Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Uplynulo dlhých osem rokov od môjho posledného blogu, odvtedy som tu už len read-only. Až prudko inšpiratívny zápis minulý týždeň ma inšpiroval aby som niečo nové vytvoril. Naposledy ma takto nadchol sadam, vtedy som vytvoril osifont a potom som sa o to roky musel starať.
Tak som sa trošku pohral a v php som zbastlil moju víziu úvodnej stránky pre AbcLinuxu.
Všetko ma ****. Webdizajneri su banda *******. Človek sa ide ****** z tych *********** webstránok. ***** to nemozete spraviť aby fungovali normalne do ****. Spravil som titulky k *********** slovenskému filmu pre jednu zahraničnú študentku slovenčiny. Aby mali z mojej práce osoh aj ostatný, chcel som to nahrať na web.
V Google Reader pribudla možnosť zobrazovať koľko ľudí má daný príspevok RSS správy rado. Táto informácia je úplne na piču ale zaberá zbytočne 2 riadky. Nedá sa to vypnúť. Zapojil som zdravý sedliacky rozum a nakoniec sa mi to podarilo. Riešenie je triviálne. Na koniec adresy feedu pridajte ?x=NejakyNahodnyRetazec resp. &x=NejakyNahodnyRetazec. Google Reader tento feed považuje za unikátny a tak budete jeho jediný subscriber a ostatný vám môžu vyliezť na hrb.
SADAM sa konečne dokopal k zverejneniu toho jeho fontu. Prihrejem si polievočku a poviem niečo o tom mojom fonte.
#!/bin/bash find | grep -v '.svn' | grep -e '.js' -e '.php' -e '.sh' | while read i; do # zo suboru odstranime taby, co zostane a zacina medzerou je zle V=`sed 's/\t//g' "$i" | grep '^ '` E=`echo "$V" | wc -l` if [ "$E" != "0" ] && [ "$V" != "" ]; then printf "%-6s %s\n" $E "$i" echo "$V" | sed 's/^/ == /g' fi done
#!/bin/bash CISLO=0 while true; do if [ ! -f "$1" ]; then echo "Contiguous backup of single file v1.0" echo "USAGE: cbackup <file>" exit 1 fi NEW=`md5sum "$1"` if [ "$OLD" != "$NEW" ]; then while [ -f "$1.$CISLO" ]; do CISLO=`echo $CISLO + 1 | bc` done echo Creating backup "$1.$CISLO" cp "$1" "$1.$CISLO" fi OLD=$NEW sleep 10 doneJa to používam keď pracujem s nejakou veľmi nestabilnou verziou nejakého programu. Unlimited undo je síce pekná vec, ale keď vám program padne tak je celé undo v péčku. Používa sa to tak že spustíte "cbackup nejakydokument" a veselo editujete ten dokument. Po každej dôležitej úprave to uložíte a o viac sa nestaráte. Ak nič nepadne tým lepšie a len treba vymazať tie zálohy. Nerobil som to cez inotify kvoli prenositeľnosti (WinXP,SCO 3.2,Ubuntu).
#!/bin/bash SRT="$1" TMP1=`mktemp` if [ -z "$SRT" ]; then echo "USAGE: `basename $0` [file_in_cp1250_dos_eol.srt]" exit fi cstocs 1250 utf8 "$SRT" | dos2unix | \ grep -v '\-\->' | sed 's/<i>//g;s/<\/i>//g;s/[ ,.\*\(\)\"0123456789-\/]/\n/g' | \ grep -v '^$' | perl -Mutf8 -pe 'utf8::decode($_);$_=lc($_);utf8::encode($_);' > "$TMP1" k=0 m=`sort -u "$TMP1" | wc -l` for i in `sort -u "$TMP1"`; do k=$(($k+1)) POCET=`grep '^'$i'$' "$TMP1" | wc -l` echo "$k/$m ... $POCET $i" > /dev/stderr echo $POCET $i done | sort -nr > "$SRT.stat" rm "$TMP1"
Toto je ťahák alebo ak chcete log z inštalácie Ubuntu 8.04 na "nový" firemný notebook HP nx6110 (40 GB disk, 1 GB RAM, 1.4 GHz Celeron). HW je plne podporovaný takže ide len o nastavovanie softvéru k obrazu svojmu.