Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
Teď to chce hlavně vymyslet nějaký levný řešení s automatickym ředěnim a vstupem kyslíku, aby to bylo použitelný i pro ty děti v africe a né jen pro zvířata ve vyspělejch zemích...
A ja myslel, ze stavite super-vodnici
To je tak těžké najít Olšákovu stránku? Zvlášť když platí za jednoho z největších odborníků na TeX u nás? http://petr.olsak.net/
Formát, v jakém je font uložen, je něco vlastního, nebo se používá i někde jinde? (V oblasti CAD se nepohybuji.)
Bylo by možné na webu popsat rozdíl mezi font1 a font2? Bylo by možnné doplnit na základě jakého standardu byl font vytvořen? Bylo by možné mít ten web v nějakém světovějším jazyku? Bylo by možné ty jména souborů s fonty změnit na něco výstižnějšího než „font.vvf“?
Už to chápu. Tenhle font je tahový (stroke), nikoliv obrysový (outline). Na tohle se dá použít třeba MetaFont, možná SVG.
Já řeknu, co si myslím o webu: módní košilka (která se třeba mě nevejde na šířku do prohlížeče), ale žádné informace. Dokonce i snímky jsou zmršené zmenšením, takže nečitelné.
Na webu chybí zásadní informace: Která verze GPL, popis formátu fontových souborů, přesné označení normy, ke které se font hlásí.
Mimochodem kódování znaků použitých ve fontu je dáno toutéž normou? Nebo jak mám zjistit, že character A 001/02 100 150
je „Á“? Nebylo by vhodné zveřejnit převodní tabulku z vašeho kódování do Unicode?
kamo, zlepsil si si karmu.
jj, zeby sadam dostal plnych 100%? :)
moze byt, ale nemyslel som abickovsku. proste urobil nieco, co sa zide a pustil to medzi ludi. v dalsom zivote sa nenarodi ako spinavy cerv, ani ked bude nadalej metat vulgarizmy.
vole, o tisnovskom nikto nepochybuje. je to ako - urobil to sadam s bozu pomocou.
BTW: Není ten font pokrytý patenty?
To je ISO font po pěti pivech :)
Asi pokus dodat trochu umělečnosti do emočně chladného technického kreslení.
kecy, to je font pro stary tuzkovy plotry, co nezvladali kruznice
SADÁM: Gratuluji, však ona ta podpora komunity odpovídala bohatým informacím o cílech a průběhu projektu, kterými jsi nás tak často zahlcoval :)
Pavel Tisnovsky: Plánuje se konverze do ttf? Nebo se už na tom pracuje?
Písmena G mají jednu čáru přetaženou, oprava je v příloze.
Já jsem shodou okolností taky uvažoval o podobném projektu, ale nebyl čas. TTF jsem plánoval vyrobit přes Fontforge (skript v Pythonu na načtení a využítí funkcí FF pro vytvoření obrysů tahů).
písmo máš, ještě k tomu dodělejte ten CAD. ale musíte to stihnout do třech měsíců, pak si jdu koupit ProE :p