Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Fakt, diky ideologii toho moc nenaprogramuju a praci neudelam. A kdyz uz to chcete porovnavat, tak prosim alespon zkuste sve myslenky v praxi. Zjistite, ze svet neni cerny a bily. Ale nekde mezi tim.
Ano, jistě, makat a nepřemýšlet, a když někdo náhodou přemýšlí, tak ho onálepkujeme slovem „ideologie“, aby „nemohl škodit“...
(P.S. i věta „diky ideologii toho moc nenaprogramuju a praci neudelam“ by se dala zařadit do kategorie „ideologický vejžblebt“...)
A áno - sú tam len negatíva, ale práve na tie sa snažím pri neslobodnom softvéri poukázať.A smysl? Bud se snazte problematiku zmapovat objektivne, nebo nijak.
Netvrdím že len open source je to naj, ale je to rozhodne lepšia cesta akoProtirecite si, protoze je bud SW s otevrenym kodem, nebo SW s uzavrenym kodem. Pokud tvrdite, ze ten s otevrenym kodem neni NEJ a zaroven, ze je rozhodne lepsi, nez ten s uzavrenym kodem, pak to nedava smysl. Svet je plny dukazu toho, ze otevrenost kodu jeho kvalitu nezarucuje. Ta mapa je mj. silne diskutabilni... Zvlaste narazka na otevrene formaty, ktere s proprietarnosti SW vubec nesouvisi, je dost mimo. Take ta vase tucne psana nutnost aktualniho HW pri kazde nove verzi je naprosty nesmysl, nemluve o tom, jak se navazite do maximalizace zisku. Vy chcete mit SW zadarmo a jak se jeho autorum vrati naklady, to je vam celkem fuk, ze? Vase touha po minimalizaci nakladu je v podstate touha po maximalizaci zisku. (Ano, vim moc dobre o open-source business modelech, jenze ty nejsou samospasne a univerzalne aplikovatelne) Pripada mi, ze jste nastvany na jeden nejmenovany SW kolos a tak jste vytvoril mapu koncepce jeho SW a nzaval ji mapou koncepce proprietarniho SW.
uzavretosť systému a reštrikcie úprav a využívaní.
Ta mapa je mj. silne diskutabilni... Zvlaste narazka na otevrene formaty, ktere s proprietarnosti SW vubec nesouvisi, je dost mimo.Akoze mimo? Ved to suvisi, uvedomte si ze ked mate uzavrety format, co vam brani ho rozne zakodovat (nie svojvolne zadanim kodu ale priamo pri ukladani v neslobodnom softwari) a znemoznit tak ludom precitat tento format alebo tvorit v tomto formate o vytvoreni alternativneho slobodneho programu na tvorbu v takomto formate nehovoriac - nie je to nevyhoda? Nesuvisi to s otvorenostou?
Take ta vase tucne psana nutnost aktualniho HW pri kazde nove verzi je naprosty nesmysl, nemluve o tom, jak se navazite do maximalizace zisku.Ano u mnoha SW je to tak (nielen Windows) ale napr. aj uz spominany Winamp ktory od verzie 5 napr. na 633Mhz masine na ktorej 2,91 ide v pohode, rozumne nerozbehate (pomaly start, pomale reakcie a tak dalej).
Vase touha po minimalizaci nakladu je v podstate touha po maximalizaci zisku.S tym s vami suhlasim, a za nasetrene prachy kupim HW na slobodny software pre vsetkych!
Pripada mi, ze jste nastvany na jeden nejmenovany SW kolos a tak jste vytvoril mapu koncepce jeho SW a nzaval ji mapou koncepce proprietarniho SW.Niesom nastvany, aj ked by som mohol byt, ked sa mi napr. obcas stava ze nemozem kamosovi aktivovat ich system, koli prekroceniu poctu moznych aktivacii systemu (koli reinstalaciam). Taktiez si myslim ze ked napr. nechvalim socializmus alebo komunizmus tak nemusim byt nutne voci nim nastvany, ale skor mi je jedno ze existuju.
Akoze mimo? Ved to suvisi, uvedomte si ze ked mate uzavrety format, co vam brani ho rozne zakodovat (nie svojvolne zadanim kodu ale priamo pri ukladani v neslobodnom softwari) a znemoznit tak ludom precitat tento format alebo tvorit v tomto formate o vytvoreni alternativneho slobodneho programu na tvorbu v takomto formate nehovoriac - nie je to nevyhoda? Nesuvisi to s otvorenostou?S otevrenosti to urcite souvisi, ale ne s otevrenosti kodu SW. Priprietarni SW muze uplne s klidem pouzivat otevrene formaty, takze do mapy, ktera ma poukazat na koncepcni nevyhody uzavreneho SW, to nepatri. Je to otazka konkretniho pripadu.
Ano u mnoha SW je to tak (nielen Windows) ale napr. aj uz spominany Winamp ktory od verzie 5 napr. na 633Mhz masine na ktorej 2,91 ide v pohode, rozumne nerozbehate (pomaly start, pomale reakcie a tak dalej).A je to snad vlastnost vylucna pro uzavreny SW, ktera se open source z principu vyhyba? Opet tlacite konkretni pripad do koncepcni mapy.
S tym s vami suhlasim, a za nasetrene prachy kupim HW na slobodny software pre vsetkych!
Winamp ktory od verzie 5 napr. na 633Mhz masine na ktorej 2,91 ide v pohode, rozumne nerozbehate (pomaly start, pomale reakcie a tak dalej)Provozuju Winamp 5.24 na stroji s Celeronem na 366 MHz a tvrdím, že (v tomto konkrétním případě) bohuapustě lžete. Ono to, obecněji vzato, hezky ukazuje, jak ošidný je takt procesoru. V mnoha případech mi to přijde jako naprosto scestný údaj bez vypovídací hodnoty, kterou by například měla velikost paměti. Tolik jen moje off topic rozhořčenost
Provozuju Winamp 5.24 na stroji s Celeronem na 366 MHz a tvrdím, že (v tomto konkrétním případě) bohuapustě lžete.Neviem ale ja ma skusenost taku aku som popisal, na tom stroji je 64M RAM a Win2k (Kamosov komp) a winamp 5 tam ide otrasne. Zeby som klamal - tak to nesuhlasim.
Jak do toho grafu zaklínit takovou nesvobodnou Operu, nebo třeba PSpad skutečně netuším. Tak trochu mám pocit, že velké spousty freeware (ve smyslu software zdarma, ale bez zdrojáků) se tento graf prakticky netýká.Napr. Opera spĺňa min. pár položiek toho grafu, jej vývoj a hlavne sloboda vývoja sú brzdené, je nutné čakať na myšlienky, nápady a interpretácie návrhov komunity okolo Opery výhradne od tvorcov a vývojarov Opery. Momentálne je Opera freeware, ale pokiaľ viem tak pred časom to bol shareware, (čo sa týka nestálosti licencie, a dalšej položky v grafe -> [upravuje a mení podmienky použivania], aj keď pri Opere to bol prechod od reštriktivnej k reštriktivnej - ale lacnejšej licencii (shareware -> freeware)), freeware ako taký je neslobodný z pohľadu poskytovania zdrojákov a hlavne ich možnosti následnej úpravy a určite do tejto mapy možno zaradit veľký počet roznych freewarov, sharewarov o komerčných produktoch nehovoriac (viď. winamp -> freeware -> shareware -> free & commercial version a pod.).
je nutné čakať na myšlienky, nápady a interpretácie návrhov komunity okolo Opery výhradne od tvorcov a vývojarov Opery.No, já Operu nepoužívám, ale co vím, tak její vývojáři s komunitou uživatelů komunikují.
Momentálne je Opera freeware, ale pokiaľ viem tak pred časom to bol shareware, Jakpak se jmenoval (čo sa týka nestálosti licencie, ...Jenže to se stává i svobodnému software
lacnejšej licencii (shareware -> freeware))Takže tu máme nesvobodnou Operu, která jako uzavřený software uvolnila podmínky používání a svobodný Nessus, který je naopak uzavřel. Pořád si myslíš, že je paušální odsuzování software jen proto, že k němu nemáš zdrojáky v pořádku? Není lepší, místo hloupé generalizace jednoduše uznat, že i uzavřený software může mít svoje výhody, nebo prostě pracovat na tom, aby jim je ten otevřený všechny sebral?
Spravne to musi znit: prisupny zdrojovy kod umoznuje stourat se ve zdrojovem kodu, kopirovat jeho casti a nemuset se zamyslet nad rozhranimi. Tim, ze se nemusim zamyslet nad rozhranim poskozuji vyvoj software.Ak to bolo myslene ako vtip, tak vedzte ze sa nepodaril, ak nie tak vedzte ze ste vobec nepochopili myslienku OSS.
Tiskni
Sdílej: