V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tiskni
Sdílej:
Slušný plat mi mohou nabídnout leckde, ale možnost pracovat na projektech, které dávají smysl i z dlouhodobého hlediska, aby člověk pohledal.To je důvod, proč jsem, tam kde jsem.
"No, ja to zrovna prodal zakaznikovi, ze to uz delsi dobu pouzivame, zkusite to nejak napsat?"Kde já to jen viděl?
... a mezitim nam tady v korporatu bez nahrady vypnuli behem par tydnu monitoring sluzeb. Ten stary se uz nelibi a ten novy, ktery tu prgal jeden kolega 2 roky se zahodi.
Omlouvám se za tak dlouhý text, ale muselo to ven :)Deset odstavců na cca stránku a čtvrt fakt není dlouhý text.
Nevidím nejmenší důvod, proč bych za kvalifikovanější a náročnější práci měl dostávat méně peněz.Mas to zvyraznene hrubym pismom.
proč bych za kvalifikovanější a náročnější práci měl dostávat méně penězto snad nemyslíte obecně vážně? To by jako truhláři, topenáři, zdravotní sestry a mnoho dalších měli dostat pořádně zaplaceno? Jste se asi zbláznil, ne? Kapitalismus stojí na vykořisťování pracujících. V roce 1948 podobným debilním úvahám propadla značná část populace. Mysleli si, že odstraní vykořisťování. A co bylo výsledkem? Jáchymovské doly a vražda Milady Horákové. Tu dobu nechceme zpět. Vykořisťování jako základní pilíř kapitalismu musí být zachováno!!
mohu do práce chodit 4 dny v týdnu, a ten pátý den si dělat co chcito je podobná hovadina. Nadhodnotu může kapitál tvořit jen tehdy, když někdo prodává svou práci. Vy ale chcete kapitalistovi 20 % své možné pracovní doby odepřít. To je vpodstatě antikapitalistický terorismus. Vy chcete podkopávat principy našeho systému. Styďte se.
Vy ale chcete kapitalistovi 20 % své možné pracovní doby odepřít. To je vpodstatě antikapitalistický terorismusJako chápu, že je to vtip, ale je to taková kravina, že mi nedá nereagovat. Práce JE předmětem nabídky a poptávky, takže si ani jeden ze zúčastněných nemá co nárokovat. Chudák kapitalista se musí domluvit na odměně za určitý čas nebo jinou jednotku práce. Antikapitalistický terorismus by bylo těm tržním mechanismům bránit (kvóty a podobné kapicoviny).
Antikapitalistický terorismus by bylo těm tržním mechanismům bránit (kvóty a podobné kapicoviny).Vyprošuji si, abys pod vlastní trotloviny podsouval moje jméno!!!
… ucitelka v Praze vyzije jen pokud ji zivi manzel.Asi tak. A to ona má dvě VŠ + červený diplom a já nedouk.
malé firmy sú naprdřekl estébák ....
Problém byl to, že jsem viděl, že to byl špatně postavený produkt už od samého začátku a mě ubíjelo trávit na něm hodiny svého času, mnohdy kontraproduktivními činnostmi.Já si nemyslím, že by tohle bylo záležitostí výhradně korporací. Nesmyslně, životaneschopné projekty produkují i startupy, ale z nějakého důvodu se absolutní fail podobných projektů nebere jako chyba. Znám jednoho Čecha (a jmenovat ho nebudu), co se chlubí tím, kolik toho rozjel v USA, ale když s ním dělají rozhovory, tak už se neptají na to, proč jeden startup zkrachoval (protože dělal kravinu, za kterou nikdo platit nebude), další byl sice odkoupen korporací, ale produkt byl následně zrušen jako shit atd.
On je tam ten „úspěch“ vlastně definovaný úplně jinak – pokud se tu firmu podaří prodat investorovi, tak byl start-up úspěšný. A díky téhle mezivrstvě (neprodáváš koncovému zákazníkovi, ale investorovi) a tomu, že investoři na to jdou často stylem „koupíme deset firem a i když jen jedna z nich bude dobrá, tak nám to vydělá na ten zbytek a ještě budeme mít zisk“, to umožňuje rozjet i projekty, které se dost míjí s realitou (koncovými zákazníky) a jen vypadají dobře a nějakému investorovi přijde jako zajímavý nápad je koupit.
btw kdy se konečně začnou ajťáci organizovat?Asi jako všichni ostatní - až k tomu budou mít důvod. Zatím by tím důvodem mohl být třeba nějaký hromadný protest proti openspace.
Nebo téma přijímacích řízení, např. Calling Open Source Software Unpaid Labor and GitHub a Resume.Nevím. Osobně jsem to zažil z obou stran, tzn seděl jsem jako konzultant u náběrů cca desítky lidí a nemám na to jednoduchý názor. Není úplně triviální rozlišit schopného člověka od někoho, kdo má jen načtené novinky a zvlášť u menších firem může být testování ve zkušební době skoro nepřijatelné, protože na to prostě není rozpočet. Osobně jsem za všeobecné uznávání githubu rád, protože tam toho mám docela hodně a o dost radši se pobavím o nějakém mém projektu a proč jsem ho dělal tak a tak, místo abych dělal nějaké vymyšlené úlohy. To samé naopak, vždycky mi přišlo lepší pro mě i pro kandidáta, když poslal svůj github a mohli jsme se o něm pobavit, než když neměl nic na ukázku a musel jsem vymýšlet různé umělé blbosti. Samozřejmě že to nemusí být github, klidně to mohl být privátní projekt poslaný emailem. Ten článek má sice pravdu, ale zažil jsem že nám přišel na pohovor uchazeč, který tvrdil že má jen cca pět let proprietárních zkušeností a co s ním pak? Jako člověk co ho má hodnotit nemáš vůbec představu, když nikdy nepoužíval nic opensource, sám doma nic nedělá a všechno co dělal je tajné a nemůže se o tom bavit. Dostal test na papíře, který neudělal, možná kvůli nervozitě, nebo čemu (test jsem nehodnotil já). Šlo tam o hledání chyb v kódu, ne o programování nového. A jak ho máš teď hodnotit? Vzít ho na zkoušku, což tě bude stát pár set tisíc?
Jiné obory nic jako GitHub nemají.Bývá ovšem poměrně běžné u kreativních profesí mít nějaké portfolio, jak sám zmiňuješ. Umělec pošle ukázky uměleckých děl, designer designů (web, produkty, auta, ..), architekt domů a řešení co navrhl, autor článek / úryvek, vědec referenci na paper, tatér tetování.. Programátor co nemá nic co by mohl ukázat je prostě podezřelý. Když vezmu sám sebe, tak já dělám ročně desítky vlastních projektů k tomu co dělám v práci a to nejsem nějak extra aktivní.
Kolektivním vyjednáváním jde dosáhnout standardizace (jako v řadě jiných oborů) nebo vytvoření prostoru pro tvorbu portfolia v rámci zaměstnání.Jo, ale co by to mělo být za standardizaci? Tou je momentálně github a to se ti nelíbí. Pokud někdo nemá github, pošle repozitář v zipu (to je docela běžné, sám mám takhle pár ukázkových projektů pro zaměstnavatele co to chtěj). Těžko vymyslíš něco lepšího. Co se týče prostoru pro tvorbu portfolia, tak je to prostě na tom jak si to zaměstnanec dohodne. Programátoři typicky nebývají moc ušlápnutí a ze všech oborů co znám mají skoro nejlepší podmínky, ať už platové, tak třeba právě co se týče možnosti práce z domova. Tady kde pracuju maj lidi třeba měsíční budget na sebevzdělávání, kde jim firma platí courseu a dává jim k tomu řádově dny každý měsíc.
GitHub je zástupný (když pomineme konsolidaci trhu). Kruciální je ta část „unpaid labor“.
Problém analogický jako u neplacených stáží.
Co se týče prostoru pro tvorbu portfolia, tak je to prostě na tom jak si to zaměstnanec dohodne.
A přesně to je ten problém…
Programátoři typicky nebývají moc ušlápnutí a ze všech oborů co znám mají skoro nejlepší podmínky, ať už platové, tak třeba právě co se týče možnosti práce z domova
…a teď vylez mimo Prahu apod.
…a teď vylez mimo Prahu apod.Třeba do Ostravy, kde je ta Finsko/Švédská firma kde zaměstnanec nemusí dorazit jak je rok dlouhý? A když na to příjde, ani moc pracovat, jen nacvakat hodiny do systému a odepisovat že je busy? :D
…třeba právě co se týče možnosti práce z domova…a teď vylez mimo Prahu apod.
:-)
Kruciální je ta část „unpaid labor“.
Tak nemají dávat svoji práci pod necopyleftovou licencí. Když budou používat copyleft, tak budou sdílet svoje dílo s těmi, kdo rovněž chtějí sdílet a jsou ochotní dávat něco zpět, ne jenom zadarmo brát.
Problém analogický jako u neplacených stáží.
Svoji první práci (ještě při škole) jsem dělal za – z dnešního pohledu – za naprosto směšné peníze, almužnu, v podstatě to nemělo daleko od neplacené stáže (byť tehdy jsem byl i za ty peníze rád), ale přesto to byl oboustranně výhodný obchod a na rozdíl od většiny spolužáků jsem dělal práci v oboru a něco, co mě baví.
Za nemorální považuji třeba to, kdy nějaká firma nabere juniora/stážistu a prodá ho jinam jako seniora. Ale to nebyl ten případ (šlo o interní vývoj).
Ono dost záleží na podmínkách – pokud se tam stážista dost naučí, ale firmě moc užitku nepřinese, tak je bezplatná stáž naprosto adekvátní. Naopak, pokud by se tam nic moc nenaučil a jen dělal nějakou otrockou práci a firmě šetřil náklady tím, že nemusí najímat placeného brigádníka, tak je to podvod, protože tomu stážistovi naslibovali něco jiného.
Chození na vysokou (resp. obecně do školy) se taky nenajíš a přesto tam chodíš. Neplacenou stáž beru jako součást studia.
Co se týče copyleftu, tak k jídlu sice není a přístřešek si z něj taky nepostavíš, ale přesto je to obrovský užitek, který můžeš čerpat, aniž bys za něj platil – takže i jako „chudý student“ máš k dispozici plno užitečných nástrojů. Např. na svém počítači mám výhradně svobodný software (s výjimkou BIOSu a nějakých firmwarů, ale toho se snad už brzy zbavím) a je to pro mě hlavní nástroj, který používám každý den, jak pro práci, tak i jiné činnosti.
Chození na vysokou (resp. obecně do školy) se taky nenajíš a přesto tam chodíš.Ve vyspelych spolecnostech (nektere skandinavske staty) lide dostavaji stipendium za studium na VS. Ja jsem ostatne pro - studium by se melo brat jako zamestnani a melo by to cloveka zamestnat na plny uvazek.
Ja jsem ostatne pro - studium by se melo brat jako zamestnani a melo by to cloveka zamestnat na plny uvazek.Konečně rozumný názor, stejně to vidí i pan profesor:
Deprimuje mě, že současní studenti nemají na studium stejnou koncentraci, jakou jsme museli mít my. Dnes má skoro každý student vedle studia nějaké zaměstnání. Nedovedu si to představit,
Chození na vysokou (resp. obecně do školy) se taky nenajíš a přesto tam chodíš.
Jsou lidé, typicky z chudších poměrů nebo marginalizovaných skupin, kteří s tím mají problém. Proto existují stipendia, určitá ekonomická zvýhodnění studentů – nebo placené stáže (jako třeba Google Summer of Code).
A na druhé straně zase existuje tlak na zavedení školného…
S JS1 jste extrémisti a komunisti :-D Mně bohatě stačí, když studium bude bezplatné a přístupné pro každého občana, který se kvalifikuje v přijímačkách nebo nějak jinak. Ale byt a stravu ať si zajistí sám. Jasně, může chodit do menzy a bydlet na kolejích, ale opravdu nevidím důvod, proč by mu za studium měl stát platit a proč by se to mělo považovat za zaměstnání. Ten člověk nic užitečného nevytváří, jen chodí na přednášky, čte knihy a dělá semestrálky. (doktorské studium je už něco jiného). A ve skutečnosti to neplatí stát, ale ostatní občané, kteří chodí do práce a vytvářejí nějaké hodnoty, užitek.
Když vystuduješ, tak ti to dává možnost dělat lepší práci a vydělávat víc peněz. Dostávat tedy plat už v době studia mi tedy nepřijde fér – v podstatě bys dostal zaplaceno dvakrát. Nebo si to představujete tak, že ten, kdo vystuduje, bude pak platit vyšší daně? A jak se chcete postavit třeba k tomu, kdy někdo vystuduje v jedné zemi (za peníze místních občanů) a pak odejde pracovat do jiné země? Neměl by pak ten plat, který bral během studia vrátit? A co kdyby raději zaplatil i školné? Vždyť do něj stát (potažmo daňoví poplatníci) investoval s tím, že získá kvalifikovaného člověka, který bude v budoucnu dané ekonomice užitečný.
Ten člověk nic užitečného nevytváří, jen chodí na přednášky, čte knihy a dělá semestrálky. (doktorské studium je už něco jiného).
Záleží na tom, jak definuješ „užitek“. ^_^
stát, ale ostatní občané
Stát jsou ostatní občané.
Když vystuduješ, tak ti to dává možnost dělat lepší práci a vydělávat víc peněz.
Když vystuduješ, měl bys mít lepší kvalifikaci být platným členem společnosti.
Mně bohatě stačí, když studium bude bezplatné a přístupné pro každého občana, který se kvalifikuje v přijímačkách nebo nějak jinak. Ale byt a stravu ať si zajistí sám. Jasně, může chodit do menzy a bydlet na kolejích, ale opravdu nevidím důvod, proč by mu za studium měl stát platit a proč by se to mělo považovat za zaměstnání. Ten člověk nic užitečného nevytváří, jen chodí na přednášky, čte knihy a dělá semestrálky.IMHO je to spojité spektrum možností od soukromých škol kde platíš plné školné přes aktuální český model po to co prezentuje David a ten prostřední bod tam není nijak objektivně odlišný. Tj. stejně jako „neexistuje“ „důvod, proč by mu za studium měl stát platit“, tak „neexistuje“ důvod proč by měl stát platit náklady které škola se studentem má. Prostě se někdo rozhodl, že to bude zrovna takhle.
V zásadě máš pravdu… Ovšem pokud bys měl studentům dávat plat, tak bys musel dost striktně kontrolovat, že svoje zaměstnání (studium) berou dostatečně vážně a odvádějí kvalitní práci. A musel bys to kontrolovat minimálně na měsíční bázi, ne jednou za půl roku nebo za rok. Ono totiž i současné studentské výhody některým lidem stojí za to, aby byli „studenti“, i když vlastně ani vystudovat nechtějí a počítají s tím, že budou brzy vyhozeni. A co teprve, kdyby za to brali peníze? Další věc je, že spousta lidí vystuduje nějaký obor, který v praxi nevyužijí (ale daňoví poplatníci jim studium dotují).
Současný stav umožňuje mít na školách relativně neformální a pohodovou atmosféru, kde nemusíš pořád všechny kontrolovat – a to je umožněné mj. tím, že student na tom má „spoluúčast“ v tom smyslu, že do studia investuje vlastní čas a nic za to (bezprostředně) nedostává.
Pokud bude mít někde existenční problémy a přitom bude nadaný a byla by škoda, aby nevystudoval, tak můžou existovat nějaké fondy a sociální stipendia – ten člověk může dostat zadarmo ubytování a stravu. Dává mi to větší smysl než nějaké plošné dotování všech studentů (což je podobná blbost jako základní příjem).
Mimochodem, kdyby to chtěl někdo vážně řešit, tak v době VŠ studia už je pozdě – rozhoduje se mnohem dříve: na SŠ a z velké míry i na ZŠ. Pokud budeš bydlet v malém bytě, kde ostatní členové dělají bordel, tak ti moc nepůjde ani studium na základce. Následně se rozhodneš jít na střední takovou, ze které se typicky nechodí na VŠ, a tím je to už víceméně dané. Takže David nebo JS1 by museli zajistit, aby každý žák ZŠ měl doma vhodné podmínky (např. studijní místnost, kde ho nebude nikdo rušit). Obávám se, že na tohle naše společnost nemá – jak finančně, tak organizačně – pokud by se takový zásah pokoušeli organizovat, tak by se při tom pravděpodobně vyplýtvalo více, než kolik užitku by to přineslo. Když už dělat něco se vzděláním, tak na místě, kde je ten poměr náklady/užitek vyšší – zlepšit kvalitu výuky na ZŠ a SŠ. Což znamená, že by tam měli učit (z velké části) jiní lidé za jiné peníze.
A co teprve, kdyby za to brali peníze?
Např. v Dánsku se tak děje. Co tam máš dál?
Pokud bude mít někde existenční problémy a přitom bude nadaný a byla by škoda, aby nevystudoval, tak můžou existovat nějaké fondy a sociální stipendia – ten člověk může dostat zadarmo ubytování a stravu.To nějak existuje (nezkoumal jsem to podrobně, protože jsem naštěstí nebyl v situaci, že bych to potřeboval), myslím, že Davidovi a JS jde ještě o ten nepoměr „sociálně slabý vystuduje jen když je nadaný“ vs. „kdo si to může dovolit tak vystuduje i když je podprůměrný“. Ale s tím asi fakt nejde dělat nic mimo ten univerzální základní příjem (a jak sám píšeš, ještě vůbec nějak řešit předpoklady ke studiu), na který nejspíš ještě zatím nemáme (což se může s technickým pokrokem změnit, i když vývoj poslední dobou mi přijde spíš „WTF“ a pesimistický).
Univerzální programy mají řadu výhod:
na [univerzální základní příjem] nejspíš ještě zatím nemáme
Se zdejším modelem zdanění a orientací ekonomiky je UBI aktuálně neprůchozí. Ale ani jedno není věčné.
Kromě toho je UBI poslední záchranou pozdního kapitalistického systému, která se obejde bez explicitního násilí (v případě, že by se nižší vrstvy společnosti staly zbytečnými).
i když vývoj poslední dobou mi přijde spíš „WTF“ a pesimistický
Ono to má víc dimenzí, ale jedna z nich je, že roste komplexita a dnešní civilizace je z velké míry závislá na proprietárních technologiích/výrobcích. Takže, i když se může na první pohled zdát, že disponuješ nějakou technologií a znalostí, ve skutečnosti jí vůbec nedisponuješ, protože tu věc nedokážeš (jako firma nebo stát, nemyslím jednotlivec) postavit ze základních surovin/komodit a umíš jen obsluhovat jen cizí stroj nebo opracovat cizí komplexní materiál, které jsou pod kontrolou někoho jiného. A nejde jen o software nebo (počítačový) hardware, tohle se děje i v jiných oborech. Zrádné na tom je, že při takovém tom povrchním pohledu (politici, veřejnost, média) to vypadá, jako že dochází k technologickému pokroku a někam se posouváme, ale ve skutečnosti je to spíš úpadek a do budoucna hrozba.
na který nejspíš ještě zatím nemámeMne tedy prijde ze skoro jakakoli spolecnost si muze dovolit UBI ve forme prerozdeleni jisteho procenta HDP (treba 20%). (Je to trochu jako kdyz Klaus tvrdil, ze nemame na duchody, a proto je nemuzeme zvysit z nejakych 50 na 70 procent (nejsem si jisty presnymi cisly) platu jako v Nemecku.)
Ovšem pokud bys měl studentům dávat plat, tak bys musel dost striktně kontrolovat, že svoje zaměstnání (studium) berou dostatečně vážně a odvádějí kvalitní práci. A musel bys to kontrolovat minimálně na měsíční bázi, ne jednou za půl roku nebo za rok.Nevim, co jsi studoval za skolu, ale prvni dva roky na FJFI skoro takove jsou (nebo byly). Pokud se clovek neuci v prubehu tak prakticky nema sanci udelat zkousky. Pokud to muzu srovnat, bylo to mnohem tvrdsi nez zamestnani.
Nejde o obtížnost jednotlivých zkoušek – jde o to, kdy tě definitivně vyhodí a ztratíš status studenta. A to se děje typicky na až konci semestru nebo ročníku.
Pokud ta pravidla nastavíš moc přísně, tak na tom zase budou tratit studenti, kteří měli třeba jen smůlu, nevyšlo jim pár zkoušek nebo jim trvalo déle, než zvládli ten mentální přechod ze SŠ režimu na VŠ režim. Taky si uvědom, že vysokou začínáš studovat typicky v 18-20 a zdaleka ne všichni mají v tu dobu všechno srovnané hlavě a jdou si tvrdě za svými studijními výsledky – přeci jen v tomhle věku si chceš užívat a dělat trochu i blbosti. Což ale neznamená, že na to nemáš, že z tebe nic nebude a že by ti mělo být odepřeno vzdělání.
Ono je dost těžké (resp. spíš nemožné) odlišit ty případy výše1 od parazitů, kteří chtějí ze státní pokladny vytáhnout peníze tím, že budou předstírat studium. Oproti tomu ten současný systém funguje celkem dobře a bez zbytečné byrokracie – reguluje se to vlastně samo, protože těch studentských výhod není až tolik a zároveň té škole musíš obětovat nějaký čas (který si mohl trávit v práci a vydělat si nějaké peníze).
[1] což jsou v drtivé většině lidi, kteří nakonec vystudují a následně budou pracovat a dělat užitečnou kvalifikovanou práci
Pokud ne, tak po pul roce konec.
A spousta lidí bude právě ráda brát po tu dobu plat.
Videl jsi nekdy jak vyhazuje cloveka co nedela vubec nic vetsi korporace?Vůbec, protože si toho nevšimne? :D
Velké korporace se někdy přirovnávají ke komunistickým/socialistickým státům. Pokud to tak je, tak jsou neefektivní a předeženou je nové/menší firmy, které nejsou tak zkostnatělé a nepružné. Tohle ale JS1 slyšet nechce :-)
Pokud to tak je, tak jsou neefektivní a předeženou je nové/menší firmy, které nejsou tak zkostnatělé a nepružné.Nepředeženou, najmou si na to někoho z MBB, aby se to nestalo. Navíc v průběhu auditu jsme našli méně než promile mrtvých duší, kteří nepracovali a stejně každý měsíc fakturovali, to je naprosto zanedbatelná část lidských zdrojů.
Pokud to tak je, tak jsou neefektivní a předeženou je nové/menší firmy, které nejsou tak zkostnatělé a nepružné.Vlhký sen neoliberálů. Reálně to je tak, že nové/menší průžné firmy, pokud jsou úspěšné, jsou často odkoupeny velkými korporacemi, který mají velký kapitál a můžou si to dovolit. A korporace kupují menší firmy a slučují se a bobtnají a bobtnají... Tenhle postup obvykle dospěje do stádia, kdy firmy nabobtnají a naslučují se do momentu, kdy jich je na trhu několik málo a další slučování a bobtnání zarazí antimonopolní úřad (s různou mírou úspěšnosti). To je stav, který je vidět dnes v mnoha oblastech. Všimni si, že v podstatě neexistuje trží řešení toho problému. To řešení obvykle přijde (pokud teda přijde) nějakým jiným způsobem - např. vytvoření nových sektorů a obsolence starých sektorů, změny technologií a podmínek, politické změny a další ne-tržní vlivy.
Vlhký sen neoliberálů.
Jedna z užitečných definic neoliberalismu je, že stát aktivně jedná v zájmu soukromého sektoru.
naslučují se do momentu, kdy jich je na trhu několik málo a další slučování a bobtnání zarazí antimonopolní úřad (s různou mírou úspěšnosti)
Nebo si ty korporace koupí i antimonopolní úřad.
Reálně to je tak, že nové/menší průžné firmy, pokud jsou úspěšné, jsou často odkoupeny velkými korporacemi, který mají velký kapitál a můžou si to dovolit.
Odkoupit není totéž, co ukrást (okrást tě může např. socialista). Pokud se původní majitel-zakladatel rozhodne firmu prodat, tak je to jeho volba – a dostane za to zaplaceno, často sakra dobře zaplaceno. Což mu dává možnost dále podnikat a rozjet třeba další firmu.
např. vytvoření nových sektorů a obsolence starých sektorů, změny technologií a podmínek, politické změny a další ne-tržní vlivy.
Podnikání je ale o neustálých změnách a reakcích na ně. Pokud si někdo představuje, že když má velkou továrnu, je za vodou a může v ní vyrábět sto let to samé, tak úspěšný nebude – bez ohledu na to, kolik toho zdědil a jaká byla jeho výchozí pozice. Tohle je součást trhu resp. je ti přirozený stav věcí – že se mění a na ty změny je potřeba nějak reagovat.
Ano, taky tě může někdo přepadnout v parku a okrást tě. Od toho existují zákony a i ten minimální stát se stará o to, aby si lidé/firmy navzájem neškodili.
Pokud toho nedokážeš1 dosáhnout, tak nebude fungovat ani ten tvůj systém, protože si ti „zlí bohatí“ vylobují např. financování „výzkumných“ nebo „sociálních“ projektů, skrze které vytunelují veřejné rozpočty.
[1] v nějaké přijatelné míře – úplně dokonalé to nebude nikdy
Čeho dosáhnout? Ty navrhuješ nějakou změnu oproti současnému stavu, tak ty bys ji měl obhájit a vyvrátit rizika.
Chceš „minimální stát“, který definuje zákony a garantuje jejich dodržování. Proti tomu nic nemám. Tudíž jsem formuloval očekávání od takového státu:
Zákony jsou fajn, když jsou napsané férově, vymahatelné a měří všem stejně. Takže teď ještě aby ten stát byl nezávislý na soukromém sektoru… nejen, že by tedy členové moci soudní neměli být podpláceni, ale ani zákonodárci by neměli být motivováni soukromými subjekty, aby psali zákony v jejich prospěch…
Takže mě zajímá,
Stát bude vždycky závislý na soukromém sektoru, protože stát sám o sobě neprodukuje žádný zisk, nemá jiné příjmy, jen spotřebovává a přerozděluje.
Otázka je, na jakých částech toho soukromého sektoru bude závislý. Pokud prosazuješ progresivní zdanění, tak ten tvůj stát bude více závislý právě na těch bohatých.
Je to jako kdybys vydával časopis. Buď ho můžeš prodávat třeba za dvacet korun a financovat ho z příjmů od několika málo inzerentů, nebo ho můžeš prodávat třeba za dvě stovky a financovat ho primárně z peněz vybraných od čtenářů. Co bude demokratičtější?
Stát bude vždycky závislý na soukromém sektoru, protože stát sám o sobě neprodukuje žádný zisk, nemá jiné příjmy, jen spotřebovává a přerozděluje.Coze? Za komunistu tu snad nebyl stat? Mozna v tvoji predstave to tak je, ale v realnych ekonomikach stat vlastni i prostredky produkce a investuje.
Takže ty opravdu usiluješ o zavedení komunismu, kde stát bude mít tolik vlastních podniků, aby se z toho uživil sám a nebyl závislý na soukromém sektoru (který by tím pádem téměř/vůbec neexistoval)?
Všiml sis, že centrální plánování se v minulosti neosvědčilo?
Všiml sis, že centrální plánování se v minulosti neosvědčilo?Všiml sis že od té doby máme ranec nových technologií, které umožňují například JIT což bylo něco naprosto nemyslitelného v našich socialistických dobách?
Tohle je úloha, která nejde vyřešit žádným počítačem…
Jakýsi „kyberkomunismus“ není o nic menší nesmysl než běžný komunismus.
Všiml sis že od té doby máme ranec nových technologií, které umožňují například JIT což bylo něco naprosto nemyslitelného v našich socialistických dobách?JITem asi nemyslíš Just In Time kompilátory. Co tím myslíš?
Takže ty opravdu usiluješ o zavedení komunismuSamozrejme! Jsem hrozny clovek a chci pripravit o majetek predevsim ty, co neprojdou elementarnim testem gramotnosti. Mas proste smulu..
Jediný rozdíl oproti běžné akvizici je, že board of directors nechce podstoupit akvizici...
Ani tohle by se vlastně nemělo považovat za nepřátelské převzetí, protože firma patří vlastníkovi, nikoli managementu. Management je jen zástupcem vlastníka a měl by pracovat v jeho zájmu. Pokud je zájmem vlastníka prodej, tak management zřejmě jede podle neaktuálního zadání (nebo si svévolně vymyslel vlastní) a neplní správně vůli vlastníka, kterého by měl zastupovat.
S Davidem mluvíte každý o něčem jiném – ty o formální definici „hostile takeover“ – a on o situaci, kdy je vlastník (nikoli management, ten je celkem nepodstatný) donucen k prodeji své firmy. Na to jsem mu psal, že pokud je donucen vyhrožováním, podvodem nebo podobnými prostředky, tak je to nelegální a měl by zasáhnout stát (i ten minimální). Je to podobné, jako když tě přepadne někdo v parku a donutí tě, abys mu „daroval“ svoji peněženku. Ty to ale neděláš dobrovolně, protože tě k tomu donutil násilím.
ty o formální definici „hostile takeover“ – a on o situaci, kdy je vlastník (nikoli management, ten je celkem nepodstatný) donucen k prodeji své firmyTak nemá mluvit o hostile takeoveru, který má jasnou definici, ale o kráděži. Theft, extortion,... mají na wikipedii určitě taky své stránky.
Ani tohle by se vlastně nemělo považovat za nepřátelské převzetí, protože firma patří vlastníkovi, nikoli managementu.Vlastníkem je nějaký JPMC Nominee Ltd., a podobně, těm je to fakt ukradené. Zpravidla je to tak, že současný board tvrdí, že firma má větší růstový potenciál jako samostatná společnost, kdežto kupující tvrdí, že společně ty firmy porostou rychleji - proto se součástí těchto dealů, často stává equity swap.
JPMC Nominee Ltd., a podobně, těm je to fakt ukradené
Jedno jim to není, protože jde o jejich majetek – oni se musí nakonec rozhodnout, jestli prodají nebo ne. Ano, tenhle vlastník může být jen jakási „proxy“ ke skutečnému vlastníkovi, ale to na věci nic nemění. Tato „proxy“ by měla plnit zase zájmy svého majitele.
Jedno jim to není, protože jde o jejich majetek – oni se musí nakonec rozhodnout, jestli prodají nebo ne. Ano, tenhle vlastník může být jen jakási „proxy“ ke skutečnému vlastníkovi, ale to na věci nic nemění. Tato „proxy“ by měla plnit zase zájmy svého majitele.Jedno jim to je, protože vlastníkem té proxy je JPMC, kdežto beneficientem těch akcií, které ta proxy drží je nějaký retailový investor, který nemá domicil v dané zemi. K tomu aby mohl hlasovat na valné hromadě 1. musí zaplatit docela vysoký administrative fee, jinak jeho jménem hlasuje JPMC, 2. k tomu zpravidla nemá kvalifikaci, jinak by nedržel ty akcie přes proxy, ale přímo. Drží je přes proxy, protože se na řízení společnosti a jejím směřování nechce podílet - jedná se o pasivního investora.
Co na to říct? :-) Pokud ta firma patří někomu, komu nezáleží na osudu jeho majetku a nechce o něm rozhodovat, tak se s tou firmou může stát ledasco náhodného. Ale to už je osud a ten majitel si zaslouží, mít v tom bordel a časem třeba přijít o majetek – byla to jeho volba.
Takže v tvém socialismu by nemohly existovat velké firmy? A co znamená „velká“ firma? Kolik to je?
Ty se pořád tváříš, jako kdyby problém korupce a lobby existoval jen v minimálním státě, ale to není pravda. Naopak v tom socialismu, kde se víc přerozděluje, dává daleko větší smysl vyvíjet tlak na stát, korumpovat a snažit se ukousnout si část z toho přerozdělovaného koláče.
Stát má být suverénní a má dostatek prostředků (policie, soudy, tajné služby, armáda…), aby takové útoky detekoval a odvrátil. Pak je to i na veřejnosti a soukromém sektoru – aby např. bojkotovali firmu, která se pokoušela korumpovat jejich politické zástupce.
by nemohly existovat velké firmy? A co znamená „velká“ firma? Kolik to je?
I řada zastánců kapitalismu souhlasí s agresivní antimonopolní politikou, např. Jonathan Tepper v The Myth of Capitalism.
socialismu
Ignoruješ demokratické mechanismy.
Stát má být suverénní a má dostatek prostředků (policie, soudy, tajné služby, armáda…), aby takové útoky detekoval a odvrátil.
A to konkrétně jak?
Odkoupit není totéž, co ukrástJá nikde netvrdil, že to je krádež. Je to legálně zcela v pořádku. To ale neznamená, že to nemá negativní efekt.
Podnikání je ale o neustálých změnách a reakcích na ně. Pokud si někdo představuje, že když má velkou továrnu, je za vodou a může v ní vyrábět sto let to samé, tak úspěšný nebude – bez ohledu na to, kolik toho zdědil a jaká byla jeho výchozí pozice. Tohle je součást trhu resp. je ti přirozený stav věcí – že se mění a na ty změny je potřeba nějak reagovat.Reaguje tohle nějak na můj komentář? Mně přijde, že ne...
To ale neznamená, že to nemá negativní efekt.
Pro toho zakladatele malé firmy musí převažovat pozitiva, jinak by to neprodával. Pokud se chceš bavit o nějakých celospolečenských efektech, tak bys teoreticky mohl dojít k tomu, že kdybys těsně před prodejem tu malou firmu znárodnil nebo nějak přiměl zakladatele, aby ji neprodával, že by to bylo lepší. Jenže to má dost podstatný háček v tom, že měníš pravidla v průběhu hry. Pokud by ten zakladatel totiž předem věděl, že mu tu firmu znárodníš nebo mu nedovolíš vydělat na jejím prodeji, tak by ji pravděpodobně nevybudoval. A ty (stát/socialista) bys pak neměl nic. Zatímco dneska 1) se ta malá firma začlení do nějaké velké a přenese tam něco dobrého, střetnou se dvě firemní kultury a ta korporace má šanci se někam posunout, zlepšit svoji efektivitu, poskytovat lepší službu, šetřit zdroje atd. 2) ten zakladatel dostane balík peněz, což mu umožní financovat další projekty.
Reaguje tohle nějak na můj komentář? Mně přijde, že ne...
Psal jsi, že to řešení způsobují jen „ne-tržní vlivy“. Co jsou to netržní vlivy? To, že se stav věcí mění, že se vyvíjí poptávka, dostupnost zdrojů, technologie atd. to je přirozený a trvalý stav světa. Stejně tak do tohoto přirozeného prostředí patří volný trh, na kterém lidé dobrovolně směňují.
Pokud se chceš bavit o nějakých celospolečenských efektech, tak bys teoreticky mohl dojít k tomu, že kdybys těsně před prodejem tu malou firmu znárodnil nebo nějak přiměl zakladatele, aby ji neprodával, že by to bylo lepší. Jenže to má dost podstatný háček v tom, že měníš pravidla v průběhu hry. Pokud by ten zakladatel totiž předem věděl, že mu tu firmu znárodníš nebo mu nedovolíš vydělat na jejím prodeji, tak by ji pravděpodobně nevybudoval. A ty (stát/socialista) bys pak neměl nic.Já jsem nenavrhoval žádné hypotetické řešení toho problému, ať už socialistické nebo jiné, jen jsem popisoval, proč neplatí toto:
Velké korporace se někdy přirovnávají ke komunistickým/socialistickým státům. Pokud to tak je, tak jsou neefektivní a předeženou je nové/menší firmy, které nejsou tak zkostnatělé a nepružné.--
Psal jsi, že to řešení způsobují jen „ne-tržní vlivy“. Co jsou to netržní vlivy? To, že se stav věcí mění, že se vyvíjí poptávka, dostupnost zdrojů, technologie atd. to je přirozený a trvalý stav světa. Stejně tak do tohoto přirozeného prostředí patří volný trh, na kterém lidé dobrovolně směňují.Ano, ale obvykle trvá relativně dlouho než dostatečně významné změny přijdou, ie. ve stabilní společnosti velké firmy si udrží oligopol poměrně dlouho, třeba desítky let. A pak se třeba situace změní, ale stejně za nějakou dobu se opět vytvoří oligopolní situace. Tj. trh většinu času funguje špatně.
To je samý parazit, škůdce a podobně… akorát nechápu, co tím chceš vyjádřit. Zřejmě nějaký morální soud o tom, že někdo nedodržuje pravidla, ale to se neliší od svědků Babišových a jejich „všetci kradnú!“
Když se někdo přihlásí ke studiu, pak tam nechodí – nevíš, jaké k tomu má důvody. Předpokládáš, že cíleně zneužívá systém, což nemusí být nutně pravda: může mít jiné problémy (zdravotní, rodinné), které se okamžitým vyhozením ze školy nevyřeší, spíš zhorší. Ale i kdyby šlo o zištné využívání systému, řeč je o lidech se střední školou, kteří začínají na trhu práce, potenciálně zakládají rodiny atd. U těch se nějaké ekonomické zvýhodnění neztratí a spíš jim pomůže etablovat se. Bylo by lepší systémovější řešení, to je však spíš detail.
Samozřejmě když někdo nechodí na cvičení, představuje to překážku pro školu, které může vzniknout suboptimální alokace učeben/vyučujících/…
A pak, i když někdo nestuduje na 100 % podle studijního plánu, pořád se může pohybovat v tom prostředí, které má potenciál kultivovat, inspirovat atd. pro další život. Vlastně při probíhajících společenských změnách je žádoucí pustit do vzdělávacího systému co nejvíc lidí, aby si co největší část z nich aspoň něco odnesla, co dále uplatní nikoliv nutně v bezprostředním zaměstnání (jelikož lze očekávat, že beztak se takřka libovolná profese výrazně promění, či dokonce zmizí).
Dlouhodobě tvrdím, že smyslem vysoké školy není naládovat studenta konkrétními praktickými poznatky. Je to samozřejmě součástí studia, ale na VŠ by to nemělo být to hlavní. Spíš by mělo jít o to, aby získal přehled o oboru a pochopil principy toho, jak tam věci fungují. A především, aby se naučil samostatně řešit problémy, vzdělávat se a pracovat s informacemi, protože je málo věcí děsivějších než představa, že člověk dostuduje a dostane diplom jako potvrzení, že mu do hlavy nalili vše, s čím vystačí až do důchodu. Můj oblíbený citát říká, že vzdělání je to, co člověku zbyde, až zapomene všechno, co se naučil ve škole.
Z tohoto pohledu ani na tom, že student nakonec skončí u jiného oboru, než který vystudoval (což tu někdo včera kritizoval), není nic prinicpiálně špatného. Ruku na srdce, kdo má v osmnácti jasnou představu, co přesně práce v oboru obnáší? Skoro nikdo. Já měl třeba tu představu lepší než většina ostatních a stejně jsem o osm let později pochopil (samozřejmě ne ze dne na den), že mne to vlastně nebaví zdaleka tak, jak jsem si myslel, a že bych raději dělal něco jiného. Nemyslím si, že bych byl světu (nebo společnosti) prospěšnější, kdybych propadl nějakému pocitu zodpovědnosti, snažil se to překousnout a zbytek života dělal něco, co mne vlastně moc nebaví, jen proto, že jsem v osmnácti viděl věci jinak.
Spíš by mělo jít o to, aby získal přehled o oboru a pochopil principy toho, jak tam věci fungují.Mne prijde, ze tohle by mela ucit spis stredni skola, misto systematiky, ktera se hodi prave az na VS. A IMHO lide se uci zapominanim. Detaily zapomenes ale hlavni koncept (a intuice na tech detailech zalozena) ti zustane.
Z tohoto pohledu ani na tom, že student nakonec skončí u jiného oboru, než který vystudoval (což tu někdo včera kritizoval), není nic prinicpiálně špatného.Pokud se clovek beztak musi vzdelavat cely zivot, proc i studium na VS nevzit jako soucast prace v ekonomickem smyslu?
mne to vlastně nebaví zdaleka tak, jak jsem si myslel, a že bych raději dělal něco jinéhoZe zvedavosti - co bylo to TO, co jsi puvodne chtel delat?
Pokud se clovek beztak musi vzdelavat cely zivot, proc i studium na VS nevzit jako soucast prace v ekonomickem smyslu?
Z prvoplánového primitivně kapitalistického pohledu tam chybí ten přímý model "něco za něco", kromě výjimek typu že např. studenti vyšších ročníků si mohou přivydělávat vedením cvičení nebo spoluprací na grantových projektech.
Na druhou stranu se na to lze dívat podobně jako třeba na dopravní infrastrukturu, kterou stát buduje prostě proto, že je pro společnost potřebná. Západní civilizace IMHO směřuje k čím dál většímu nedostatku vysoce kvalifikované pracovní síly a klesající poptávce po nekvalifikované. Proto je IMHO v zájmu společnosti podpořit ekonomickou dostupnost vzdělání. (Ta druhá polovina je IMHO důvodem, proč v budoucnosti bude nějaká forma "zaručeného příjmu" nutností, jakkoli je dnes ta myšlenka pro většinu lidí těžko stravitelná.)
Ze zvedavosti - co bylo to TO, co jsi puvodne chtel delat?
Matematika, konkrétně matematická analýza (diferenciální rovnice).
Z prvoplánového primitivně kapitalistického pohledu tam chybí ten přímý model "něco za něco"To neni jenom o tom. Viz vys - nevadi, pokud zamestnanec pise neco ve volnych chvilich na Github, vyrabi portfolio, aniz by za to (realisticky) ocekaval to neco. Ale kdyz totez dela stat prostrednictvim VS tak to najednou vadi. Je to proste spis obhajoba kapitalistickeho modelu "neco za nic".
Západní civilizace IMHO směřuje k čím dál většímu nedostatku vysoce kvalifikované pracovní sílyA teď prosím očistit o USA a znovy vyhodnotit zda-li je tvrzení pravdivé.
tak jsem najednou místo v US firmě pracoval v UK firměNic proti, ale AFAIK si stále pracoval v České firmě.
Proste zase Franta resi pseudoproblem. Kdyby na tom predchazeni zneuzivani skutecne tak zalezelo, tak to samozrejme pujde snadno.Z mého pohledu to úplně pseudo-problém není. Někteří lidi toho skutečně zneužívají, ale pak taky - a to spíše - je velké množství studentů, kteří se v tom tak různě plácají. Tenhle fenomén je tak častý, že je podle studentů i pojmenován. IMHO problém je v tom, že se s velkou pompou implementovaly kontrolní mechanismy, ale zapomnělo se u toho tak trochu na účel celé té instituce - tj. vzdělávat lidi, potažmo mít vzdělanou společnost. Jestliže kontrolní mechanismus zabrání zneužívání, ale zároveň značně zredukuje funkci, tak to je naprd, žejo. To je jako mít antivirus, který ti sežere 50% CPU. Osobně jsem pro kontrolní mechanismy, ale pouze s tím, že ke každému kontrolnímu mechanismus by zároveň měl být i nějaký motivační mechanismus, který by člověka motivoval správně k tomu přistupovat. Jako člověk, který se ve studiu taky chvílema docela plácal, bych řekl, že třeba FOSS kontribuce a později zaměstnání pro mě v tomhle ohledu fungovaly většinou o dost lépe. Problém s různými testy a zkouškami je v tom, že často z nich neplyne žádná hodnota, narozdíl od FOSS příspěvků nebo práce. Tj. ze složené zkoušky plyne pouze celkem mlhavý nejasný benefit 'postupu ve studiu' a prakticky to znamená spíše absenci problémů. Takže vlastně se tím dostanu z mínusu na nulu*. Motivačně vzato, nic moc. *) Kreditový systém vlastně funguje doslova takhle: Člověk začíná studium, příp. většinou i rok nebo semestr s nějakým záporným počtem kreditů, které je potřeba postupně dorovnat do nuly. Byť to není nikde AFAIK takhle explicitně vyjádřeno, realisticky vzato to takhle IMHO je. Na druhou stranu ale zároveň nejsem pro integraci škol a korporací, to obvykle vede do pekel. Obecně je tohle asi dost těžké udělat správně.
Na druhou stranu ale zároveň nejsem pro integraci škol a korporací, to obvykle vede do pekel.
Záleží na formě té integrace. Třeba tohle je IMHO velice dobrá myšlenka, stejně tak mohou velmi dobře fungovat různé projekty nebo stáže. A nebo taky ne, záleží na provedení.
Copyleftu se nenajíšTo všichni ti zaměstnanci pracující na svobodných projektech žijí z prány?
Tato záležitost se týká konvergence do patologického stavu trhu práce, kdy pro vstup na placenou entry-level pozici je potřeba odvést práci zdarma, což diskriminuje [jinak znevýhodněné] části populace, které si práci zdarma nemohou dovolit.
Řešení: kompenzace znevýhodnění (např. abychom tu neměli část populace v chudobě nebo na její hranici), poskytnutí příležitostí k odvedení práce nikoliv zdarma, standardizace jiných kritérií pro přijímání uchazečů. Vše z toho vyžaduje nějakou formu kolektivního vyjednávání.
Tahle snaha všechno kompenzovat se mi zdá poněkud chorobná…
kdy pro vstup na placenou entry-level poziciTen článek odkazovaný v #50 explicitně mluví o ne-entry-level pozicích, proto mi nedocvaklo, že mluvíš o tomhle.
což diskriminuje [jinak znevýhodněné] části populace, které si práci zdarma nemohou dovolit. Řešení: kompenzace znevýhodnění (např. abychom tu neměli část populace v chudobě nebo na její hranici), poskytnutí příležitostí k odvedení práce nikoliv zdarma, standardizace jiných kritérií pro přijímání uchazečů.OK, jenom mi přijde, že to není problém specifický jen pro vývoj software.
Ten článek odkazovaný v #50 explicitně mluví o ne-entry-level pozicích, proto mi nedocvaklo, že mluvíš o tomhle.
Explicitně nikoliv, ačkoliv několik odstavců je věnováno nerovnosti, kdy někdo pracuje na plný úvazek na svém portfoliu a někdo nikoliv. Ostatně i institucionalizované vzdělávání se lze považovat za práci (a různé průchody studiem se liší v tom, jaké příležitosti pro tvoření portfolia poskytují).
Jinak, zrovna ten článek jsem odkazoval proto, že se na samém začátku odkazuje na několik dalších, abych je nemusel vyjmenovávat sám.
OK, jenom mi přijde, že to není problém specifický jen pro vývoj software.
Ano, ale řada jiných oborů je jistým způsobem zavedená a nějakým způsobem situaci řeší.
Např. v medicíně se vyžaduje atestace, což je pochopitelné, ale historicky zde vznikl stav, kdy začínající lékaři byli tlačeni do uzavírání nevýhodných úvazků, takže pokud chtěli atestaci, museli pracovat za velmi mrzký peníz – což se od té doby podařilo do jisté míry korigovat.
No, teď pozor. To trochu zavání tím, že je pro tebe jednodušší, když ten zaměstnanec něco udělá ve svém volném čase, a tedy investuje nevydělané desítky, či klidně stovku tisíc do toho, aby měl co ukazovat na pohovorech... Osobně nemám čas ani na všechen zajímavý vývoj, za který by mi někdo byl ochoten platit...Tak samozřejmě že to pro mě jednodušší je. Vždycky je jednodušší když přijde někdo kdo má co ukázat, než když přijde někdo kdo nemá. Ten hold pak musí přesvědčovat jinak a o to víc. Představ si, že by sis najal třeba malíře na rodinný portrét a on by nebyl schopný ukázat co kdy nakreslil. „No to víte, já rád kreslím už od malička, ale nic vám neukážu, protože je to tajné“. Nebo třeba architekta, to je takové relativně blízké. Školu nemá, místo toho má patnáct let praxe. Prý toho navrhl a postavil už hodně, ale nic ti o tom nepoví a nemůže ukázat, protože je to proprietární. A stojí sto tisíc na měsíc. A první dva měsíce ho budeš zaškolovat do projektu a dá se čekat, že i relativně schopný člověk bude tápat. Samozřejmě se můžeš s malířem bavit o malování, nebo s architektem o návrzích domů, nebo třeba o výpočtu pevnosti, ale asi bys nebyl úplně potěšený. Tohle je podobné. Já takový nejsem, ale znám lidi, kteří když přijde programátor a je jediný z uchazečů kdo nemá github a ještě řekne, že do toho nebude investovat čas, tak se zeptají ve stylu „A my máme investovat čas do vás? A proč jako?“ A pak na to odpovídej.
A ještě mě k tomu napadá jedna věc... ...existuje nějaký github pro manažery, kam by lidé nahrávali ukázku svých manažerských schopností?Kromě linkedinu asi ne. Spíš by to chtělo něco jako takové ty hodnotící stránky doktorů, kde si můžeš od pacientů přečíst jejich názory. Smysl to ale dává hlavně když přemýšlíš jakého managera nabrat, tam by se ti něco takového fakt hodilo.
Důvodem, proč firma chce vidět github není, že je to nezbytně nutné pro rozhodování, ale je to jenom a pouze o tom, že něco takového existuje a zmírní to nejistotu v rozhodování. Já to vnímám jako naprosto klasické "Já chci co nejlepší a nejloajálnější zaměstnance za co nejmíň peněz, a chci o nich vědět co možná nejvíc, i když to pro ně bude znamenat zásah do soukromí (assessment centra), nebo finanční náklady (ten github).".Já mluvím za sebe, ne za firmu. Sám to chci vidět, protože prostě vidím code style, vidím jestli ten člověk umí používat testy, dokumentaci, jestli někdy vytvářel balíček a tak podobně (mluvím o pythonu). Vidím jakou zvolil architekturu, jak rozdělil kód. Můžu se s ním o tom pobavit - místo abych mu dával na pohovoru nějaké pitomé testy, tak se ho prostě zeptám proč udělal tohle takhle a on na to rád odpoví (ještě se mi nestalo, že ne). Takový uchazeč má automatickou výhodu, protože vím, že ho tohle nebudu muset učit. Samozřejmě v praxi musíš jednat i s lidma co github nemají, ale pak prostě musím složitěji testovat vnitřní stav uchazeče.
Z mého pohledu je to jen o zvyšování asymetrie vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, a je to třeba bojkotovat.Hele, pokud ti nevadí, že tím zároveň bojkotuješ sám sebe, tak super, za mě „more power to you!“ Za sebe jsem rád, že mi můj github jako portfolio šetří námahu a stres. Házím tam i odkaz sem na blog, kde se občas bavíme třeba o nějakém blogu, což je pro mě o dost lepší, než když po mě třeba naposledy chtělo Spaceknow řešit nějaké optimizace algoritmu do O(n log(n)) a potil jsem se u toho asi hodinu na papíře bez možnosti si to pustit.
Přitom kdybych jako uchazeč vznesl tyhle požadavky, tak na mě koukají jako na blázna.Já bych ti ty zdrojáky třeba klidně ukázal, když podepíšeš patřičné NDA. V současné pozici bych na to neměl postavení, ale dělal jsem ve firmách, kde bych to asi dohodnout mohl. Je to o domluvě a o očekáváních. Kdybych si myslel že je kandidát kvalitní, tak bych se to pro ně asi snažil udělat.
řešit nějaké optimizace algoritmu do O(n log(n)) a potil jsem se u toho asi hodinu na papíře bez možnosti si to pustit.Muzes trochu rozvinout, jak spusteni kodu dokaze pomoci k vymysleni algoritmu s lepsi asymptotickou slozitosti?
Muzes trochu rozvinout, jak spusteni kodu dokaze pomoci k vymysleni algoritmu s lepsi asymptotickou slozitosti?Osobně je pro mě velká výhoda už jen mít editor a moct si u toho ten algoritmus upravovat. Programování na papíře končí tak že mám spoustu přílepek a šipek a škrtání a tak. V počítači si můžu líp vizualizovat co se v programu děje a lépe se mi nad tím přemýšlí. Ideálně používám oboje - papír na diagramy, myšlenkové mapy a hypotézy, program potom na zdrojový kód.
Však stačí načrtnout datové struktury a co se s nimi zhruba bude dít.Už si přesně nevzpomínám o co tam šlo, vstupem snad bylo pole čísel a páry čísla a písmena. Každopádně datové struktury byly hodně jednoduché a nebylo tam moc co vymýšlet.
ji zajímalo, jak bych obnovil nabourané LVM. Jenže těžko popsat co udělat, když nevíte nic bližšího kolem toho.Ty si fakt vtipálek, nebo v soukromém sektoru orientovaném na výkon naprosto nepoužitelný, protstě popíšeš proces, od diagnostiky root cause, přes jednotlivé repair stepy pro nějakou zvolenou hypotetickou root cause.
Chtěl konkrétní odpověď, na nekonkrétní zadání. Zkrátka řešil asi konkrétní problém, zajímalo ho, jak bych ho řešil já. Ale nic bližšího k tomu neřekl. No zkrátka tajuplní jak hrad v Karpatech.Tohle mi nepřijde nijak zvlášť nenormální. Občas člověk dostane velmi konkrétní zadání, občas zadání méně konkrétní s tím, že se doptává/zjišťuje. Konkretizace zadání může být součást úkolu. To, že firma řeší konkrétní problém je taky celkem normální (to firmy taknějak všeobecně dělaj
Z informací, které jsem posbíral i z jiných zdrojů, jsem usoudil, že hledali admina pro jeden server, na kterém jim běží databáze ulovených duší. Ale tvářili se, jako by šlo o firmu s x pobočkama.Wtf. Než jdu na pohovor, tak si tohle zjistim, nejlíp tak, že se jich přímo zeptám a když nechtějí říct, tak se ptám proč atd. A když se to nedovim, tak přece nemá smysl chodit na pohovor. V minulé diskuse jsi se strašlivě pohoršoval nad lidma, co chodí na pohovory, i když jsou zaměstnáni. Teď tohle. Celkově z toho mám dojem, že se v tom moc neorientuješ. Nebo spíš vůbec. Doporučoval bych před příštím pohovorem požádat někoho, kdo trochu ví a orientuje se, aby ti trochu poradil. Nechci se tě tím nějak dotknout, nemá to být úrážka nebo něco a sám se taky nepovažuju se za nějakého matadora s obrovským množstvím zkušeností. Nicméně právě z toho důvodu se občas radši někoho zkušenějšího na něco zeptám než někam jdu něco domlouvat.
V minulé diskuse jsi se strašlivě pohoršoval nad lidma, co chodí na pohovory, i když jsou zaměstnáni.Co takhle to podložit odkazem? Řekl bych, že jsi spíš nepochopil o čem jsem psal. Na tenhle pohovor jsem šel víceméně ze zvědavosti. Nadšení většiny headhunterů ihned zchladne když jim na rovinu sdělím za jakých podmínek bych uvažoval o změně. Tohle mělo být na part-time, poměrně nedaleko, zajímavý obor podnikání a chlapík co mě oslovil působil sympaticky. Ovšem při tom pohovoru se ukázalo, že jde ve skutečnosti o vyloženě obchodní firmu, která nic neprodukuje, pouze přeprodává. Za svůj život jsem byl na několika pohovorech, na své intuci si zakládám a myslím, že mám s čím srovnávat. Tady bylo jednoznačně vidět, že hledají náhradu za někoho kdo jim utekl. Pokud chce někdo někoho získat tak se nemůže chovat tak, jako by čekal, že mu z vděku za to že s tebou ztratil čas začneš lízat boty.
Vidíš, že ten člověk něco naprogramoval, ale nevíš nic o tom, jak je ten člověk spolehlivý, jestli umí jednat s lidma nebo jestli dokáže projevit vlastní iniciativu.Github profil není náhrada, je to doplněk. To jestli je spolehlivý, jestli umí jednat s lidma, či projevit iniciativu nevidíš ani z toho testu. Můžeš to omezeně poznat z rozhovoru samotnému, ale i tam se často lidi chovají dost jinak, než potom reálně v práci. Kdybych si to měl nakreslit jako graf s osami, tak ti to může hodně napovědět, kolik budeš muset investovat a kolik toho umí na té technické ose. Ty osobnostní ti trochu napoví jak reaguje, jak se chová, jak vypadá a jak odpovídá. Ty zbylé osy pak vyřeší skutečně asi jen zkušebka.
protoze jsem nemel ani cas a ani naladu snazit se pochopit nejake cizi projekty
…
jak objektivne jsou schopni se divat na svuj i cizi kod a jake reseni nakonec budou preferovat
Takže vlastně na uchazeče kladete větší nároky než na sebe. :-)
Jinak je zajímavé sledovat, jak je to tu podle diskuse samý manažer nebo aspoň team lead. Že by to byl ten skutečný důvod úpadku ABCLinuxu? :-)
Jinak je zajímavé sledovat, jak je to tu podle diskuse samý manažer nebo aspoň team lead. Že by to byl ten skutečný důvod úpadku ABCLinuxu?Já bych rád zdůraznil, že nejsem, i když mi to už několikrát nabízeli. Byl jsem tam jako přísedící za technickou stránku, proto se taky zaměřuji primárně na tu technickou stránku a řeším tu githuby, místo osobnostních stránek.
Nicméně mě nejvíce vadí, že někdy má vedení má pocit, když se nestíhá, že stačí nabrat více lidí, outsourcing, atd. V některých případech to je velmi kontraproduktivní.Jo, to je ta oblíbená poučka, že když se nestíhá porodit dítě za devět měsíců, tak se najme devět žen a porodí se za měsíc. Na tohle téma je Mythical man-month; jednak musíš lidi zaučit, pak taky jim nějak rozdělovat práci a koordinovat komunikaci a ve výsledku tak často hodně nových lidí hodně práce přidělá na příštích několik měsíců až let, než naopak.
Asi jsem málo "korporátně vzdělaný", ale stále mi uniká funkce toho školitele. Pokuď existuje dokumentace a onen školitel nemá žádné jiné informace než tuto dokumentaci, tak proč si jí nemůže "nováček" přečíst sám? Leda by se k vám do korporátu brali lidi, co neumí ani číst (což by, pravda, vysvětlovalo spoustu SW co z korporátu leze...).
Představa školitele, který sám na projektu nepracuje a veškeré své znalosti čerpá výhradně z dokumentace, mi také moc smyslu nedává. V praxi bude spíš obvyklejší varianta, kdy se školitel nevěnuje výhradně zaškolování nových lidí (to by musel být opravdu velký projekt, aby měli takový "průtok"), ale většinu času sám na projektu pracuje. Takový školitel se pak může soustředit na takové ty "real life" zkušenosti, které z dokumentace člověk nenačte.
IMHO největší problém celé téhle diskuse je v tom, že většina účastníků má tendenci zobecňovat zkušenosti ze svých týmů a projektů a vydávat je za univerzální. Přitom různé firmy a dokonce i různé týmy ve stejné firmě fungují každá/-ý trochu jinak a zkušenosti, byť sebelepší, z jednoho týmu nelze automaticky aplikovat na druhý. Ať už se to týká workflow, komunikace nebo třeba toho onboardingu.
Zatím by tím důvodem mohl být třeba nějaký hromadný protest proti openspace.Tobě něco brání si na začátku vyjednat, že v OS pracovat nechceš a nebudeš?
Tobě něco brání si na začátku vyjednat, že v OS pracovat nechceš a nebudeš?Například v tomhle korporátu kde teď jsem jsem kvůli tomu tu práci přímo natvrdo odmítl a šel hledat jinam. Tam mi CTO řekl že mě bere, ale pak kvůli nějakým dotacím a dohánění nebo čemu neměl člověk se kterým jsem měl dělat na produktu čas na zaškolování, tak to chtěli odložit o měsíc (či dva nebo tři, cituji HRistu). Takže jsem použil fallback a vzal tuhle práci. Plat byl stejný a práce podobná. Lidi tu openspace nesnáší, dokonce tu kvůli tomu byly nějaké petice a studie dané šéfovi, ten se ale rozhodl, že bude podporovat "atmosféru otevřených dvěří" a tak prostě několik set lidí sedí v openspace, zatímco on sám má kancelář. Abych se dostal k té původní otázce, asi mi v tom nic nebrání, ale ne vždy to vyjde dle představ. Příště rozhodně zase budu usilovat o práci v kanceláři, což se mi cca někdy od 2014-2018/9 dařilo. V téhle současné to vyjednat nejde, protože tu prostě nic kromě openspace a pár zasedaček není a práce z domova je přijatelná jen pár dní v měsíci (týden by se asi ještě dal).
pár zasedačekTomu s oblibou říkám soukromá kancelář.
Lidi tu openspace nesnáší
Ono dost záleží, jak se v něm lidi chovají. Jestli je tam zvykem vést hlasité rozhovory, telefonovat nebo mlátit věcmi o stůl, tak to dobré pracovní prostředí není a produktivita dost klesá (což by tedy mělo primárně zajímat tu firmu). Ale pokud je tam atmosféra spíš jako ve studovně1 někde v knihovně nebo ve škole, tak bych s tím neměl problém.
Osobně vidím velký rozdíl v tom, jestli jsi v místnosti sám nebo ne. Ale jestli je tam jeden člověk, dva nebo dvacet, to už takový rozdíl není – tam záleží spíš na tom, jaký hluk produkují a jak často otravují, než kolik jich je.
[1] akorát tohle jsem nikde nezažil – všude to bylo více či méně špatné – ale za to nemůže openspace nebo manažer, ale ti lidi, co tam sedí a dělají bordel
Ale pokud je tam atmosféra spíš jako ve studovně1 někde v knihovně nebo ve škole, tak bych s tím neměl problém.Nedávno jsem četl, že při nějakém výzkumu se zjistilo, že openspace zhoršuje komunikaci mezi kolegy, neboť nechtějí rušit ostatní. Což jaksi jde proti celé myšlence openspace, kde se předpokládalo, že odstraněním zdí se ta komunikace zlepší a zjednoduší.
Což jaksi jde proti celé myšlence openspace, kde se předpokládalo, že odstraněním zdí se ta komunikace zlepší a zjednoduší.To se možná tak dalo na PPTčko pro zaměstnance, primary driver je vždycky cost saving.
A pokud nekoho trapi cena, proc ho netrapi pokles produktivity?Protože se špatně měří, a navíc tam ten pokles je zanedbatelný, protože i v soukromých kanclech se zaměstnanci bežně flákají
Protože se špatně měříProc ty klice hledate pod lampou, a ne tam, kde jste je ztratil? No protoze tady je svetlo!
a ne o eminentovi skleníkových plynů číslo 1 - 2A tim je?
Musíme všichni ihned začít spolupracovat na snižování množství skleníkových plynů, odpadů a zapojit se společně do ochrany a obnovy lesů a zemědělské půdy.Mne to prijde jako strawman. Greta o tom taky mluvi. Mozna by bylo vhodne, kdybys byl to trochu vic konkretni.
8. října 2018 zveřejnila vědecká obec alarmující stanovisko. Varování Mezivládního panelu OSN pro klimatickou změnu zní jasně: máme jen dvanáct let na transformaci společnosti a odklon od fosilních paliv, abychom globální oteplování udrželi na hranici 1,5 stupně Celsia.Nonsense. CO2 je malo potentni, a ma dlouhou trvanlivost, i kdybysme dneska prestali spalovat veskera fosilni paliva a zbytek by se nezmenil, tak to ten problem nevyresi.
Chci tim rict, ze duvod by se urcite nasel, co chybi spis je odvaha. (Ale to neni kritika, pracuju v korporaci a vim moc dobre jak je to pohodlne.)To není o odvaze, imho to spíš prostě nejsou žádné extra palčivé problémy. Rozhodně já nevím o ničem, co by mě stálo za to jít zítra třeba protestovat.
Dunbarova číslaTo číslo podľa mojej skúsenosti sedí.
To je věc organizační strukturyToto je samozrejme také obľúbené klišé, že sa to nejak dá. Jako existujú výnimky (promile), aby to pravidlo platilo. Existuje model Open Firmy, či ako sa to volá a tam viem o pár prápadoch, že to nejak funguje. To som častejšie videl ako sa niekoľko tisícová korporácia začína zmrskávať a ešte pár rokov dokážu dokonca z Excelu liezť zisky a tie sa ukazujú akcionárom. Veľká firmy majú ďalšie magické kúzlo a to, že keď je recesia, tak straty uhradí štát. Kto je to ten štát?
velikost skupin v Gore-TexuPredstavil som si zaujímavý animecon. Gore, poníky a titulky vysádzané v TeX.