plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Tak jsem zase bouchnul vzteky. To když jsem si dnes poslechl výsledky své práce. Říkal jsem si totiž, že (když už nezbývá čas) zvládnu naripovat (je pro to nějaké české synonymum?) pár CD i ve škole v Windows Media Playeru. No to jsem si naběhl...
Totiž: na první Pecce, ke které jsem přišel byla (stará) verze 9.0, samozřejmě bez rozšíření pro .OGG Vorbis. Ale i populární .MP3 to neumělo jinak než CBR, a to s výběrem pouze mezi toky 64,128,160,192 kbit/s! Zaskřípal jsem tedy zuby, zvolil 192 kbit/s a radoval se, jak je ten enkodér rychlý. Což je, dílem díky procesoru na taktu 2.8 GHz (o tom si můžu nechat jen zdát), dílem, že stažená data komprimuje za letu.
Pak jsem šel na hodinu a na dalším PC už byl WMP 10.0. Jenže asi s pom**enou instalací .MP3 kodeku - na výběr jen 128 a 256 kbit/s, při pokusu o spuštění akce spadl s hláškou o neznámé chybě... To už jsem nerozdýchal. Jak mám do háje zeleného něco opravit, když se programátoři neomezují na takové detaily jako je výpis programu v případě chyby, případně jejich kategorizaci??? Nebo si jsou tak jistí, že to nechybuje?
No, posuďte sami, kolik možností nabízejí: link. Dobrá, zkusil jsem to po jejich: CD Ripping Problems In WMP. Jenže rada If that still doesn't work you might try reinstalling WMP over itself. Don't try to uninstall it first, just run the installer again., což je jediné, co se možná hodí na můj případ, je teda nad zlato. Takže jsem napsal vzteklý komentář do systému ohlašování problémů v poč. učebnách, ať si to ti síťaři také užijí, a nastavil WMA. Ty to zase nenabízelo s konstantním tokem. Tuše problémy - přehrává-li MPlayer WMA 9.0 VBR - jsem opět koukal, jak je to pekelně rychlé.
A výsledek? WMA mi MPlayer i xmms-wma (obojí odvozené z ffmpegu) přehrává s výrazně rozhozeným rytmem, v tišších pasážích dokonce přeskakuje. Budu to muset dát nějakému vokenímu kamarádovi, snad to zachrání. No a MP3 často skáčou "CDčkově", tam a zpátky, asi chybí korekce chyb při čtení. Srovnání s obvyklými .OGG nominal 192kbit/s VBR, vzniklými v Gripu (cdparanoia + oggenc) za 4x tolik času, to nesnese. K čemu sakra je rychlost, když se výsledek nedá poslouchat? ÁÁÁCH JO.
Tiskni
Sdílej:
... pohodlně ukrást pár CD.promiňte, ale on něco kradl? přehlédl jsem v článku něco?