Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Určite tušíte o čom bude tento zápis. Bude o jadre Linuxu. Väčšina mainstreamových linuxových si za "default" kernel už vybrala v2.6.
Aby som zbytočne nezdržoval - najprv som chcel dať anketu, ale povedal som si ze zostavovať jednotlivé možnosti by bolo vcelku pracné,
tak by som zhrnul moje otázky na Vás:
Čo si myslíte:
a) je kernel 2.6 stabilnejší ako kernel 2.4? b) je kernel 2.6 rýchlejší ako kernel 2.4? (nemyslím nábeh, ale beh a reakcie v zatažení) c) ktorá je pre Vás najlepšia vec/vlastnosť ktorú kernel 2.6 so sebou priniesol? d) ktorá je pre Vás najhoršia vec/vlastnosť ktorú kernel 2.6 so sebou priniesol? e) na čo sa najviac tešíte v dalších veriách kernelu?
Nechcel by som rozpútať flame, len ma zaújíma nazor ostatných - podľa mňa je kernel rady 2.6 výraznym krokom vpred, priniesol
kopec nových vecí ktoré boli nutné pre používanie Linuxu na novom HW. K rýchlosti: myslím že rýchlosť nabehu kernelu nieje podstatná,
podstatnejšie je ako kernel zvláda po nábehu obsluhovanie systémových prostriedkov / užívateľov, ako sa správa pri zaťažení - a podľa mňa
na tomto poli rýchlosti 2.6 vedie. Vcelku by sa dalo povedať že mne osobne za radou 2.4 nieje ľúto.
Tiskni
Sdílej:
module-init-tools
. A kromě nižší rychlosti disku jsem si nemohl na nic ztěžovat, ale i to se časem vyřešilo (hdparm -a 8192
). Ale možná jsem na něco už zapomněl. Ale jinak ho mame vsichni radi. Hlavne kvuli rychlosti a novym funkcim.Kvůli kterým spousta lidí místo 2.4 používala vývojové 2.5 na produkčních strojích, protože s 2.4 jaksi nefungoval jejich krásný lesklý nový hardware.