Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Tak jsem zase bouchnul vzteky. To když jsem si dnes poslechl výsledky své práce. Říkal jsem si totiž, že (když už nezbývá čas) zvládnu naripovat (je pro to nějaké české synonymum?) pár CD i ve škole v Windows Media Playeru. No to jsem si naběhl...
Totiž: na první Pecce, ke které jsem přišel byla (stará) verze 9.0, samozřejmě bez rozšíření pro .OGG Vorbis. Ale i populární .MP3 to neumělo jinak než CBR, a to s výběrem pouze mezi toky 64,128,160,192 kbit/s! Zaskřípal jsem tedy zuby, zvolil 192 kbit/s a radoval se, jak je ten enkodér rychlý. Což je, dílem díky procesoru na taktu 2.8 GHz (o tom si můžu nechat jen zdát), dílem, že stažená data komprimuje za letu.
Pak jsem šel na hodinu a na dalším PC už byl WMP 10.0. Jenže asi s pom**enou instalací .MP3 kodeku - na výběr jen 128 a 256 kbit/s, při pokusu o spuštění akce spadl s hláškou o neznámé chybě... To už jsem nerozdýchal. Jak mám do háje zeleného něco opravit, když se programátoři neomezují na takové detaily jako je výpis programu v případě chyby, případně jejich kategorizaci??? Nebo si jsou tak jistí, že to nechybuje?
No, posuďte sami, kolik možností nabízejí: link. Dobrá, zkusil jsem to po jejich: CD Ripping Problems In WMP. Jenže rada If that still doesn't work you might try reinstalling WMP over itself. Don't try to uninstall it first, just run the installer again., což je jediné, co se možná hodí na můj případ, je teda nad zlato. Takže jsem napsal vzteklý komentář do systému ohlašování problémů v poč. učebnách, ať si to ti síťaři také užijí, a nastavil WMA. Ty to zase nenabízelo s konstantním tokem. Tuše problémy - přehrává-li MPlayer WMA 9.0 VBR - jsem opět koukal, jak je to pekelně rychlé.
A výsledek? WMA mi MPlayer i xmms-wma (obojí odvozené z ffmpegu) přehrává s výrazně rozhozeným rytmem, v tišších pasážích dokonce přeskakuje. Budu to muset dát nějakému vokenímu kamarádovi, snad to zachrání. No a MP3 často skáčou "CDčkově", tam a zpátky, asi chybí korekce chyb při čtení. Srovnání s obvyklými .OGG nominal 192kbit/s VBR, vzniklými v Gripu (cdparanoia + oggenc) za 4x tolik času, to nesnese. K čemu sakra je rychlost, když se výsledek nedá poslouchat? ÁÁÁCH JO.
Tiskni
Sdílej:
... pohodlně ukrást pár CD.promiňte, ale on něco kradl? přehlédl jsem v článku něco?