Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Tiskni
Sdílej:
Teď to chce hlavně vymyslet nějaký levný řešení s automatickym ředěnim a vstupem kyslíku, aby to bylo použitelný i pro ty děti v africe a né jen pro zvířata ve vyspělejch zemích...
A ja myslel, ze stavite super-vodnici
To je tak těžké najít Olšákovu stránku? Zvlášť když platí za jednoho z největších odborníků na TeX u nás? http://petr.olsak.net/
Formát, v jakém je font uložen, je něco vlastního, nebo se používá i někde jinde? (V oblasti CAD se nepohybuji.)
Bylo by možné na webu popsat rozdíl mezi font1 a font2? Bylo by možnné doplnit na základě jakého standardu byl font vytvořen? Bylo by možné mít ten web v nějakém světovějším jazyku? Bylo by možné ty jména souborů s fonty změnit na něco výstižnějšího než „font.vvf“?
Už to chápu. Tenhle font je tahový (stroke), nikoliv obrysový (outline). Na tohle se dá použít třeba MetaFont, možná SVG.
Já řeknu, co si myslím o webu: módní košilka (která se třeba mě nevejde na šířku do prohlížeče), ale žádné informace. Dokonce i snímky jsou zmršené zmenšením, takže nečitelné.
Na webu chybí zásadní informace: Která verze GPL, popis formátu fontových souborů, přesné označení normy, ke které se font hlásí.
Mimochodem kódování znaků použitých ve fontu je dáno toutéž normou? Nebo jak mám zjistit, že character A 001/02 100 150
je „Á“? Nebylo by vhodné zveřejnit převodní tabulku z vašeho kódování do Unicode?
kamo, zlepsil si si karmu.
jj, zeby sadam dostal plnych 100%? :)
moze byt, ale nemyslel som abickovsku. proste urobil nieco, co sa zide a pustil to medzi ludi. v dalsom zivote sa nenarodi ako spinavy cerv, ani ked bude nadalej metat vulgarizmy.
vole, o tisnovskom nikto nepochybuje. je to ako - urobil to sadam s bozu pomocou.
BTW: Není ten font pokrytý patenty?
To je ISO font po pěti pivech :)
Asi pokus dodat trochu umělečnosti do emočně chladného technického kreslení.
kecy, to je font pro stary tuzkovy plotry, co nezvladali kruznice
SADÁM: Gratuluji, však ona ta podpora komunity odpovídala bohatým informacím o cílech a průběhu projektu, kterými jsi nás tak často zahlcoval :)
Pavel Tisnovsky: Plánuje se konverze do ttf? Nebo se už na tom pracuje?
Písmena G mají jednu čáru přetaženou, oprava je v příloze.
Já jsem shodou okolností taky uvažoval o podobném projektu, ale nebyl čas. TTF jsem plánoval vyrobit přes Fontforge (skript v Pythonu na načtení a využítí funkcí FF pro vytvoření obrysů tahů).
písmo máš, ještě k tomu dodělejte ten CAD. ale musíte to stihnout do třech měsíců, pak si jdu koupit ProE :p