Eric Migicovsky představil Pebble Emulator, tj. emulátor hodinek Pebble (PebbleOS) běžící ve webovém prohlížeči. Za 6 hodin jej napsal Claude Code. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Byla vydána nová verze 3.41 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.11 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Rusko zcela zablokovalo komunikační platformu WhatsApp, řekl včera mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Aplikace, jejímž vlastníkem je americká společnost Meta Platforms a která má v Rusku na 100 milionů uživatelů, podle Peskova nedodržovala ruské zákony. Mluvčí zároveň lidem v Rusku doporučil, aby začali používat domácí aplikaci MAX. Kritici tvrdí, že tato aplikace ruské vládě umožňuje lidi sledovat, což úřady popírají.
Před 34 lety, ve čtvrtek 13. února 1992, se tehdejší Česká a Slovenská Federativní Republika oficiálně (a slavnostně) připojila k Internetu.
Agent umělé inteligence vytvořil 'útočný' článek o Scottu Shambaughovi, dobrovolném správci knihovny matplotlib, poté, co vývojář odmítl agentem navrženou změnu kódu (pull request). 'Uražený' agent autonomně sepsal a publikoval na svém blogu článek, který přisuzuje Shambaughovi smyšlené motivace, egoismus a strach z AI coby konkurence.
Bylo vydáno Ubuntu 24.04.4 LTS, tj. čtvrté opravné vydání Ubuntu 24.04 LTS s kódovým názvem Noble Numbat. Přehled novinek a oprav na Discourse.
V pátek 20. února 2026 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 6. Mobile Linux Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj a uživatelský prostor. Akce proběhne od 10:00 do večera. Hackday je určen všem, kteří si chtějí prakticky vyzkoušet práci s linuxovým jádrem i uživatelským prostorem, od posílání patchů například pomocí nástroje b4, přes balíčkování a Flatpak až po drobné úpravy
… více »Evropská rada vydavatelů (EPC) předložila Evropské komisi stížnost na americkou internetovou společnost Google kvůli její službě AI Overviews (AI souhrny), která při vyhledávání na internetu zobrazuje shrnutí informací ze zpravodajských serverů vytvořená pomocí umělé inteligence (AI). Evropská komise již v prosinci oznámila, že v souvislosti s touto službou začala firmu Google vyšetřovat. Google obvinění ze strany vydavatelů
… více »Ubuntu 26.04 (Resolute Raccoon) už nebude v desktopové instalaci obsahovat GUI nástroj 'Software & Updates'. Důvodem jsou obavy z jeho složitosti pro běžné uživatele a z toho plynoucích bezpečnostních rizik. Nástroj lze doinstalovat ručně (sudo apt install software-properties-gtk).
Thomas Dohmke, bývalý CEO GitHubu, představil startup Entire - platformu pro spolupráci vývojářů a agentů umělé inteligence. Entire získalo rekordních 60 milionů dolarů na vývoj databáze a nástrojů, které mají zefektivnit spolupráci mezi lidmi a agenty umělé inteligence. Dohmke zdůrazňuje potřebu přepracovat tradiční vývojové postupy tak, aby odpovídaly realitě, kdy většinu kódu produkuje umělá inteligence.
Release neoficiálních českých manuálových stránek
Jak už jsem tady kdysi dávno avizoval, když mám čas (tj. dost zřídka), aktualizuju české manuálové stránky. Maintainerovi (Milan Keršláger) jsem poslal první updaty někdy v červnu. To mi vůbec neodpověděl. Další várku jsem mu poslal asi před měsícem, odpověděl hned, že se na to podívá, jak bude mít čas. Ale zatím se nic neděje...
Nechci, aby mi to hnilo na disku, tak to házím na web (fork?
:
[hajma@localhost man-pages-cs-unofficial-0.20]$ cat NEWS
man-pages-cs-0.16 -> man-pages-cs-0.20
License text was added to the updated manual pages/Do updatovaných manuálových stránek byl doplněn text licence
added/doplněno:
pár linků (vdir.1 -> ls.1, ...)
updated/aktualizováno:
basename.1, cp.1, dd.1, df.1, dircolors.1, dirname.1, du.1, false.1, ghostscript.1, gsbj.1, gsdj.1, gsdj500.1, gslj.1, chgrp.1, chmod.1, chown.1, chroot.1, install.1, intro.1, ln.1, ls.1, mkdir.1, mkfifo.1, mknod.1, mv.1, printenv.1, ps2pdf12.1, ps2pdf13.1, pwd.1, rmdir.1, rm.1, touch.1, true.1, whoami.1, write.1, yes.1
mem.4, ram.4, tty.4, vcs.4, console.4, mouse.4, null.4, intro.4, ttyS.4
shells.5, fs.5, ipc.5, procmailrc.5, exports.5, nologin.5, charmap.5, passwd.5, fstab.5, motd.5, services.5, group.5, protocols.5, intro.5, securetty.5, shadow.5, issue.5, environ.5
removed (contained in another package)/odstraněno (vyskytuje se v jiném balíčku):
man.1
removed (does not exist anymore)/odstraněno (již neexistuje):
make-ssh-known-hosts.1
[hajma@localhost man-pages-cs-unofficial-0.20]$ cat TODO
1. Dokončit update sekce 1
2. sekce 7 a 8
3. Zjistit, jak jsou na tom 2+3 s aktuálností - ev. vypustit?
4. Shadow má, zdá se svoje překlady. Zesynchronizovat. Zejména zjistit, jak je to s passwd.5
následující manuálové stránky (1) nepocházejí z man-pages a nejsou ještě zaktualizovány:
priorita (0-3, tj. min-max)
ar.1 binutils http://ftp.gnu.org/gnu/binutils/binutils-2.16.tar.gz 1
bzip2.1 bzip2 http://www.bzip.org/1.0.3/bzip2-1.0.3.tar.gz 3
cdp.1 cdp http://www.ibiblio.org/pub/linux/apps/sound/cdrom/curses/cdp-0.33.tgz 0
date.1 coreutils 3
dvipdf.1 ghostscript 1
echo.1 coreutils 1
env.1 coreutils 2
eps2eps.1 ghostscript 1
expr.1 coreutils 2
finger.1 finger ?? http://ftp.gnu.org/pub/gnu/finger/finger-1.37.tar.gz 1
font2c.1 ghostscript 1
ghostscript.1 = gs.1
grep.1 grep ftp://ftp.fi.muni.cz/pub/gnu/gnu/grep/grep-2.5.1a.tar.bz2 3
groups.1 coreutils 3
gsbj.1 = gslp.1
gsdj.1 = gslp.1
gsdj500.1 = gslp.1
gslj.1 = gslp.1
gslp.1 ghostscript 1
gsnd.1 ghostscript 1
gs.1 ghostscript 1
id.1 coreutils 2
logname.1 coreutils 2
lynx.1 lynx http://lynx.isc.org/current/lynx2.8.5rel.1.tar.bz2 1
nice.1 coreutils 2
nohup.1 coreutils 2
pathchk.1 coreutils 1
pdf2dsc.1 ghostscript 1
pdf2ps.1 ghostscript 1
pfbtopfa.1 ghostscript 1
pf2afm.1 ghostscript 1
printafm.1 ghostscript 1
printf.1 coreutils 2
ps2ascii.1 ghostscript 1
ps2epsi.1 ghostscript 1
ps2pdfwr.1 ghostscript 1
ps2pdf.1 ghostscript 1
ps2pdf12.1@ ghostscript 1
ps2pdf13.1@ ghostscript 1
ps2ps.1 ghostscript 1
saned.1 saned přesunut do sekce 8
ftp://ftp.sane-project.org/pub/sane/sane-backends-1.0.15/sane-backends-1.0.15.tar.gz
ftp://ftp.sane-project.org/pub/sane/sane-frontends-1.0.13/sane-frontends-1.0.13.tar.gz
scp.1 openssh ftp://ftp.openbsd.cz/pub/OpenBSD/OpenSSH/portable/openssh-4.0p1.tar.gz 2
sleep.1 coreutils 3
ssh-add.1 openssh ftp://ftp.openbsd.cz/pub/OpenBSD/OpenSSH/portable/openssh-4.0p1.tar.gz 2
ssh-agent.1 openssh ftp://ftp.openbsd.cz/pub/OpenBSD/OpenSSH/portable/openssh-4.0p1.tar.gz 2
ssh-keygen.1 openssh ftp://ftp.openbsd.cz/pub/OpenBSD/OpenSSH/portable/openssh-4.0p1.tar.gz 2
ssh.1 openssh ftp://ftp.openbsd.cz/pub/OpenBSD/OpenSSH/portable/openssh-4.0p1.tar.gz 2
stty.1 coreutils 2
su.1 coreutils 3
talk.1 talk ftp://ftp.uk.linux.org/pub/linux/Networking/netkit/netkit-ntalk-0.17.tar.gz 2
tee.1 coreutils 3
test.1 coreutils 2
top.1 procps http://procps.sourceforge.net/procps-3.2.5.tar.gz 3
true.1 coreutils 2
tty.1 coreutils 2
uname.1 coreutils 2
users.1 coreutils 2
vdir.1 = ls
wftopfa.1 ghostscript 1
wget.1 wget http://ftp.gnu.org/pub/gnu/wget/wget-1.9.1.tar.gz 3
who.1 coreutils 3
w.1 procps http://procps.sourceforge.net/procps-3.2.5.tar.gz 3
Tiskni
Sdílej: