V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Nedávno jsem tu nadával na GIO a migration-to-gio branch Thunara. Dneska jsem testoval aktuální SVN verzi.
Nějak se to bohužel nezrychlilo, stále to někde vázne (v GIO :-)) a rychlejší to asi už nebude, leda že by zrychlilo GIO samotné. No což, /usr/lib64 či /usr/bin načítám jednou za uherák ... Ale jedna věc mě přeci jen na novém thunarovi velmi těší - podpora protokolů, které podporuje GIO. V Thunarovi lze hezky brouzdat po FTP :-) Jediné, co mu trochu vadí, jsou symlinky, s kterými se na FTP né a né vypořádat. Více video nebo screenshoty.
V GTK existuje už od pradávna problém, kdy když aplikace (jako gimp, midory, deluge a spousta dalších), přibalí do stavového řádku v gtk další widgety či nahradí původní label, tak se při změně velikosti rozmazává ta "úchytka" na změnu velikosti ve stavovém řádku.
Už mi to lezlo na nervy, stejně tak to, že rámeček je kreslen jen nad tím labelem a né nad ostatními nabalenými widgety, což vypadá dost hnusně. Oprava rozmazávání úchytu je jednoduchá, opraví ji jednořádkový patch, který najdete v mém příspěvku u tohoto bugu. Větší opravu mající za následek korektní vykreslení rámečku po celé šířce stavového řádku najdete tu, opět u mého příspěvku. Ale mějte na paměti, že druhý zmíněný patch může rozbít některá témata, která jsou špatně napsaná.
Já vím, že o moje zápisky (a obzvláště o programování) nikdo nestojí, ale přece jen vám ukážu stav mojí semestrálky.
Tak jsem zase o kousíček pokročil ze semestrálkou (vůbec mě to neba). Od "kompilace" funkce do assembleru jsem upustil a asi si to tam přidám později pro sebe, jestli bude nálada. Ještě zbývá definovat pro pár funkcí derivace, přidat nastavovátka na barvičky, výchozí a koncový bod a asi to už odevzdám. Nebo tam ještě něco přidat?
Jelikož sem tam zkouším nové věcičky, tak jsem dnez zkoušel KDE 4.2.90, o něco starší verze, než je RCéčko.