Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Terajší stav môjho zvuku na PC je "zvukovka na doske" VIA 8237 (Realtek ALC850) a 2+1 REPRO creative. Avšak do nového roka by som chcel vstúpiť na 7+1 zvukovom riešení (repro + zvuk. karta) akurát že neviem ako je to s podporou 7+1 zvukových kariet na linuxe, preto by som v diskusii privítal nejaké tie odporúčania, poprípade rady či skúsenosti ľudi ktorí 7+1 riešenie používajú na linuxe. Akú kartu a aké repro si vybrať? Čoho pri výbere karty/reproduktorov sa vyvarovať? Dik.
Tiskni
Sdílej:
Být tebou, sehnal bych si nějakou PCI, která umí HW mixování a je podporována v linuxuTakže má na výběr audigy, pak ještě audigy, jo a pak ještě audigy
Vysvětlivky najdeš úplně až dole). Pokud nejsi žádný labužník, který slyší každý zašumění atd., tak by ti PCI zvukovka měla stačit. externí má všeobecně kvalitnější zvuk, protože je mimo PC, kde dochází k rušení.LOL. Já se vždycky bavím, když čtu jak někdo zasvěceně mluví o něčem, čemu vůbec nerozumí. Bohužel vzápětí mě hned zamrazí z toho, že mnoho lidí tomu věří a pak to píše zase jinde :( Ve skutečnosti nemůže být o nějakém šumu u slušně navržených PCI karet vůbec řeč. I ta nejlevnější karta z produkce slušných výrobců má dneska odstupy 100dB a víc a parametry předčí kdejaké studiové zařízení z doby před několika málo lety. Rovněž neexistuje žádné pravidlo, že by externí karty měly "všeobecně lepší zvuk". Dokonce se dá říct, že opak je pravdou. Naprostá většina externích zvukovek se napájí tak jako tak z počítače, takže všechen ten bordel co generuje spínaný zdroj a ostatní součástky v PC se tam tak jako tak dostane. Navíc napájení z USB nebo FW je dost měkké. Skutečně poctivě udělanou externí kartu s vlastním zdrojem a zcela galvanicky oddělenou od počítače by člověk na trhu hledal s lucernou. V praxi se hojně používají zvukovky, které mají pouze multikanálové digitální rozhraní (nejčastěji ADAT) a to se optikou propojí s převodníkem dle libosti a peněženky toho kterého uživatele. Ale popravdě bavit se o takovýchto detailech a nunacích ve zvuku mi připadá mimo mísu, když tazatel k tomu bude připojovat nějaké plasťáky, no což mu stačí jakákoliv slušnější onboardovka.
Takže má na výběr audigy, pak ještě audigy, jo a pak ještě audigyVypadá to, že 7.1 zvukovky nejsou u hudebníků v oblibě. Po chvíli hledání jsem za použitelnou cenu našel jen M-Audio Revolution 7.1![]()
Ve skutečnosti nemůže být o nějakém šumu u slušně navržených PCI karet vůbec řeč.a jak má taková "slušně navržená" karta vypadat? které na trhu to jsou?
I ta nejlevnější karta z produkce slušných výrobců má dneska odstupy 100dB a víc a parametry předčí kdejaké studiové zařízení z doby před několika málo lety.tak to bych chtěl vidět ... teda slyšet ... v technických parametrech lze uvést ledacos, ale fyzika je fyzika a nestíněné asymetrické vedení je nestíněné asymetrické vedení :-p ... jinak souhlas
a jak má taková "slušně navržená" karta vypadat? které na trhu to jsou?Prakticky cokoliv z produkce firem jako M-Audio, ESI, RME, echo nebo E-MU a mnohých dalších. Taková E-MU 1212M stojí bratru 4 a půl tisíce CZK a za tu cenu nabízí nejvyšší řadu současně vyráběných A/D a D/A převodníků firem AKM a Cirrus logic a solidní opampy, takže dosahuje bezmála 120dB rozlišení na A/D i D/A straně, což je prakticky hranice možností digitálu. K tomu dalších 10 vstupů a výstupů na S/PDIF a ADAT a možnost rošíření pomocí externího docku. Ovladače už v příší Alse
tak to bych chtěl vidět ... teda slyšet ...v technických parametrech lze uvést ledacos, ale fyzika je fyzika a nestíněné asymetrické vedení je nestíněné asymetrické vedení :-pÁ, další teoretik ;) Je nějaký problém v tom si takovu kartu koupit nebo půjčit a poslechnout a oměřit? Nebo stačí i zagooglovat.