Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Už je to déle, co jsme měli na filosofii napsat úvahu na jeden Platónův citát. Nepamatuji si přesně jeho znění, ale bylo ta asi nějak takto:
Člověk se bojí smrti, jakoby to mělo být největší zlo. Co když je to ale největší dobro?
A já, né moc úvahový tip, žádnou nemohl vymyslet. Tak jsem si prostě začal psát jakési smyšlené vyprávění na toto téma s tím, že úvahu přinesu na příští hodinu filosofie. Tak tady je.
Včera jsem jel tramvají a tam jsem ji zahlédl. Ji, tu dívku mých snů. Byla nádherná, avšak trochu smutná. Rozhodl jsem se ji oslovit. Přistoupím k ní blíže a spustím: "Ahoj krásko, co to, že si tak smutná?", nejprve se zdráhala odpovědět a tvářila se, jako když mi do toho nic není, ale nakonec jsem ji přemohl a svěřila se mi, že se včera večer rozešla se svým přítelem. Inu, nabídl jsem jí pozvání do pizzerie, kde by se mi mohla podrobně svěřit se svým příběhem. Souhlasila.
V pizzerii jsme si objednali pizzu a čaj, popovídali si, občas se zasmáli a nastal čas jít domů. Při loučení mi věnovala své telefonní číslo.
Druhý den jsem jel stejnou tramvají, ve stejný čas, ze stejného místa v domnění, že ji opět potkám. Nepotkal. Chvíli na to jsem sáhl do kapsy, vytáhl své PDA, připojil se k místní WiFi síti a poslal jí z internetu zprávu, abych ušetřil nějaké kačky za kredit. Čekal jsem na odpověď. Ta se však nedostavovala. Z druhé kapsy tedy vyndám mobilní telefon a vytočím číslo, co mi dala. Mezi tím si uvědomuji, že neznám ani její jméno. "Volané číslo neexistuje." Pln zklamání jsem se rozhodl nejít na tělesnou výchovu a zajít si do místní hospůdky.
Vejdu do hospůdky, rozhlížím se a nikde nikdo. Jen dveře do kuchyně byly mírně pootevřené a ozývali se z ní divné zvuky. Nemohl jsem odolat své zvědavosti a nakoukl jsem dovnitř.
A tam jsem ji spatřil. Ji, tu dívku mých snů. Ležela na kuchyňském stole s podříznutým hrdlem a kuchař se nad ní skláněl s rezavou ruční pilou na železo zaříznutou do jejího levého, středně velkého ňadra. Pln hysterie jsem se ho dotázal, co to provedl, jak to jen mohl udělat. On s úsměvem odvětil, že dostal strašnou chuť na hovězí guláš s kolínkama, a v tu ránu proti mně vystartoval. Chtěl mě jistě zabít a umlčet mě tak. Neváhal jsem, popadl židli a praštil ho s ní po hlavě silou takovou, že se mu hlava rozletěla a kousíčky jeho mozku ještě dlouho poté pomalu sklouzávaly ze zdi. Nebyl to zrovna příjemný pohled, chtělo se mi zvracet, ale na to nebyl čas.
Do kuchyně vstoupil hospodský a ptal se, jestli už bude to jídlo. Pak spatřil kuchaře na zemi a také mě. Vytáhl pistoli. Já jsem popadl nerezovou poklici potaženou polykarbonátem. Vystřelil. Kulka se však o poklici odrazila do nádrže s plynem. Ta se protrhla a plyn začal utíkat. Spatřil jsem hořící sporák a okamžitě se dal na útěk. Než jsem však stačil doběhnout ke dveřím, uslyšel jsem obrovskou ránu a začal cítit příšerné pálení v zádech, kam se mi zarazil kus plechu z nádrže. Vše začalo hořet. I já. Bylo mi strašné horko, strašně to pálilo a můj obličej už nebyl obličejem. Věděl jsem, že je konec. Smrt mi už klepala na rameno a v tu ránu jsem se probudil.
Pokryt potem jsem se rozhlížel, nic jsem nechápal, nevěděl jsem, kde sem. Teprve po chvíli mi došlo, že to celé byl jen zlý sen.
Z legrace jsem sáhl po telefonu a zkusil vytočit to číslo ze snu. "Volané číslo neexistuje." Vypravil jsem se tedy do školy, nastoupím do tramvaje a tam jsem ji zahlédl. Ji, tu dívku mých snů. Byla nádherná, avšak trochu smutná. Vstříc svému osudu a čekaje, až se znovu probudím, jsem se ji rozhodl oslovit ...
Tiskni
Sdílej:
ze začátku ty vypadalo jako slibnej pornáč.. a pak tohle...+1, ROFL
Člověk se bojí smrti, jakoby to mělo být největší zlo. Co když je to ale největší dobro?Úvahu na tohle téma bych asi nevyplodil, jen postesknutí nad tím, že ke mně ještě nikdo nebyl tak hodný…
Hm, sci-fi, průměrný chlap z ulice rozbije jednou ranou hlavu průměrnému kuchaři. No dobrý.
Cože ten druhý pokus? Něco jako Na Hromnice o den více? Jak koukam, byl bych sám případ těch, co všemu rozumějí a mluví o tom
Vim jenom to, že nevim.
Tak mne napadá ... dobře je těm, co jsou mladí duchem