Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tento zápisek byl redakcí smazán.
Tiskni
Sdílej:
PT bude naším expertem na vnitřní vztahy a komunikaci.Wow! V tom případě se chci okamžitě zapojit
PT bude naším expertem na vnitřní vztahy a komunikaci.To už vidím:
PT: „Fakta hovoří v můj prospěch. Jakákoliv další diskuse je bezpředmětná.“
??: „Ale když já bych…“
PT: „STOP!!! Nebo jste tak hloupý, že to nechcete vidět?“ (výhružně a výsměšně)
Neskončila by většina takovýchto blogů po jednom zápisku „Tak jsem založil blog”?No spíš aby neskončila stylem na růžovém podkladě s červenými rotujícími srdíčky oranžově napsaného:
„Ahoj, já jsem Zuzanka. Je mi 13 a mám ráda Tokio Hotel a koně. Něco pěkného mi napište.“
Já zapoměl, teďka táhne Emo.
1) Dokud nepoložím základy něčeho, nemohu po nikom chtít, aby se připojoval. Dokonce je to tak lepší. Já položím základy, já ukážu směr, kterým se vydávám, a podle toho se ostatní mohou připojit nebo nepřipojit. Předejde se tak neshodám.Dobře, vidím, že v situaci máte jasno, vaše argumenty dávají smysl a jsou zcela korektní. Diskutovat v tomto smyslu o něčem, co tedy ještě není spuštěno, je asi opravdu předčasné. Nyní se můžeme těšit na to, co pro nás ve svém projektu ukuchtíte.
Koneckonců, české GNOME Live funguje taky (díky Lukáši "Dromovi" Lommerovi a dalším lidem).Ano, já vím. K českému překladatelskému týmu se od února přidalo hned několik velmi ochotných lidí a je velmi pěkné sledovat jejich vážný zájem se stavem překladů pomoci. Ten zájem už má navíc mnohé hmatatelné výsledky. Věřím, že ve vašem projektu bude také vyhrazen nějaký prostor informacím o překladatelském týmu, protože ten je na přílivu dobrovolníků existenčně závislý.