Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Tak po delší pauze jsem obětoval sobotu a vrhnul se na update sekce 1. Jeden by nevěřil, kolik fičur se v programech během 5 let může objevit
Někdo už to tady zmiňoval, ty ***vy spammerský posílají nějaký fašistický články či co. A největší prča je, že mi teďka přicházej jako nedoručený. Ty **jzli je posílaj pod mou pracovní adresou a jak tak koukám, tak na adresy, který jsou cca v mojí pracovní oblasti. Adresáti jsou sice generovaný náhodně, ale až se trefěj ... :-(
Tak jsem se dneska zúčastnil jedný schůzky, kde jsem se dozvěděl, že během asi roku se přejde ze stávajícího řešení předávání dat na webový rozhraní.
Nejsem žádnej militantní OSS aktivista, ale stejně jsem tomu týpkovi na konci řekl, že doufám, že to nebude IE only. A on na to, že rozhodně ne, že už jsou poučený. Současná aplikace byla totiž napsaná pro Access 97 a funguje jenom s ním, dokonce ani s Access 2000 ne. Takže to bude OpenSource a poběží na linuxovým serveru.
Není to fajn?
Tak se mi to nepodařilo spravit, i když jsem zlikvidoval konektor. Doufal jsem, že chyba (zkrat) je tam, ale to jsem se asi pletl Mobil si prostě pořád myslí, že je k němu připojený handsfree. Nakonec jsem k němu jako nouzovku přidělal sluchátko (s vlastním reproduktorkem si to nerozumí, asi je tam jiná impedance či co), aspoň něco než pořídíme něco vodotěsnýho
Malej si rád hraje s T230 mojí ženy. Bohužel jeho hry jsou pořád tak trochu slintací, což nědělá dobře jemné asijské elektronice, a tak se telefon jednoho dne odmlčel, resp. přestal fungovat zvuk.
RTFM je sice hezký, ale dost lidí, co mají s něčím problém, angličtinu moc nee, takže si nainstalujou český manuálový stránky. (anebo s A problém nemají, akorát ty man-pages-cs mají holt nainstalovaný a lokální verzi man upřednostňuje)