GNOME slaví 25 let. Přesně před pětadvaceti lety odeslal Miguel de Icaza do diskusního listu GTK+ email, který je považován za zahájení projektu GNOME, jehož cílem bylo vyvinout prostředí podobné CDE a KDE, ale založené výhradně na svobodném softwaru.
Kamera Intel MIPI IPU6 v noteboocích Lenovo ThinkPad X1 Carbon nebo Dell XPS 13 9315/9320 potřebuje na Linuxu proprietární firmware. Navíc aktuálně běží pouze na opatchovaném Linuxu 5.15. Nejenom Greg Kroah-Hartman z těchto důvodů koupi těchto notebooků nedoporučuje. Zajímavé je, že Dell XPS 9315 získal certifikaci pro Ubuntu.
Nejnovější glibc rozbíjí Easy Anti-Cheat. Řada her tak přestala fungovat. V glibc 2.36 byla odstraněna podpora DT_HASH, jež je právě v Easy Anti-Cheat od Epic Games používána. Nejnovější glibc se již dostala například do Arch Linuxu. Tam je problém řešen balíčkem glibc 2.36-2 s vrácenou podporou DT_HASH.
V knihovně pro kompresi dat zlib (Wikipedie) byla objevena bezpečnostní chyba CVE-2022-37434 s vážností CVSS 9.8. Opravená upstream verze zatím nevyšla. Chyba se samozřejmě týká i softwarů s bundlovanou zlib, viz například vydání rsync 3.2.5.
Linus Torvalds vydal Linux 6.0-rc1. Podpora programovacího jazyka Rust se tam nedostala. Kódové jméno bylo změněno ze "Superb Owl" na "Hurr durr I'ma ninja sloth".
JuiceFS dospěl do verze 1.0. Jedná se o distribuovaný souborový systém kompatibilní s POSIX, HDFS a S3. Architektura JuiceFS sestává ze 3 částí: JuiceFS Client, Data Storage (S3, Azure Blob, OpenStack Swift, Ceph, MinIO, …) a Metadata Engine (Redis, TiKV, MySQL/MariaDB, PostgreSQL, SQLite, …). Zdrojové kódy JuiceFS jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
O víkendu probíhá online The Raku Conference 2022, tj. konference věnovaná programovacímu jazyku Raku.
Včera skončila bezpečnostní konference Black Hat USA 2022 (Twitter) a začala bezpečnostní konference DEF CON 30 (Twitter). V rámci Black Hat byly vyhlášeny výsledky letošní Pwnie Awards (Twitter). Pwnie Awards oceňují to nejlepší, ale i to nejhorší z IT bezpečnosti (bezpečnostní Oscar a Malina v jednom).
Vývojáři PostgreSQL oznámili vydání verzí 14.5, 13.8, 12.12, 11.17, 10.22 a 15 Beta 3. Opraveno je více než 40 chyb a také zranitelnost CVE-2022-2625. Upstream podpora verze 10 končí 10. listopadu letošního roku.
Byla vydána verze 1.63.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Jejím největším nedostatkem z mého pohledu bylo, že fotografie tiskla pouze do formátu A4. To sice bohatě stačilo, když jsem tiskl fotografie do rodinného alba, nebo je rozdával rodině a známým. Čas od času mám ale možnost svoje kousky vystavovat na amatérských fotofestivalech nebo občas v nějaké kavárně. Tady už formát A4 většinou nestačí, tudíž jsem se začal poohlížet po tiskárně, se kterou bych své fotografie mohl tisknout i ve větším formátu (v mém případě A3). Druhým důvodem pak bylo, že má stará tiskárna příliš nezvládala tisk černobílých fotografií. Ať už jsem je upravoval jakkoliv, na papíře se výsledek vždycky zdál zoufale nekontrastní a zašedlý.
S těmito požadavky jsem začal prohledávat nabídku eshopů. Už od začátku jsem věděl, že hledám opět inkoustovou tiskárnu. Termosublimační tiskárny sice tisknou úžasně kvalitní a odolné fotografie (překvapivě i za celkem přijatelné ceny), nicméně zvládají pouze malé formáty. Kromě toho bych sem tam uvítal i možnost tisknout něco jiného než jen fotografie, což termosublimační tiskárny samozřejmě neumožňují. Při výběru jsem se snažil kromě již zmíněného formátu zohledňovat také počet, kapacitu a cenu cartridgí, protože vím, kolik jsem do catridgí už za život vrazil a že to není zanedbatelná částka.
Po dlouhém studování nabídky různých značek, zvažování všech pro a proti se do užšího výběru dostaly dvě tiskárny Canon. Tiskárna Canon Pixma PRO 100 S a Canon PIXMA iP 8750. Obě dvě splňovaly můj požadavek na tisk formátu A3 a obě také slibovaly fotografie v širokém spektru barev díky většímu počtu barevných inkoustů. Nakonec jsem se rozhodl pro dražší z nich - Canon Pixma PRO 100 s. Druhá z tiskáren měla totiž podle všech internetových diskuzí problém s věrnou reprodukcí barev, což z mého pohledu u fototiskárny představuje problém zásadní. Rozhodl jsem se raději nic neriskovat a z výběru ji vyřadit. Pár dní na to mi tedy domů dorazila Pixma PRO 100 s. Objednával jsem přes kamaráda, který pracuje v jednom nejmenovaném eshopu a dostal docela příjemnou slevu Ale doporučovat raději nebudu, protože to byla moje první objednávka.
Už na první pohled mě mile překvapilo, jak bytelně a kvalitně působí narozdíl od mé staré Epsonky. První dojem se vzápětí potvrdil a zpětně mohu říci, že i když jsem za ni zaplatil přes 10 000 Kč, rozhodně nelituju. Z výsledků jsem naprosto nadšený. Fotografie jsou krásně ostré a hlavně úžasně barevné. Potěšilo mě, že software je plně kompatibilní s Photoshopem. Po dokončení úprav jednoduše zadám příkaz k tisku a nemusím dál nic řešit. To by zvládla i moje babička
Co se týká věrnosti barev, nemůžu si stěžovat. Jak fotografii vidím na monitoru, tak vyjde z tiskárny. Skvělou vychytávkou (i když v dnešní době už spíš nutností) je možnost bezdrátového připojení tiskárny přes Wi-Fi a tisk z Cloudu. Fotografie také můžete tisknout přímo z tabletu nebo telefonu. Otázkou však je, na kolik je tato funkce užitečná právě pro fotografy, kteří zřídkakdy tisknou neupravené fotografie. Za sebe jen řeknu, že jsem to ještě nevyužil.
Canon pro tento model vyrábí taky řadu fotopapírů s různou povrchovou úpravou. Zatím jsem vyzkoušel pouze klasický lesklý, ale plánuji více experimentovat a vyzkoušet i některé speciální. Někdo zkušenosti? Do tohoto modelu patří dohromady osm barev inkoustů. Je tedy zřejmé, že nákup náplní nebude úplně levnou záležitostí. Ale beru to tak, že za kvalitu se prostě musí platit. Sadu všech osmi originálních cartridgí můžete koupit přibližně za 3 000 Kč. Faktem taky je, že čím více barev inkoustů v tiskárně je, tím pomaleji dochází. Předpokládám tedy, že je budu měnit méně často, než na své staré Epsonce, kde byly náplně pouze čtyři.
Tak to byly moje dojmy z tiskárny Canon Pixma PRO 100 s. Snad je to zajímavé čtení alespoň pro někoho tady
Tiskni
Sdílej:
pri svitu meaice.To je tvoje domovska hvezda? Tak k ni let a neotravuj tu, jestli te teda vezmou zpatky.