Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
OSA nechápu, podle mě to je organizace na úrovni svazu zahrádkářů.Sice to taková organizace je, ale má velmi významné privilegium, kterému zákon říká „oprávnění k výkonu kolektivní správy“. A pokud jí nebude odebráno z důvodů uvedených v § 99, odst. 1 a 2 AutZ, bude ho mít na věky věkův.
Reci o tom, ze vydavatele nejdou s dobou a ze maji zastaraly obchodni model, nelze brat vazne.Asi je nelze brát vážně jako o(vý)mluvu pro stahování, ale jinak je nutné je brát vážně. Jako jeden z hlavních problémů vidím to, že korektně koupený film, nemá oproti staženému naprosto žádnou přidanou hodnotu (spíš naopak), a to i když zcela zanedbám finační stránku (tedy, že by se za to stažení platilo stejně za koupení filmu). Krabičku s plackou za výhodou nepovažuju - v poličce mi to zabere víc místa než na disku a chci se koukat na film, ne na krabičku.
I kdyz je mozna zastaraly, maji vysostne pravo si stanovit podminky sireni sveho obsahu, a cloveka nic nenuti k tomu, aby tyto podminky porusoval a dival se na tyto filmy.A jsme u starého dobrého flamu o tom, co lze a nelze vlastnit.... (Teda ne, že bych s tebou zcela nesouhlasil, jen to nevidím zdaleka tak jednoznačně).
Ty vtipe ... a neni prodlužování autorského práva z 20 let na 90 či ještě víc taky amorální?
Ještě nějakej chytrej komentář?
Dobre. Neni to ilegalni, ale stahovani je amoralni. Pardon."Amorální" je záležitost zvyku a dohody. K dohodě jsou třeba vždycky aspoň dva. Když se dohodnete sám se sebou, že je pro vás něco amorální, nevyplývá z toho pro ostatní vůbec nic.
A druhá věc - "Spotrebitele nic nenuti stahovat ilegalne z internetu. Proste pokud osobne nesouhlasim s cenou daneho dvd(treba), tak si to nekoupim a na dany film se nepodivam. Rikat, ze ten zly vydavatel to prodava jen na dvd a jeste k tomu draho a proto jsem vlastne nucen to stahovat..." neřeší případy kdy se film u nás případně v Evropě jako takový koupit nedá (buď tady nikdy nevyšel nebo je beznadějně vyprodanej). Co pak má člověk dělat, když ho chce, i by zaplatil, ale neni komu?
Model placky v krabicce jiste je davno prekonany a dnes lze vymyslet lepsi metody distribuce.Něco takového jsem chtěl říct.
Proste u obsahu, ke kteremu mam pravaPrávě do tohodle jsem rejpal tou poznámkou o tom, co lze a nelze vlastnit, nikoli do implikací. Jinými slovy vidím velký rozdíl mezi právy k něčemu hmotnému a právy k datům. Neboli jak moc má (morální) právo autor dat omezovat jejich šíření potom, co byla zveřejněna? Stejně jako spotřebitele nikdo nenutí ten film stahovat, tak vydavatele nikdo nenutí film vydávat na DVD, nebo dokonce točit.
Upravovat podminky sireni ma jednoduse proto, ze se jedna jeho vlastni vytvor. Alespon by to tak byt melo a podminky sireni by spotrebitele meli uznavat.Ale proč se zastavovat u "duševního vlastnictví"? Jak k tomu přijde výrobce čehokoliv hmotného, že si jeho produktu můžou lidi šířit jak chtějí (když už si to jednou koupí), dokonce i prodávat několikrát za sebou? To by se mělo zakázat a spotřebitelé by to měli uznávat.
Tezko muzete rict umelci (vydavateli), aby nesel odpovednost za obsah. Od toho je to umeni (i kdyz treba komercni), ze se nekomu libi a nekomu ne.Když je to údajně možné krást, tak je to taky snad možné reklamovat? Jak to, že máme kupovat zajíce v pytli? Jak to, že umění nefunguje tak, jak to bylo před vynálezy umělých "autorských práv" a "duševního vlastnictví", že se platí teprve za nějakou protihodnotu? Proč se musí platit předem? ...
Nezijeme v idealnim sveteRespektovat se to nemusí a taky nikdy nebude. Svět se prostě vrací po perverzním excesu ("duševní vlastnictví") do normálních kolejí, tak to zkrátka je a bude, ať se neurotičtí moralisti třeba pominou.Ale proste pokud subjekt, ktery ma k dilu prava, nepovoli sireni po internetu (p2p,ftp,etc), tak by se to melo respektovat.
Na druhou stranu je to proste vec vydavatele. Spotrebitele nic nenuti stahovat ilegalne z internetu.Samozřejmě, že ne. Vždyť je to dokonce legální.
Proste pokud osobne nesouhlasim s cenou daneho dvd(treba), tak si to nekoupim a na dany film se nepodivam.S cenou můžu nebo nemůžu souhlasit až tehdy, když už se na film podívám a vím, jestli se mi líbí nebo ne. Takže pokud nesouhlasím s cenou zajíce v pytli, tak si to zadarmo stáhnu, podívám se na to a většinou to zase znechuceně smažu. Když se mi to líbí (chci to vidět znovu a znovu) a koupit si to mi nabízí nějakou přidanou hodnotu, tak si to pak koupím. A ani nepožaduji po producentech náhradu za čas a úsilí, které jsem věnoval zkoumání jejich produktu, abych se přesvědčil, jestli stojí za zakoupení, i když mě o tom měli přesvědčovat na různých prezentacích sami. A co teprve odškodnění za utrpení (bolestné) způsobené sledováním šmejdů... Jak to že, v umění najednou nemá platit, náš zákazník náš pán?
Ano. Princip Osa je hovadina, ale nikoho to neopravnuje k bezplatnemu stahovani.Ani to nikomu v bezplatném stahování nebrání a nezabrání.
Ale stejne te to neopravnuje k takovemu stahovani.Ani mu nic takové stahování nezakazuje a nic mu v tom nemůže zabránit. Ani lokiopakovačka téhle mantry.
Reci o tom, ze vydavatele nejdou s dobou a ze maji zastaraly obchodni model, nelze brat vazne. I kdyz je mozna zastaraly, maji vysostne pravo si stanovit podminky sireni sveho obsahu, a cloveka nic nenuti k tomu, aby tyto podminky porusoval a dival se na tyto filmy.Ať mají vydavatelé jaký chtějí obchodní model, je to jejich věc. Ale zapomínají na něco, čemu se říká nabídka a poptávka. Je tu celkem silná poptávka po elektronické distribuci filmů, hudby, knih apod., ale jaká je nabídka? Pokud je nedostatečná nabídka, lidi se snaží tu svou poptávku nějak uspokojit (a ne, fakt ji neuspokojí, když si svou čtečku eknih vypodložím tou papírovou knihou, co jsem si původně chtěl do té čtečky nahrát ;c)), což v reálu končí sdílením těchto artiklů. Lidi nebudou chtít slevit ze svých požadavků, když v realitě existuje něco, co jim je splní!
A znasilnovani je amoralni, na tom se snad shodnou vsichni.A že vaše analogie je mimo mísu, na tom se snad taky shodnou všichni. Dejte si tam místo znásilnění pornografii a hned to budete mít s lacinou analogií těžší.
Stejne jako je poptavka po bezplatnem sexu, tak nabidka uspokojujici tuto poptavku jiste nebude nikdy dostacujici.Není v tomhle případě nabídka přibližně totožná s poptávkou?
a ne, fakt ji neuspokojí, když si svou čtečku eknih vypodložím tou papírovou knihou, co jsem si původně chtěl do té čtečky nahrát ;c)Navíc, nechápu proč by člověk měl např platit podruhé za něco co už má doma.. Proč bych si měl kupovat eknihu, když mám tištěný originál doma? Obsah je stejný, liší se to jen formou.. A totéž se dá říct o filmech (VHS => DVD => Blu ray) nebo o hudbě (MC => CD => DVD).
Stahovat takto filmy je skoro jako kradez a ja osobne to odsuzuji.Krádež to není a já osobně to neodsuzuji. A vaše odsuzování je mi srdečně fuk.
ze vydavatele nejdou s dobou a ze maji zastaraly obchodni model, nelze brat vazne. I kdyz je mozna zastaraly, maji vysostne pravo si stanovit podminky sireni sveho obsahu,Právo stanovit si podmínky mají, ovšem já se na jim na jejich podmínky můžu zvysoka...
a cloveka nic nenuti k tomu, aby tyto podminky porusoval a dival se na tyto filmy.Ani člověku nic nebrání a nic nezabrání.
... cloveku ktery nerespektuje svobodu tvurce a drzitele prav k obsahu ...Stahovat pirátské verze filmů neznamená nerespektovat svobodu tvůrce. Těžko může něčí svobodu omezovat něco, o čem ani neví.
jak je možné, že na Ministerstvu kultury mohou pracovat lidé, kteří dříve ředitelovali v některých z těchto organizacíCo jak je možné... co se vám nelíbí na osvědčených mafiánských strukturách?
Naštěstí to nejsou mafiánské struktury, ale politické. To znamená, že proti tomu můžeme něco dělat bez obav, že se našim blízkým začnou dít podivné "nehody".Ne, jsou to struktury mafiánské. A bez obav proti tomu nemůžete dělat vůbec nic.
aštěstí to nejsou mafiánské struktury, ale politické. To znamená, že proti tomu můžeme něco dělat bez obav, že se našim blízkým začnou dít podivné "nehody". Otázkou ale je, co proti tomu dělat. Tedy kromě toho, že si na jejich adresu zanadáváme.Právě. Dokud proti tomu nic zásadního neděláš, tak ti v podstatě nic nehrozí.
Ještě přidám, že např. za internetové rádio jim musíte odvádět docela tučné poplatky, i když hrajete jen cc-by nebo cc-by-sa hudbu a vůbec nezáleží na tom, že na tom třeba vůbec nevyděláváte. Pěkné, že? Ale jak říkám, problém není v konkrétních organizacích, ale v zákoně, který takové absurdity umožňuje. A také v zákonodárcích, kteří s tím nic nedělají.Ono ani tak nejde o to, co si mysli OSA, ze im musite odvadzat, ako o to, co si mysli sud. Ja, ako autor-amater som napriklad vylucil kolektivnu spravu svojich "diel", takze v pripade, ze by za ne nejaka organizacia vybrala poplatok, nasleduje trestne oznamenie ( asi za tr.cin neopravneneho obohatenia, este som to detailne neskumal ... )
v tomto pripade(stahovani, pirateni) imho moc neSouhlas, není o čem diskutovat. Jak říká Jakub Vandrovec, právo pálit je základním lidským právem!
Tiskni
Sdílej: