Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Těšil jsem se na chromium/google chrome pro Linux, ale očividně se žádného nikdy nedočkám.
Na stránkách projektu se totiž můžete dočíst, že dokonce i pro zkompilování to vyžaduje kýbl 32bit šmejďáren a zkompuluje se to 32bitově. To sem v životě neviděl. Fakt nechápu, proč ... vždyť přece k vytvoření 64bit buildu stačí pouze překompilovat zdrojáky již hotového 32bit buildu. Ale očividně se zase našli nějaký prasata, co neumějí pracovat s ukazateli, takže se to vydá jen pro do šrotu patřící x86.
Tiskni
Sdílej:
Pokud budou zdrojáky k dispozici, tak se toho dříve či později dočkáš. Java web start a flash plugin už jsou konečně taky 64bit.
svn checkout http://svn.webkit.org/repository/webkit/trunk WebKit cd WebKit ./WebKitTools/Scripts/build-webkit --chromium
A pokud to přeložíš na 64-bitovém systému tak je potom docela irelevantní jestli něco vydají nebo ne.
Nepodařilo.Provedl jsem git pull
a si v tom mají bordel:
g+ -o bytecode/CodeBlock.os -c -include JavaScriptCorePrefix.h -fPIC -DBUILDING_CHROMIUM__ -I. -I/usr/src/WebKit -IForwardingHeaders -Ipcre -Idebugger -Iwrec -Iwtf/unicode -Iparser-Ibytecompiler -Iprofiler -Ijit -IAPI -Ibytecode -Iwtf -IDerivedSources/JavaScriptCore -Iinterpreter -Iruntime -Iwtf/unicode/icu bytecode/CodeBlock.cpp In file included from bytecode/CodeBlock.h:34, from bytecode/CodeBlock.cpp:31: bytecode/Instruction.h:32:28: error: MacroAssembler.h: No such file or directory scons: *** [bytecode/CodeBlock.os] Error 1 scons: building terminated because of errors.
Zatím čekám kdy na mě make vybafne s nápisem Apríl! a bude pokračovat v kompilaci. Jinak ten soubor tam samozřejmě je, takže když si v tom uděláš pořádek ručně, tak bůh ví…momentálně na to já nemám náladu, protože i jiný balíček se zdrojáky se kterým se przním už týden jako na potvoru dnes začal vtipkovat.
Jak přesně?
Tak nevim ... bude pro Linux aspon 32bitova verze? V titulku ze ne, v textu se pise jen o 64bitove verzi a v odkazu nic o tom, ze nebude ani 32 bitova verze neni ...
Nebude, už je.
Ale no tak. Snad se tady nechcete hádat o slovíčka. Google si klidně může celý svůj Chrom strčit do…
Chromium neni Chrome. Chrome je kompletni prohlizec,
Abych pravdu řekl, tak po kompletním prohlížeči je mi… Pro mě důležité jádro a jeho nadrátování na Epiphany, protože už jsem si na něj tak zvykl, že za nějaký Chrom bych neměnil ani za milión.
Chromium je jenom jeho zaklad kterej se neda moc pouzivat, je to tak pro vyvojare a na testovani. Ale to bylo loni, letos uz pokrocili dal a bude tam i nejaky to gui ...
Někdo nečte zprávičky? Jinak se mi tam zobrazuje všude samé Chromium(viz. příloha).
Taky sem se pokousel vybuildit na linuxu chromium, ale po 1GB stazenejch zdrojaku s zadnou vyhlidkou na brzkej konec (a po tom co sem se docet ze nic jinyho nez spusteni mnoha ruznejch testu to stejne po zkompilovani umet nebude) sem to vzdal.
No tak nějak se jim to na tom PPAčku dařit musí, když lezou binárky, takže bych asi začal tam. Ale jak jsem řekl, jediná má starost je portace jádra z Chromium do něčeho rozumnějšího(Epiphany,Midori,bůhvíkdosčímještěpřijde,…).
A hele. Upgradnul jsem na build udělaný před dvěma hodinama a vypadá to, že už tam mají i TABy.
FAQ
- no native 64bit debs planed for now. The amd64 package is using ia32-libs.
Co musim udelat abych to co je na tech screenshotech spustil u sebe na archu?
Zatim si vystacim s arorou a midori.
Přesně tak. Ono je to ve skutečnosti skoro stejně rychlé(jen to má myslím jiný JavaScriptový engine), ale má to cosi rychlejšího na síťové vrstvě a trošku jiné nastavení parametrů WebKitu(proto to líta jako blesk, ale na dlouhých stránkách scrolluje jako…jako Arora)
Az bude chrome pro linux tak ho vyzkousim. A pak mozna prejdu na nakej na chromium postavenej prohlizec, kdyz bude dobrej.
Je to docela hnus. Na GNOME. Takže jsem na tom stejně. Chromium ani Chrom ke mně nesmí.
Co musim udelat abych to co je na tech screenshotech spustil u sebe na archu?
Nevím jestli nejsou nějaké projekty už i na Archu(třeba v Auru), ale pokud ne, tak si stáhni binárky, pokud nemáš dpkg nebo apt tak to prostě normálně někam rozbal a doufej. Glibc má zpětně kompatibilní ABI, takže je dost možné že to pojede. Pokud ne, zkus nižší verzi distra(každá má nižší verzi glibc). Pokud bude nějaký problém s nějakou jinou knihovnou, tak si to bude stěžovat(třeba chybějící symboly kvůli knihovně zkompilované s jinými argumenty). V nejhorším případě jsou tam k dispozici i zdrojáky.
Na archu je downgrade obtiznej az nemoznej.
Nemyslel jsem nižší verzi Archu ale nižší verzi distribuce pro kterou je určen balíček(hardy,interpid,…). Ty se právě totiž liší verzemi glibc a tak binárky v nich se liší symboly a strukturami právě proti zkompilované verzi glibc.
Nasel sem pkgbuild kterej stahne nejakej deb balicek a vykucha z nej binarky.
.deb balíčky jsou archivy(jen nevím jestli gzip, nebo bzip nebo co), které obsahují ovládací skripty a další archiv z daty zvaný data.tar.gz a stačí jenom ten rozbalit a nemusíš nic kuchat.
Ale nejde to spustit (hlasi to nakej SIGILL nebo neco takovyho).
No tak to právě vypadá na špatné verze glibc. Pokud stále nebudeš chtít kompilovat, máš tam -dbg balíček, ten k tomu stačí rozbalit, spustit to v gdb a backtrace ti přesně poví co se mu nelíbí a pak to co se mu nelíbí v distribuci upravit. Ale samozřejmě kompilace je kompilace.
No vidíš to, to mě nenapadlo. Můžeš se připojit do Chromium Teamu, stáhnout zdrojáky a ukázat těm páprdům jak se to dělá. Tady máš přesně ty inkriminované zdrojáky co nejde zkompilovat na 64-bit platformě. Stačí když začneš překládat a opravovat chyby které ti bude hlásit překladač. Vše ostatní by už mělo jít přeložit.
Snad jsem ti odeslal správný odkaz na balík se zdrojákama a ne binárkama. Když tak si to tam nějak naklikej.
Moje řeč, život má strašný overhead. Budu muset vymyslet nějaký port na vyšší úroveň bytí aby byl čas na důležité věci.
ale na trolování na ábíčku se vždycky pár minut najde
Pak počítej s tím, že já si zase najdu čas na rýpání.