Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Já jsem momentánlně provozovatel Arch Linuxu a Slackwaru. Myslím, že pro průměrného uživatele linuxu je to celkem slušná volba. Oboje. Přešel jsem na to z Mandraku. V Mandraku je sice toho dost co uživatel nemusí, ale stejně něco se naučit musí. Takže, když jsem souběžne provozoval Mandrake plus jiná distra tedy "dualboot" měl jsem vždy po ruce OS, na kterém jsem mohl pracovat. Vyzkoušel jsem BSD? Suse, Red Hat, a další. Učil jsem se. Zatím pro sebe za nejvýhodnější považuji Slackware a Arch Linux a nepřijde mi to zas až tak složité nastavit. Něco se dočtu neco se doptám a už to jede.
To co píšete o Windows je normální. Mnoho začínajících na woknech má pocit že o nic nejde. Jde. Musíte se učit, když si to chcete nainstalovat sám. Jedna věc je přijít k hotovému, druhá dělat sám. A hledat kodeky, programy, někdy i cracky to dá práci. Tak vám držím palce ať nezanevřete ani na jedno. Myslím, že zas až tak není důležité na čem dělaáte, ale co vám to poskytne a co se od toho naučíte. Co vložíte, to dostanete a někdy i navíc.
Proč restart po nainstalování každého ovladače. Já zpravidla nainstaluji vše a pak jeden úspěšný restart a hotovo.Tak jednoduché to není. V dobách Win98 bylo často nutné instalovat ovladače jednotlivě (a vždy pak restartovat), a ještě ve správném pořadí. Jinak to prostě nechodilo, a jediným řešením byla úplně nová instalace. Pro WinXP už to obecně neplatí (i pro instalaci ovladačů často není třeba restartovat vůbec), ale stejně se někdy instalátor - dokonce i aplikačního programu (!) - domáhá restartu. Pokud se mu nevyhoví, následující ovladač nemusí jít nainstalovat ("předchozí instalace nebyla dokončena, restart nutný").
Ke krabicový verzi LG4163B bylo i powerDVD.
Na linuxu se mi líbí, že mám větší pravděpodobnost dostat se k cíli, byť možná po menších krocích.
Zatim mam Mandrivu, kdybych měl moře času, chtěl bych zkusit LFS a open solaris.
To je nabídka k utrhání rukou, doporučuju a jsem zvědavý, zda dotyčnému bude bootovat to 1. dvd, nám nešlo. P.S. budete posílat i ty samolepky? Nám se moc líbily
Jaroslav Šmíd Kamenný Újezdec 81 Kamenný Přívoz 252 82
Pošli to na dobírkuraději ne, dvacka mě nezabije a nechce se mi pracně na poště vypisovat složenka a vše okolo :)
Ty dvě knížky posíláš taky? Manželka z nich docela pilně studuje, já se do nich kouknu teprve když nebudu vědět.
Nejsem fanatik - a Linuxove fanatiky nesnasim
Neboli: prosím k věci, že
Jo, vadí, a proto jim řeknu: prosím k věci, ukažte, že jste se snažili a nešlo vám to, že nejste neschopní, že jste našli problém a NIKDO (nebo skoro nikdo) si s nim neví rady. Pak si teprve řeknu "na tom něco je."
Tj. buďte konkrétní a dokažte svá slova.
hezky vecer ;)
Máme doma čerstvě infrák, přes usb, ve woknech se s mobilem (Sony K300i) nedomluvíme, až bude čas, zkusíme to v linuxu, tam mám větší očekávání
Dík, zkusíme. Na přiloženém cd nic pro toho Erika neni, pro mou N6310i jo.
Prozatím vyřešeno, na SEmanii manželka našla nějaký soft a poradila si , teď už má v mobilu vyzvánění mňoukání, i kočky na to slyší.
Tiskni
Sdílej: