V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Také mě zaráší, jak jsou ty instalátory blbé. Zkoušel jsem openSUSE 11 a ono si dovoluje nadávat, že jsem nevytvořil SWAP, když mám 4GB RAM ... Bože, k čemu by mi asi tak byl.Instalátor se tě akorát zeptá, jestli si opravdu přeješ vytvořit systém bez swapu, tak co se tak vzrušuješ?
V linuxu je velmi důležité mít hodně RAM v případě, kdy nechcete debilní SWAP.Co je na swapu debilního?
Zkoušel jsem openSUSE 11 a ono si dovoluje nadávat, že jsem nevytvořil SWAP, když mám 4GB RAM ... Bože, k čemu by mi asi tak byl.Třeba k suspendu na disk, neasi. :-P
Protože jakmile by vám paměť začala docházet, začne ten killer zabíjet NÁHODNÉ procesy, což je teda fakt moudré chování. Normální OS (jako je Windows Vista) prostě při nedostatku paměti paměť nenaalokuje, linux radši zabije proces a z ušetřené paměti vám nějakou naalokuje.ale kdeze... oomkiller zabiji ty procesy ktere jsou dlouho neaktivni vuci pameti (zoz je mimochodem i panel v KDE - kicker). A nezabiji je pri pozadavku na nove alokovanou pamet pri spusteni novych programu, ale pokud dochazi volna pamet obecne, zejmena jde o to ze bezici prograym si pozadaji o dalsi pamet. Pokud by system rekl ze nema a neda, zhavarovaly by i ty zadajici aplikace a tim by ve vetsine pripadu klekl cely system, jelikoz jaderne procesy maji prednost. At uz tak nebo tak, pokud dojde na oomkiller, je to znamka, ze je system spatne dimenzovany. Je to vpodstate hlaseni o chybe. At uz ze mas malo ram obecne (64MB ram bez swapu napriklad) nebo ze mas leakujici proces. Oboji si zada reseni. Zdenek
Tiskni
Sdílej: