Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tak jsem zase bouchnul vzteky. To když jsem si dnes poslechl výsledky své práce. Říkal jsem si totiž, že (když už nezbývá čas) zvládnu naripovat (je pro to nějaké české synonymum?) pár CD i ve škole v Windows Media Playeru. No to jsem si naběhl...
Totiž: na první Pecce, ke které jsem přišel byla (stará) verze 9.0, samozřejmě bez rozšíření pro .OGG Vorbis. Ale i populární .MP3 to neumělo jinak než CBR, a to s výběrem pouze mezi toky 64,128,160,192 kbit/s! Zaskřípal jsem tedy zuby, zvolil 192 kbit/s a radoval se, jak je ten enkodér rychlý. Což je, dílem díky procesoru na taktu 2.8 GHz (o tom si můžu nechat jen zdát), dílem, že stažená data komprimuje za letu.
Pak jsem šel na hodinu a na dalším PC už byl WMP 10.0. Jenže asi s pom**enou instalací .MP3 kodeku - na výběr jen 128 a 256 kbit/s, při pokusu o spuštění akce spadl s hláškou o neznámé chybě... To už jsem nerozdýchal. Jak mám do háje zeleného něco opravit, když se programátoři neomezují na takové detaily jako je výpis programu v případě chyby, případně jejich kategorizaci??? Nebo si jsou tak jistí, že to nechybuje?
No, posuďte sami, kolik možností nabízejí: link. Dobrá, zkusil jsem to po jejich: CD Ripping Problems In WMP. Jenže rada If that still doesn't work you might try reinstalling WMP over itself. Don't try to uninstall it first, just run the installer again., což je jediné, co se možná hodí na můj případ, je teda nad zlato. Takže jsem napsal vzteklý komentář do systému ohlašování problémů v poč. učebnách, ať si to ti síťaři také užijí, a nastavil WMA. Ty to zase nenabízelo s konstantním tokem. Tuše problémy - přehrává-li MPlayer WMA 9.0 VBR - jsem opět koukal, jak je to pekelně rychlé.
A výsledek? WMA mi MPlayer i xmms-wma (obojí odvozené z ffmpegu) přehrává s výrazně rozhozeným rytmem, v tišších pasážích dokonce přeskakuje. Budu to muset dát nějakému vokenímu kamarádovi, snad to zachrání. No a MP3 často skáčou "CDčkově", tam a zpátky, asi chybí korekce chyb při čtení. Srovnání s obvyklými .OGG nominal 192kbit/s VBR, vzniklými v Gripu (cdparanoia + oggenc) za 4x tolik času, to nesnese. K čemu sakra je rychlost, když se výsledek nedá poslouchat? ÁÁÁCH JO.
Tiskni
Sdílej:
... pohodlně ukrást pár CD.promiňte, ale on něco kradl? přehlédl jsem v článku něco?