Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Ako ľudí najlepšie motivovať k písaniu duchaplných, prínosných a čitateľných (lepši výraz by bol snaď "readable") zápiskov? Tým že sa zverejnia na stránke. Ak by som si chcel pozrieť všetky zápisky, mám možnosť si kliknúť, ak nechcem spoľahnem sa na hodnotenia alebo výber adminov (aj teraz tento výber funguje). Rozhodujúcimi faktormi budú hodnotienia čitateľov alebo - v prípade Linuxových príspevkov zaradených do linuxového výberu - výber admina. Ako by to mohlo vyzerať? Viď obrázok nižšie. Čo by to mohlo priniesť? Snáď kvalitu, určite nejaké prečistenie od blogov provokatívnych, zle spracovaných, krátkych, proste slabo hodnotených. Ďalej to prinesie (?) väčšiu motiváciu pre čitateľov na hodnotenie blogu. Každy blog by sa zobrazil vo "svojom" stlpčeku a v prípade slabeho hodnotenia by sa v ňom jednoducho prestal (v prípade dobrého hodnotenia ostal) zobrazovať.
Tiskni
Sdílej:
Otázkou zůstává, jak by se posuzovala kvalita blogu.Samozrejme subjektívnymi názormi jednotlivcov (výberom adminov v prípade Linuxových). Vychádzam z toho že hodnotenie čitateľov je istým spôsobom smerodajné - názor väčšiny vždy rozhoduje - a tak je možné sa spoliehať na hodnotenie. Ďalej je tu už spomínaná motivácia zahlasovť za blog ktorý ma zaujal aby si ho všimly/nevšimli ostatní. Kontrola pre zobrazovanie na hlavnej by sa spúštala napr. každých 15 minút, aby sa blog snahou nejakých neprajníkov/zbožňovateľov automaticky dostával/nedostával na hlavnú stránku)
hodnotenie čitateľov je istým spôsobom smerodajnéTrochu problém je, že většina lidí nehlasuje podle kvality zápisku, nýbrž podle toho, jestli souhlasí s obsahem. Kvalitní blog s nepopulárním názorem by tedy výběrem neprošel, což by byla IMHO škoda.
Hodnocení bych zrušil (i u článků*). Nemá jasně definovaný význam, nijak se tedy podle něj nelze orientovat (ať už jste autor nebo čtenář). Vede akorát ke zlé krvi (pozn.: v odkazovaném zápisku byl původně víceméně jen odkaz kamsi). *Tam by se mělo předpokládat, že se publikují jen dobré články, pokud se šlápne vedle, tak to stejně dostanete sežrat v diskuzi.Práve naopak, malo by sa hlasovať aj pri jednotlivých komentároch v diskusiách a mala ba sa danému registrovanému užívateľovi zaviesť karma - číslo určujúce populárnosť komentárov a populárnosť blogov (zase sme u väčšinového názoru - žiadna zaujatosť, žiadne predsudky, žiadna náhodilosť iba vúčšinový názor) - to by mne osobne dokázalo napovedať spolu so skóre veľa o danom človeku, reakciách ktoré svojími zapismi a komentármi vyvolal...
Práve naopak, malo by sa hlasovať aj pri jednotlivých komentároch v diskusiách
Problém je v tom, že 1) nikdo nebude hlasovat a dělat rozhodnutí na základě tří hlasů je k ničemu, 2) stejně jako u hodnocení článků se bude hodnotit téma a nikoliv kvalita a 3) se bude hlasovat podle autora komentu a ne podle obsahu.
Myšlenka je to sice hezká, ale v praxi neproveditelná.
Kvalitní blog s nepopulárním názorem by tedy výběrem neprošel, což by byla IMHO škoda.Nevravím o kvalitných blogoch ale zápiskoch v blogu, to znamená že aj "kvalitný" bloger môže napísať "nepopulárny" názor a nedostane sa na základe hlasovania na hlavnú stránku a naopak nepopulárny bloger napíše super návod na zprevádzkovanie funkčnej KDE4 na slackawari (priklad