fontom veľmi pomohol Denis Jacquerye z projektu DejaVu ktorý ma naučil ako má vyzerať správne vytvorený znak, ako nastaviť extrémy, optimalizáciu, správne nastavenie bearingu, atď. Naučil ma správne používať FontForge.
V septembri by sa do projektu mal zapojiť Lothar Klein (LKSoft, pobaltský výrobca CAD softvéru), vďaka nemu som lepšie zapracoval GNU GPL licenciu verzie 3 do projektu (Font exception, atď.) čím by malo byť jednoduchšie pridať font aj do komerčných projektov. Plánuje pridať aj niekoľko špeciálnych CAD značiek:
Degree 00B0, Plus/Minus 00B1, Cap Omega 03A9, Center Line 2104, Between(opp arrows) 2194, Circular Runout 2197, Drill Depth 21A7, Angularity 2220, Diameter 2300, Profile of a Line 2312, Profile of a Surface 2313, Position 2316, Cylindricity 232D, Symmetry 232F, Total Runout 2330, Slope 2333, Conical Taper 2332, Counterbore 2334, Countersink 2335, small omega 2375, Perpendicularity 23CA, Straightness 23E4, Flatness 23E5, Envelope Requirement (E circle) 24BA, Free State Variations (F circle) 24BB, Least Material Condition (L circle) 24C1, Max Material Condition(MMC) 24C2, Projected Tolerance Zone (P circle) 24C5, Regardless of feature size (S circle) 24C8, Tangent Plane (T circle) 24C9, Unilaterally/Unequally Disposed (U Circle) 24CA, Square 25A1, Circularity 25CB, Concentricity (dbl circle) 25CE, Parallelism 2AFD
Tiskni
Sdílej:
Dokud to nemá arabštinu, syrštinu a hebrejštinu, je to zatím nepoužitelné :-P
Ktoré znaky tam chýbali z litovčiny? Mne sa zdá, že sú tam všetky. A írčina na screenshote je v starom pravopise, nový nepoužíva bodku nad písmenom. A tie znaky v zátvorkách súvisia nejako s jazykom ? (napr. pre fínčinu tam je navyše å, ale chýba š a ž vo francúzštine zas nie je œ)
> Ktoré znaky tam chýbali z litovčiny?
Sarkanās jūrascūciņas peld pa jūru (ĀāČčĒēĢģĪīĶķĻļŅņŠšŪūŽž)
To je lotyština
> A írčina na screenshote je v starom pravopiseÁno, viem, ale myslím že ak má byť podpora plná tak plná.
Tak potom tam chýba slovenské g s mäkčeňom a dlhé prehláskované a
> A tie znaky v zátvorkách súvisia nejako s jazykom> napr. pre fínčinu tam je navyše å
Podla wikipedie nie (ale asi to je zo svedstiny)
> ale chýba š a ž
Nemam finsky pangram ktory by to potvrdil, sory, nastastie š a ž su v inych abecedach takze ta podpora tam je
http://users.tkk.fi/u/tuhkanen/Sery-C/Kotus-sz-hatut-FI.html Nie je to také podstatné, to je pravda...
proč je to Ñ takový divný? ;)
Štandardný v akom zmysle? Jako že ta samá ISO norma?
Mimochodem, když jste teď takový expert na FontForge, je možné v něm dělat tahové (stroke) fonty? Nějak jsem na to nepřišel. A to mě přivádí na k další otázce – nepředepisuje ona norma, že třeba šířka tahů, zakončení hran apod. musí být odvislé od něčeho ve výkrese? Tedy jinak řečeno písmo nesmí být z principu obrysové?
font je pekny, da sa pouzit nielen na technicke kreslenie