Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
nejdriv si to precti a pak neco mektej ty komiku
Kdo ti nakukal takove veci?tipuju, ze nejaky uzivetel windows... windows meli (a mozna maji) problem se spravou pameti... ze i kdyz se nic nedelo a pameti bylo dost tak presouval stranky do swapu.
sysctl vm.swappiness=0
kde se to nastavuje ve Windows?
Pri 2GB RAM a viac sa odporuca vypnut swap (swapoff -a) a pri viac ako 3GB sa uz oplati /tmp mountovat do RAM...To se nedá takhle generalizovat. Záleží strašně moc na tom, k čemu je daný stroj určený. A nestačí jen hrubé rozdělení server/desktop/laptop/embed.
Pri 2GB RAM a viac sa odporuca vypnut swap (swapoff -a) a pri viac ako 3GB sa uz oplati /tmp mountovat do RAM...Zrovna nedávno jsem si dělal obavy, zda jsem se nedočkal toho, že mi poprvé vytuhnul Arch. Nereagovala myš, nereagovala klávesnice, jenže vzhledem k tomu, že HDD valil jak o život, jsem pár minut počkal a dočkal se, že se myška pohnula. Když se mi pak podařilo po několika dalších minutách zobrazit obsazenou paměť, měl jsem svůj 2GB swap narván skoro po vrch. Mám 4 GB RAM. A co že jsem páchal? Skoro nic. Jen jsem si tvořil balíček Huginu, ještě čehosi dalšího a měl jsem tu drzost během toho surfovat po webu.
processor : 3 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 6 model : 28 model name : Intel(R) Atom(TM) CPU 330 @ 1.60GHz stepping : 2 cpu MHz : 1596.085 cache size : 512 KB physical id : 0 siblings : 4 core id : 1 cpu cores : 2 apicid : 3 initial apicid : 3 fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 10 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good pni dtes64 monitor ds_cpl tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm bogomips : 3192.15 clflush size : 64 cache_alignment : 64 address sizes : 32 bits physical, 48 bits virtual power management:uname
#uname -r 2.6.28-1-amd64arch
#arch x86_64
Vyřazujeme 6 let staré počítače x86_64, které už morálně dosloužily. Tak nevím, co je moderního u vás...No, sice je to o rok a půl více, ale my jsme tehdy kupovali Pentia4/2.4GHz s 256 MB RAM, s čímž jsme se tak akorát (včetně LCD displeje) vlezli do 40.000 korun za kus. Sám jsem asi před 8 lety kupoval také P4/2.4GHz/533MHz+MB+1GB RAM a jen za tyto 3 věci jsem dal 18.000 korun. A tento počítač jsem upgradoval před rokem a třičtvrtě, a to ne kvůli výkonu, ale proto, že jsem chtěl minimalizovat spotřebu. Výkonový rozdíl při běžné práci vůbec nepoznám. Je znatelný jen při kompilaci a nějakých specialitách, jako třeba v Huginu.
Nejlepsi distro je takovy, ktery vyhovuje uzivateli.
Chrome je super rychlý prohlížeč a hned, jak bude 64bit verze, tak přecházím.No on Chrome je sice super rychlej, to se nedá popřít, nicméně je dost nedodělanej.
Tiskni
Sdílej: