Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Trosku mozno "bulvarny" nadpis. Google je v prvom rade firma ktora priniesla svetu asi najlepsi indexator obsahu internetu. Neskor prisiel Gmail (najnovsie cez 4GB miesta pre maily) , Google Earth, Google Moon, Google Mars, Google calendar, Google talk, Google office atd. atp.. Blog predomnou sa boji "len" o stratu dat v pripade pouzivania sluzieb Google (stratit data moze aj pri platenych sluzbach). Otazka dna znie inac: ak by ste Vy zadarmo (za symbolicky poplatok) poskytovali taketo sluzby, co by ste z ich navstevovania/pouzivania mali? Nebolo by to kvantum dat prisluchajuce konkrektnej osobe (kontakty, maily, calendar atd.). Co vsetko by ste vedeli o osobe ktora tieto sluzby vyuziva? Sam som pouzivatelom gmail.com a neviem co si o tom mysliet.
Tiskni
Sdílej:
PS->feco: ten obrázek je od Gigera? fajny vkus. :-}http://www.abclinuxu.cz/blog/home_feco_blog/2007/9/24/194538 Mno popravde neviem od koho je ale podla odkazu vyssie je to od Luisa Royoa.