V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tak se mi vrátil zpátky můj notebook Compaq Armada V300, který jsem na půl roku zapůjčil kamarádovi. A s ním přišel i malý problém.
Počítač jsem půjčoval o prázdninách totální lamě s tím, že je na něm plně funkční Mandrakelinux v. 10.0 Comm., bez hesla superuživatele, a výhrůžkou, že jestli se na to pokusí instalovat nějaký warez, přerazím ho. No, kupodivu si zvykl bez problémů, naopak chlálil KDE (které je na tomhle HW pěkně pomalé ). Dokonce po mně chtěl instalační média, že to zkusí na svém novém desktopu. Třeba to i dobře dopadne
Jako poslední krok, než jsem mu to předal, jsem zahesloval BIOS a zakázal boot z DVD i FDD.
Samosřejmě, heslo jsem zvolil nejaké pro mně nezvyklé, a za tu dobu zapomněl. Co s tím? Napadlo mě jednoduché řešení jako u desktopu: zkratovat (smazat) CMOS. Jenže NTB samozřejmě nemá žádný resetovací jumper. Tak jsem se rozhodl, že ho rozeberu, najdu baterii a odpojím.
Je to pěkná skládačka.
Trvalo mi to 2 hodiny, a na půl hoďky jsem mu uřízl baterku. (Kdybyste to snad někdo potřeboval, je úpně vzadu před porty, ale kontakt je dostupný hned po vyndání klavesnice; rozebírat to celé opravdu není potřeba.)
Hezký pohled je na procesor - je na něm pěkně silná vrstva teplovodivé pasty.
Jenže co naplat, ta mrcha po mně chce pořád heslo do BIOSu...
Tak ho nechám jestě par dní bez "zdroje potravy", snad si to jestě rozmyslí.
Tiskni
Sdílej: