Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
FreeBSD man chflags - change file flags sappend - set the system append-only flag (super-user only)takze nie konktretny FS, ale atribut suboru.
Já bych potřeboval "append-only" filesystém - jde k němu jen soubory přidávat (nejde mazat) a v téhle kategorii je optimální, co do využití diskového prostoru.Co proste pouzit tar na device? Pouzival jsem to a zadne problemy jsem nepozoroval.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
/lib/modules/2.6.24-1-amd64/kernel/fs/hfsplus /lib/modules/2.6.24-1-amd64/kernel/fs/hfsplus/hfsplus.koKdyby chtěl někdo namítat že to je poslední distribuční jádro, tak jen podotýkám, že nejsem sběratel zastaralých kernelů, ale ten ovladač už byl k dispozici před několika lety (zajímal jsem se o to kvůli kamarádky, která je uživatelkou macbooku.
fsck
takze nemuze sam zurnal prehrat. U normalniho disku to neni problem, nejaky ten linux je vzdycky po ruce a ostatne ani neni zvykem natvrdo vypinat takze se to moc nestava. Externi disk se naopak vytahuje casto, treba i omylem a prinejhorsim (tj. podle murphyho vetsinou) na miste kde fsck nebude pri ruce.
BTW ntfs-3g je na tom uplne stejne, ale mozna existuje nejaky chkdsk
pro linux.
Ja bych sel asi do FAT32 a dehtove koule na velke soubry. Nebo do ext2 a IFS, nastavit castejsi kontrolu pod linuchem a ve widlich chyby vesele ignorovat s tim ze obcas se to holt posere a bude mkfs, u prenaseciho disku by to nemelo vadit.
FAT: + cteni a zapis funguje vsude (Win, DOS, UNIX, LINUX, MacOS, fotaky, mobily, kapesni prehravace) - nema zurnal (pri preruseni zapisu napr. pri vypadku proudu temer jista ztrata casti dat nebo znecitelneni oddilu) - neumi vetsi soubory nez 2GB (nekde se udava 4GB, ale me neda vic jak 2GB, asi souvisi s velikosti clusteru) NTFS: + ma zurnal (netahat za slovicka, ma neco jako zurnal) + umi velky soubory (na ISO image DVD k nezaplaceni) - bez ntfs3g nejde zapisovat na linuxu, nektery starsi systemy (Win98 nebo muj DVD mikrosystem s usb portem) ho neumi ani cist EXT3: + zurnal + velky soubory + Ext2 IFS driver pro win vcetne zapisu (ikdyz zapis jen na urovni EXT2 - zadny zurnal) REISER: + zurnal + velky soubory + je rychlejsi a efektivneji vyuziva misto na disku (ale opravdu to potrebujete, nestacil by ext3?) - na win jde jen cist (ovladac zde), ovladac i pro zapis neznam (a nejspis ani neexistuje) OSTATNI (Reiser4, EXT4, JFS, XFS, ZFS, UFS, HFS, cokolivFS): * vetsinou jdou cist a zapisovat jen pod linuxem/unixem, nektery ani nemaji ovladac v jadre (ZFS jede pres FUSE, Reiser4 v jadre neni a kdo vi jestli nekdy bude, ext4 je tezce experimentalni)
Tiskni
Sdílej: