Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Po téměř úplném přechodu na Linux přibližně před rokem jsem přestal používat OCR jelikož jsem na to nenašel žádný použitelný software pro Linux zdarma. Nic z toho co jsem zkoušel nefungovalo. Google nedávno informoval o uvolnění OCR engine Tesseract pod licencí Apache 2.0. Dnešní článek na Newsforge mi to připomněl, tak jsem se rozhodl Tesseract vyzkoušet. Zdrojový kód je ke stažení ze Sourceforge. Kompilace a instalace je snadná a rychlá (Ubuntu 6.06): $ ./configure; make; sudo checkinstall -D
. Tesseract však poté nefunguje. Je ještě třeba dát adresář tessdata/
do /usr/local/bin/
.
Dal jsem Tesseractu přečíst stránku jednoho článku ve formátu tiff ($ tesseract test.tif test
). Ta jedna stránka má 17 MB (scan z kopírky v knihovně) a Tesseract ji přečetl skoro hned. Existuje i skript na převod souborů pro Tesseract. Vzniklý soubor test.txt
je minimálně stejně dobrý jako výstupy z různých programů co jsem používal ve Windows (nepamatuju kterých, prostě nějaký shareware). Je tam pár chyb, ale jsem mile překvapen. Zdá se že znovu začnu využívat OCR.
Tiskni
Sdílej: