Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
wget ftp://ftp.ruby-lang.org//pub/ruby/1.9/ruby-1.9.2-p0.tar.gz tar -xvzf ruby-1.9.2-p0.tar.gz cd ruby-1.9.2-p0/ ./configure --prefix=/usr/local/ruby make && sudo make installA jako vhodným doplňkem pro práci s Ruby se jeví přidání /usr/local/ruby/bin do PATH. Například úpravou /etc/environment . Po těchto několika oddechových minutkách přijde na řadu instalace důležitých gemů. (Pozn. Svou konfiguraci jsem rozjížděl na VPS u Virtualmaster a všiml jsem si, že 64MB RAM je jen pro instalaci pomocí gem nevyhovující konfigurace)
gem install sinatra
gem install thin
Pro otestování serveru nám postačí opravdu jednoduchá Sinatra aplikace, která zabere 5 řádků i s nastavením interpreteru (což vlastně netřeba dělat) a kódování.
#!/usr/local/ruby/bin/ruby # encoding: UTF-8 get '/' do "Ono to funguje!" endK samotné konfiguraci webového serveru thin - budeme potřebovat rackup soubor (.ru) a yml konfigurační soubor. Rackup soubor v podstatatě obsahuje jen:
# encoding: UTF-8 require 'sinatra' #.rb soubor s vaší aplikací, stejný adresář require 'app' run Sinatra::ApplicationYML soubor vypadá zhruba takto:
--- environment: production chdir: /cesta/k/aplikaci address: 127.0.0.1 user: root group: root port: 4567 pid: /cesta/k/aplikaci/thin.pid rackup: /cesta/k/aplikaci/config.ru log: /cesta/k/aplikaci/thin.log max_conns: 1024 timeout: 30 max_persistent_conns: 512 daemonize: trueNa řadu přichází samotné 'nahození' thin serveru. Když jsem poprvé spouštěl thin server, docela jsem koukal, že si můžu vybrat počet serverů, které budou spuštěny. Pro malý webový projekt to asi nemá smysl, ale u velkých projektů to asi nějaký smysl mít bude kvůli otázce dostupnosti. O možném řešení ale až za chvilku.
thin -s 1 -C config.yml -R config.ru startNa základě údajů v config yml se nám na pozadí rozběhne server na adrese 127.0.0.1 a portu 4567. Návštěvníky svého velkolepého projektu ale asi těžko budeme zvát na domena.tld:port, a proto potřebujeme nějakým způsobem donutit tento server, aby naslouchal na portu 80. Mohli by jsme v config.yml upravit port na 80, ale tím pádem by nám jeden fyzický webový server sloužil pouze pro jednu prezentaci. Nehospodárné. Jako výhodnější varianta se jeví použití takzvané reverzní proxy, v našem případě webový server nginx (stejně tak poslouží i lighttpd či Apache2). Konfiguraci serveru nginx upravíme tak, aby veškeré požadavky směrované na adresaserveru:80 směroval na 127.0.0.1:4567. Konfiguraci lze samozřejmě spojit s nastavením virtualhostů a podobných záležitostí, ale my pouze upravíme default virtual host, který by měl být po
apt-get install nginx
v adresáři /etc/nginx/sites-available/
.
Přirozeně nás bude zajímat jen location /
, takže můžeme s klidem v srdci celý konfigurační soubor pročistit a použít z něj nepatrnou část.
server { listen 80; server_name localhost; location / { error_page 502 504 = @fallback; proxy_pass http://localhost:4567; } location @fallback { proxy_pass http://localhost:4568; } }Poměrně zajímavá část začíná u @fallback. Pokud při spouštění thin použijeme
-s 2
- spustí se nám dva servery na portech 4567 a 4568. Pasáž error_page 502 504 = @fallback
; říká serveru, že pokud výchozí server (http://localhost:4567) vrací chybovou hlašku 502 nebo 504 - dojde k přesměrovaní na location @fallback. A fallback směřuje http://localhost:4568.
A nakonec - service nginx restartpošle náš server do hry. Hodně štěstí!
Tiskni
Sdílej:
Místo obyčejné kompilace ruby bych doporučil RVM. Pro každý projekt je potom možné používat gemsety a jinou verzi Ruby nebo testovat na ostatních implementacích (JRuby, REE, ...).