Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Jelikož to nepatří zde do diskuse, chci se zeptat v blogu. Řeším následující problém v GIMPu. Mám 2 png obrázky bez alpha kanálu, vždy stejný objekt, ale na jinak barevném pozadí (pouze jednobarevné). Potřeboval bych z toho dostat ten objekt s alpha kanálem bez pozadí. Asi 2 hodiny jsem prolejzal všechno možný a nikde nic nenašel. Děkuji.
Update: přiložen příklad - z prvních dvou obrázků potřebuju, aby vznikl ten třetí (zrovna jsem neměl jiný obrázek s alpha kanálem při ruce, tak jsem tam dal screen z maca).
Tiskni
Sdílej:
Nástroj výběr oblasti s podobnou barvou, pak klikneš na tu barvu a udřeš do klávesy DEL, ne?
Jelikož to nepatří zde do diskuse, chci se zeptat v blogu.
Nějaký důvod proč by to nepatřilo do zdejší diskuse?
Nástroj výběr oblasti s podobnou barvou, pak klikneš na tu barvu a udřeš do klávesy DEL, ne?to bude fungovat jen za predpokladu, ze potrebuje 1bitovou pruhlednost
Mám 2 png obrázky bez alpha kanálu, vždy stejný objekt, ale na jinak barevném pozadí (pouze jednobarevné).
Já z toho pochopil, že má nějaké objekty na barevném pozadí a místo barvy pozadí chce dostat díru. Není to tak snad?
Tak kecám…ještě to budeš muset podložit jednou vrstvou pozůstávající z průhlednosti.
no nejlepší řešení je imho dát výběr podle barvy, ohraničí to místo, na kterém se bude provádět operace a pak buď Barva > Barva do alfy nebo Přidat masku > Bílá úplné krytí > D > a kliknout kyblíkem do místa výběru...
A to nějak zohlednit jde, abych se s tím nemusel piplat ručně?
docela nedavno tu byl tejpek co mel zpracovanou dost obsahlou osnovu serialu o malovani na linuxu - gimp inkscape blender . docela sem na ten serial cekal ale asi se nekde ztratil , vsichni ho vychvalovali jak se trefil presne do toho co potrebujou a ono nic
A jak jsi teda vyrobil ten třetí obrázek?