Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Už je to celkem pěkný čas, kdy jsem složil svojí pracovní stanici, v té době jsem pomalu ani neuvažoval více o nějakém linuxu, naštěstí veškerý hardware fungoval celkem obstojně.
Dnes je situace jiná, při koupi nového hardware je potřeba se ohlížet na to jaký hardware si koupit aby mi nějak rozumně fungoval. Uvažuji asi o nějakým athlonu 64 bitovým, ale jak se říká jsem student, takže peněz není nikdy dost, nepotřebuji nějaký špičkový hardware.
Celková představa je asi taková, složit nějak cenově dostupně nějakej použitelnej základ.
A proto otázka do pléna: Jakou základní desku by jste mi doporučily (mohla by mít integrovanou zvukovou a síťovou kartu jednu, s nějakým rozumným SATA řadičem), jakou značku pamětí a jakou grafiku.
Jde mi hlavně o praktické zkušenosti, nechce se mi kupovat "zajíce v pytli"
Rád bych se podílel na něčem užitečném, ale nějak mě nenapadá na čem, chtěl bych být užitečný a zároveň se něco přiučit.
Any idea?
Tak docela se rozhoduji o koupi nějakého toho pda, ale setkávám se jako BFU s otázkou, z čeho si vybrat, měl by splňovat tyto funkce:
-> Vhodný na čtení elektronických knih do školy, autobusu atp.
-> Přehledný organizer, jednoduše synchronizovatelný s PC
-> Posloužit i jako mp3 přehrávač
-> Aby tam byl nějaký přehledný email klient
-> Měl by mít bluetooth, abych v kombinaci s mým mobilem měl přístup na internet
-> Nějaký browser, alespoň pro základní prohlížení stránek když je potřeba
-> ICQ, IRC klient
-> Samozřejmě ssh klient když je potřeba udělat jednoduchou změnu na serveru, restartovat nějakou službu atp.
-> Aby měl dostatek paměti, pro uložení dokumentů, poznámek, obrázků
-> A v neposlední řadě samozřejmě aby baterie nebyla vybitá za dvě hodiny, obyčejný práce
Mělo by být cenově dostupný, celkem je jedno jaký OS bude mít, nějak to není podstatný. Jaké jsou vaše názory na tato zařízení??