Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tak se mi vrátil zpátky můj notebook Compaq Armada V300, který jsem na půl roku zapůjčil kamarádovi. A s ním přišel i malý problém.
Počítač jsem půjčoval o prázdninách totální lamě s tím, že je na něm plně funkční Mandrakelinux v. 10.0 Comm., bez hesla superuživatele, a výhrůžkou, že jestli se na to pokusí instalovat nějaký warez, přerazím ho. No, kupodivu si zvykl bez problémů, naopak chlálil KDE (které je na tomhle HW pěkně pomalé ). Dokonce po mně chtěl instalační média, že to zkusí na svém novém desktopu. Třeba to i dobře dopadne
Jako poslední krok, než jsem mu to předal, jsem zahesloval BIOS a zakázal boot z DVD i FDD.
Samosřejmě, heslo jsem zvolil nejaké pro mně nezvyklé, a za tu dobu zapomněl. Co s tím? Napadlo mě jednoduché řešení jako u desktopu: zkratovat (smazat) CMOS. Jenže NTB samozřejmě nemá žádný resetovací jumper. Tak jsem se rozhodl, že ho rozeberu, najdu baterii a odpojím.
Je to pěkná skládačka.
Trvalo mi to 2 hodiny, a na půl hoďky jsem mu uřízl baterku. (Kdybyste to snad někdo potřeboval, je úpně vzadu před porty, ale kontakt je dostupný hned po vyndání klavesnice; rozebírat to celé opravdu není potřeba.)
Hezký pohled je na procesor - je na něm pěkně silná vrstva teplovodivé pasty.
Jenže co naplat, ta mrcha po mně chce pořád heslo do BIOSu...
Tak ho nechám jestě par dní bez "zdroje potravy", snad si to jestě rozmyslí.
Tiskni
Sdílej: