Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Jelikož padla spousta návrhů na použití std::sort k řazení, učinil jsem tak. Bohužel však nepociťuji ŽÁDNÉ zrychlení. Připadá mi to úplně stejně rychlé.
void FileInfoList::sort( int column, bool ascending ) { FileInfoComparator fic( column, ascending ); std::sort( begin(), end(), fic ); } bool FileInfoComparator::operator()( const PFileInfo& fi1, const PFileInfo& fi2 ) { if( fi1->isDots() ) return true; if( fi2->isDots() ) return false; if( fi1->isDir() && !fi2->isDir() ) return true; if( fi2->isDir() && !fi1->isDir() ) return false; int cmpRes = 0; off64_t size1,size2; time_t date1, date2; switch( sortColumn ) { case FileInfoList::COLUMN_NAME: cmpRes = g_utf8_collate( fi1->getNameTitle().c_str(), fi2->getNameTitle().c_str() ); break; case FileInfoList::COLUMN_EXT: cmpRes = g_utf8_collate( fi1->getName().c_str(), fi2->getName().c_str() ); break; case FileInfoList::COLUMN_SIZE: fi1->getSize(size1); fi2->getSize(size2); if(size1>size2) cmpRes = 1; else if( size2>size1 ) cmpRes = -1; break; case FileInfoList::COLUMN_DATE: fi1->getDate(date1); fi2->getDate(date2); if(date1>date2) cmpRes = -1; else if(date2>date1) cmpRes = 1; break; case FileInfoList::COLUMN_ATTRS: cmpRes = g_utf8_collate( fi1->getAttrs().c_str(), fi2->getAttrs().c_str() ); break; case FileInfoList::COLUMN_OWNER: cmpRes = g_utf8_collate( fi1->getOwner().c_str(), fi2->getOwner().c_str() ); break; default: cmpRes = g_utf8_collate( fi1->getGroup().c_str(), fi2->getGroup().c_str() ); break; } if(cmpRes == 0) cmpRes = g_utf8_collate( fi1->getName().c_str(), fi2->getName().c_str() ); if(ascending) cmpRes = -cmpRes; return (cmpRes > 0); }
Tiskni
Sdílej:
stat()
nebo lstat()
? Pak by mne nepřekvapilo, pokud by problém byl skutečně tady a ne v samotném řazení seznamu.
typedef shared_ptr<PFileInfo> PFileInfoPtr_t; typedef std::vector<PFileInfoPtr_t> fileContainer;
class FileInfoList: public std::vector<FileInfo*>{ ... }Drží tedy ukazatele. PFileInfo je jen typedef na FileInfo*, abych se vyhnul něčemu jako
const FileInfo*&
v tom operátoru ().
preco neskusit (ako som navrhoval)
- extra komparatory (triedy) pre kazdy typ stlpca
- vyhodit . a .. z filelistu
navyse, nie je doriesena otazka, ako sortovat v pripade rovnosti kriteria (datumy, velkosti, ...)
return cmpRes == 0;vlastne i to moze byt dovod tej "pomalosti"
20:08:39:458 start 20:08:40:419 endsamozrejme, ziskani celeho vypisu rwxrw-rw- by to urcite zpomalilo, ale trideni mi QListView dela uplne sam - krome trideni podle data modifikace. Tam se musi napsat jedna porovnavaci funkce.
bool FileInfoComparator::operator()( const PFileInfo& fi1, const PFileInfo& fi2 )Pokud definice PFileInfo vypada nejak takto
typedef FileInfo* PFileInfo;tak to dohromady nedela to, co nejspis prepodkladate. Vyleze z toho totiz reference na konstatni ukazatel na objekt FileInfo. Neboli primo
fi1
menit nelze, ale objekt, na ktery ukazuje, ano (*fi1 = *fi2
projde). A take je zcela zbytecne cpat na ukazatele jeste reference. IMHO spravna deklarace by mela vypadat takto
bool FileInfoComparator::operator()(const FileInfo* fi1, const FileInfo* fi2 )