Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
FreeBSD man chflags - change file flags sappend - set the system append-only flag (super-user only)takze nie konktretny FS, ale atribut suboru.
Já bych potřeboval "append-only" filesystém - jde k němu jen soubory přidávat (nejde mazat) a v téhle kategorii je optimální, co do využití diskového prostoru.Co proste pouzit tar na device? Pouzival jsem to a zadne problemy jsem nepozoroval.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
/lib/modules/2.6.24-1-amd64/kernel/fs/hfsplus /lib/modules/2.6.24-1-amd64/kernel/fs/hfsplus/hfsplus.koKdyby chtěl někdo namítat že to je poslední distribuční jádro, tak jen podotýkám, že nejsem sběratel zastaralých kernelů, ale ten ovladač už byl k dispozici před několika lety (zajímal jsem se o to kvůli kamarádky, která je uživatelkou macbooku.
fsck
takze nemuze sam zurnal prehrat. U normalniho disku to neni problem, nejaky ten linux je vzdycky po ruce a ostatne ani neni zvykem natvrdo vypinat takze se to moc nestava. Externi disk se naopak vytahuje casto, treba i omylem a prinejhorsim (tj. podle murphyho vetsinou) na miste kde fsck nebude pri ruce.
BTW ntfs-3g je na tom uplne stejne, ale mozna existuje nejaky chkdsk
pro linux.
Ja bych sel asi do FAT32 a dehtove koule na velke soubry. Nebo do ext2 a IFS, nastavit castejsi kontrolu pod linuchem a ve widlich chyby vesele ignorovat s tim ze obcas se to holt posere a bude mkfs, u prenaseciho disku by to nemelo vadit.
FAT: + cteni a zapis funguje vsude (Win, DOS, UNIX, LINUX, MacOS, fotaky, mobily, kapesni prehravace) - nema zurnal (pri preruseni zapisu napr. pri vypadku proudu temer jista ztrata casti dat nebo znecitelneni oddilu) - neumi vetsi soubory nez 2GB (nekde se udava 4GB, ale me neda vic jak 2GB, asi souvisi s velikosti clusteru) NTFS: + ma zurnal (netahat za slovicka, ma neco jako zurnal) + umi velky soubory (na ISO image DVD k nezaplaceni) - bez ntfs3g nejde zapisovat na linuxu, nektery starsi systemy (Win98 nebo muj DVD mikrosystem s usb portem) ho neumi ani cist EXT3: + zurnal + velky soubory + Ext2 IFS driver pro win vcetne zapisu (ikdyz zapis jen na urovni EXT2 - zadny zurnal) REISER: + zurnal + velky soubory + je rychlejsi a efektivneji vyuziva misto na disku (ale opravdu to potrebujete, nestacil by ext3?) - na win jde jen cist (ovladac zde), ovladac i pro zapis neznam (a nejspis ani neexistuje) OSTATNI (Reiser4, EXT4, JFS, XFS, ZFS, UFS, HFS, cokolivFS): * vetsinou jdou cist a zapisovat jen pod linuxem/unixem, nektery ani nemaji ovladac v jadre (ZFS jede pres FUSE, Reiser4 v jadre neni a kdo vi jestli nekdy bude, ext4 je tezce experimentalni)
Tiskni
Sdílej: