Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tento zapisok bude trochu nostalgicky. Chcel by som nadviazat na podobny zapisok zpred troch rokov.Dostal som sa totiz k podobnej doske s podobnymi parametrami. Za cias ked este neboli dvoj a viac jadrove procesory, bolo jedinym riesenim prave 2 fyzicke CPU na jednej doske - samozrejme aj teraz je to viac menej u serverovych dosiek bezne, avsak v case ked som prevadzkoval RH 5 na 300Mhz AMD to bola nepredstavitelna sila, mat 2 procesory... Ked som sa nedavno dostal k dvojprocesorovej doske, rozhodol som sa ze nepojde iba na vystavku, ale ze si ju aj zapojim a otestujem - vyhrabal som potrebne PCI karty na sprevadzkovanie USB 2.0 a SATA a vsetko som si to poskladal so skrinky, nastavil bios, popripajal pridavne karty, nainstaloval Debiana 5 (s oblubenym fluxboxom) a pustil do (mozno aj dolhodobejsieho) skusania a testovania. Screenshot stroja tu:
MD: DTK PRM-0081i E1 CPU: 2 x 500Mhz, 512kB cache PIII slot 1 RAM: 3 x 128M + 1 x 64M modul ~ 448 MB RAM HDD: SG 500G SATA @ ST LAB SATA + PATA PCI radici VGA: nVidia Vanta 16M USB: 2 x USB 1.0 on board + 5 (1 x internal + 4 x external) x PCI USB 2.0 radic ST LAB SOUND: ForteMedia Maestro (FM801) NET: 3Com Corporation 3c905C-TX/TX-M
Tiskni
Sdílej:
Tato konkretna bezala od 2002 (vtedy kupena ako second hand) do 2008 v serverovej zostave (cca 20TB prenesenych dat)
20TB za 6 let? To je prd..
To mi taky přijde jako blbost. Ty Realteky si určitě nevymýšlí nějakej traffic navíc...
Zajimave na teto sitovce je pouzita technologie DPS a svab BGA.
To se na mnoha modernejsich sitovkach nevidi. Jeste mam jednu s RTL 8139 ktera by mela byt imho modernejsi a DPS vypada velmi zastarale. Nema vsak EPROM a tak nechce bootovat ze site.
Tady ve fabrice kdyz se prechazelo na optiku a gigabit metaliku tak tyhle karty vyhazovali po desitkach.
Ehm coze? 905ka je nejklasictejsi a nejoblibenejsi sitovka na svete. Merit si s nima muzou jen intelacky. Funguje spolehlive vzdy a vsude, vcetne ruznych verzi woken. ZdenekTa sitovka:3Com Corporation 3c905C
To je uz naka stara vec ze jo ?
Ja ji koupil nedavno v PC srotu za 30,- A v Linux distrech slape.
Ve windows (zadnych) nikoliv (unknown device). To je nejaky special ?
no ja si pred nedavnem koupil na hrani desku od supermicra s 2x 2GHz opteronama + 4 GiB DDR RAM (8x 512)
a i s postovnym y ameriky jsem se vlezl do 2000 kc.
No pridem domov a skusim...
Processor Frequency 501 MHz Processors 1 Cores 2 Threads 2link: http://browse.geekbench.ca/geekbench2/view?id=173328
Pěkné, co pamatuju, měl jsem nějakou K5-133 s asi 1.6GB diskem, pak K2-350 s 20GB diskem, pak Semprona 2.3 s 80GB diskem. Pokaždý se výkon i kapacita nějak násobně zvětšoval. Pak přišly noťasy a začal mne zajímat spíš komfort. Jak koukam, ta K2 měla asi 700 bogomipsů. Taky nostalgie