V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Človek je tvor zvedavý. Skúma hľadá, premýšľa, analyzuje - no najmä fantazíruje (občas za každú cenu) nad zdanlivými súvislosťami. Často ale dáva prednosť svojim snom, predstavám a "predtuchám" pred faktami. Zažili sme to už pred viac ako ôsmimi rokmi - vtedy sa to volalo Y2K predpokladalo to zničenie sveta ako ho poznáme - rôzne katastrofy, zničenie počítačov a pod. úderom prvej sekundy roku 2000. Prekvapivo nič sa nedialo - akurát sa minuli strašné peniaze na obnovu počítačového vybavenia. Niektorí (nielen) amíci si pred koncom roka 1999 nakúpili jedlo a vodu a zaliezli do pivnice (sklepa) prečkať apokalypsu. Námatkovo si spomínam na ďalšiu 100 percenntú apokalypsu (6.6.2006) a dnes je tu apokalypsa opäť. LHC (prekrásne fotky z vystavby tu).
Ľudia sú radi (majú sa opäť čoho báť, o čom písať, rozoberať dôsledky), média sú radi (majú tiež o čom písať a majú sledovanosť lepšiu ako keď dookola rozoberajú "celévriti") ale čuduj sa svete nič sa nedeje (a ani nemôže) a život ide ďalej. Ale kedže by človek bez niečoho úžasne strašného a zem-zničujúceho neprežil ešte že tu máme rok 2012 (dokonca už je aj stanovený presný dátum 21.12.) - a ten to istí - ľudská fantázia a hlúposť určite v najbližších rokoch nevyhynie...
“Nothing travels faster than light, with the possible exception of bad news, which follows its own rules...”
Douglas Adams
Deux choses sont infinies : l'Univers et la bêtise humaine. Mais en ce qui concerne l'Univers, je n'en ai pas encore acquis la certitude absolue.
Albert Einstein
If you want to find the number 216 in the world, you'll be able to find it everywhere: 216 steps from your street corner to your front door; 216 seconds you spend riding on the elevator. When your mind becomes obsessed with anything, you will filter everything else out and find that thing everywhere! But Max, as soon as you discard scientific rigor you are no longer a mathematician; you're a numerologist.
Sol Robeson, Pi
Tiskni
Sdílej:
Y2K, LHC... A čo potom?Ještě je tu ITER, ten sice vesmír zničit nemá, ale když se toho chytí někdo schopný, tak třeba lidi přesvědčí
Gordon Freeman si tiez myslel, ze ide len o nevinny experiment...A ne?
Podle teorie strun má mít svět 11 rozměrů. Kromě těch dobře známých 4 velkých, ještě další svinutéTo jsem věděl.
jejichž svinutost by ve zkratce měla definovat nám známé elementární částice.Ovšem to jsem netušil.
Gravitaci také dnes již nechápeme jako sílu, ale jako deformaci časoprostoru.To také vím.
Rozhodně si nepředstavuj nějaký teleport do paralelního vesmíru.Nepředstavuji…zatím.
Rozhodně si nepředstavuj nějaký teleport do paralelního vesmíru.BTW k té teleportaci: Pokud si dobře pamatuji, tak Gordon Freeman se věnoval v Institutu experimentální fyziky na Universitě v Innsbrucku právě Kvantové teleportaci.
Lidi, 32b architektura neznamena 32b timestamphmm a 64b architektura znamena zaroven 32b timestap?![]()
A 256b architektura je blbost - i kdybys premenil kazdy atom zemekoule na jeden bit, tak nebudes mit stale dost pameti, abys vyuzil 256b adresovani.Blbost to nieje to ze to nemozes vyuzit teraz este neznamena ze to nebude vyuzitelne potom...