Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Tiskni
Sdílej:
To by mě taky zajímalo.
Pořád jsem nějak nezjistil, jestli Maemo bude stejně volné jako Android...Zalezi co myslis tim "volne". Maemo je nekolikanasobne volnejsi ve smyslu "freesoftware". Je to proste linux s barevnym pozlatkem, bezproblemu se do toho zavrtas, ostatne clanky tady na abicku jsou toho dukazem. Kdezto Android osobne povazuju za blackbox a tak trochu za vykradani linuxu. Vezmeme si freesoftware co se nam libi a udelame z toho blackbox. Na programy tam mas ten jejich cenzurovaci market.. dekuji nechci. Pokud myslis dostupnost systemu i pro jine vyrobce, tak tam to IMHO bude podobne. Staci si jen pockat az Maemo opusti pulty obchodu. Myslim ze nokia s timhle prvnim kouskem jen osahava trh. Videls snad reklamu v televizi? Zatim se o to zajimaj spis geekove, kteri to vylepsej a vysperkujou a do ostreho konkurencniho boje pujdou az novejsi modely. Zdenek
Kdezto Android osobne povazuju za blackbox a tak trochu za vykradani linuxu. Vezmeme si freesoftware co se nam libi a udelame z toho blackbox. Na programy tam mas ten jejich cenzurovaci market.. dekuji nechci.Blackbox? Vždyť je kód dostupný pod GPL! A cenzurovací market? Nepleteš si to s marketem u iPhone?
Maemo je nekolikanasobne volnejsi ve smyslu "freesoftware"Nechápu co vede lidi k tomu aby šířili tyhle bludy. Vždyť je to tak jednuduché si zjistit fakta. A fakta jsou tyhle: Android je společně s Openmoko distribucemi jediný systém, který si můžete komplet přeložit ze zdrojáků. Maemo ani náhodou. Jako přístup Nokie mi připadá v pohodě. At si tam maji klidně closed věci, ale jádro + telefoní stack musí být opensource, jinak máte v ruce jenom krám a výrobce rozhodne, kdy už je zastaralý a přinutí vás koupit si nový.
mám skvělý Internet v mobilu od O2 - v Praze je někde průměrná 3G rychlost i 400kB/s a víc, týdně to stojí 40Kč a hlavně není žádný FUP
Tomu se mi nechce prilis verit, co mate za tarif? Tady zminuji "limity" 150 a 500 MB...
Pozoruhodne. V tom pripade ostatni mobilni tarify, ktere se lisi pouze FUPem, neviditelna ruka trhu pripravila pro prostacky, kteri blahove veri uvadenym parametrum a plati 6x vic, nez by museli. Uz aby to vzali do rukou komunisti a vsecky tyhle marketingove magy znarodnili, von jim pak spadne hrebinek.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Nejsem Geek, ale když vidím Midnight Commnader v telefonu, zbíhají se mi sliny.to je spor.