Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová stabilní verze 3.22.0, tj. první z nové řady 3.22, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
FEL ČVUT vyvinula robotickou stavebnici pro mladé programátory. Stavebnice Brian byla navržená speciálně pro potřeby populární Robosoutěže. Jde ale také o samostatný produkt, který si může koupit každý fanoušek robotiky a programování od 10 let, ideální je i pro střední školy jako výuková pomůcka. Jádro stavebnice tvoří programovatelná řídicí jednotka, kterou vyvinul tým z FEL ČVUT ve spolupráci s průmyslovými partnery. Stavebnici
… více »Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Po týdnu a půl trápení se zarůstajícím nehtem na palci pravé nohy jsem se rozhodl, že navštívím doktory na chirurgii. To jsem ale netušil, co mě čeká.
Skejsnul sem asi hodinu a půl v čekárně, než na mě přišla řada. Pak jsem si měl lehnout na lůžko, což jsem samozřejmě udělal. Pak mě pan doktor vyzval, abych si sundal ponožku (divil jsem se, že neomdlel :) ), a kouknul se na to. A co uviděl? Pěkně nateklý palec. Píchnul mi tam injekci, vyndal nůžky a chtěl se do toho pustit. Jak mi pod nehet začal zarívat ty nůžky, vykřikl jsem bolestí. Okamžitě tedy přestal a dal mi další injekci do palce. Poté opět chtěl stříhat (asi nějaká úchylka) a mě to zase bolelo. Pan chirurg řekl, že další injekci už dávat nebude a že to budu muset vydržet. Ze zaťatými zuby a pln bolesti jsem se nemohl dočkat, kdy jeho dílo dokoná. Dokonal. Kouknul sem na to a na palci chybělo půl nehtu a byl celý od krve. Poměrně pěkná sestřička mi palec obvázala, dali mi nějakou zprávu, které jsem nerozuměl a řekli, že mám v pátek přijít na kontrolu. Opírajíc se o otcovo rameno jsem doskákal k autu a jeli jsme domů. Doma jsem se pěkně natrápil. Jen co jsem pohnul s nohou, vždy mi v palci zapíchalo. Pod nohu jsem dal polštářek, sednul si k PC, spustil svůj oblíbený Arch Linux a celé dopoledne jsem brouzdal na netu. Jelikož jsem měl té bolesti plné zuby, šel jsem spát poměrně brzy (asi ve 22:00).
Poté, co jsem se zbudil jsem vyskočil z postele (z palandy), jenže sem nějak zapomněl na svůj palec a ten začal pěkně křičet :) Pak jsem dělal těch pár věcí, které se ráno dělávají a sednul ke svému PC (to jste určitě nečekali). Jenže na netu nebylo nic moc nového a já se začal nudit. Jenže jsem dostal blbý nápad. Co kdybych pozlobil redakci časopisu PC World? Napsal jsem jim hezký mail:
Dobrý den.Odpověď od redakce PC Worldu stále nepřišla a já se rozhodl přitvrdit:
Děkuji za žádnou odpověď. Místo otálení jsem si zabrouzdal na netu a našel, že EXE soubory jsou programy pro M$ Windows. Jenže já mám MacOS a tam je jejich spuštění nemožné. Rád bych tedy nějakým způsobem dostal zpět těch 105Kč za naprosto zbytečný časopis. V trafice mi je bohužel nechtěli vrátit a tak by mě zajímalo, kde časopis vrátit. Proč na obálce časopisu není napsáno, že je jen pro M$ Windows? Myslíte si snad, že má každý jen ten jeden OS? Na tuto zprávu jsem dnes také zatím nedostal odpověď. Možná v pondělí, protože v so a ne se přece nedělá. Už nevím co psát, takže na to kašlu, a jestli ste ty žvásty přečetli až sem, tak máte pochvalu před nastoupenou jednotkou.
Tiskni
Sdílej:
A to nebylo na časopise upozornění, že se jedná o programy pouze pro Win? Kdyby se toho chytil právník...nevím. Ale kde na něj vzít. Inzerovat by to mohli.
Jo, šili mi jednou hlavu a já se cukal i po injekci. Hlavně jak tam něco odstřihával a tak. Furt mi nadával co blbnu, až na konci zvolal vesele: "Jééé, já vám to umrtvil vedle, to asi bolelo,co... ".
2) Jo, já mám moc zajímavejch zážitků. Jenou jsem si rozseklou ruku taky zašíval sám. Ale jenom jeden steh.