Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
nejdriv si to precti a pak neco mektej ty komiku
Kdo ti nakukal takove veci?tipuju, ze nejaky uzivetel windows... windows meli (a mozna maji) problem se spravou pameti... ze i kdyz se nic nedelo a pameti bylo dost tak presouval stranky do swapu.
sysctl vm.swappiness=0
kde se to nastavuje ve Windows?
Pri 2GB RAM a viac sa odporuca vypnut swap (swapoff -a) a pri viac ako 3GB sa uz oplati /tmp mountovat do RAM...To se nedá takhle generalizovat. Záleží strašně moc na tom, k čemu je daný stroj určený. A nestačí jen hrubé rozdělení server/desktop/laptop/embed.
Pri 2GB RAM a viac sa odporuca vypnut swap (swapoff -a) a pri viac ako 3GB sa uz oplati /tmp mountovat do RAM...Zrovna nedávno jsem si dělal obavy, zda jsem se nedočkal toho, že mi poprvé vytuhnul Arch. Nereagovala myš, nereagovala klávesnice, jenže vzhledem k tomu, že HDD valil jak o život, jsem pár minut počkal a dočkal se, že se myška pohnula. Když se mi pak podařilo po několika dalších minutách zobrazit obsazenou paměť, měl jsem svůj 2GB swap narván skoro po vrch. Mám 4 GB RAM. A co že jsem páchal? Skoro nic. Jen jsem si tvořil balíček Huginu, ještě čehosi dalšího a měl jsem tu drzost během toho surfovat po webu.
processor : 3 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 6 model : 28 model name : Intel(R) Atom(TM) CPU 330 @ 1.60GHz stepping : 2 cpu MHz : 1596.085 cache size : 512 KB physical id : 0 siblings : 4 core id : 1 cpu cores : 2 apicid : 3 initial apicid : 3 fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 10 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good pni dtes64 monitor ds_cpl tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm bogomips : 3192.15 clflush size : 64 cache_alignment : 64 address sizes : 32 bits physical, 48 bits virtual power management:uname
#uname -r 2.6.28-1-amd64arch
#arch x86_64
Vyřazujeme 6 let staré počítače x86_64, které už morálně dosloužily. Tak nevím, co je moderního u vás...No, sice je to o rok a půl více, ale my jsme tehdy kupovali Pentia4/2.4GHz s 256 MB RAM, s čímž jsme se tak akorát (včetně LCD displeje) vlezli do 40.000 korun za kus. Sám jsem asi před 8 lety kupoval také P4/2.4GHz/533MHz+MB+1GB RAM a jen za tyto 3 věci jsem dal 18.000 korun. A tento počítač jsem upgradoval před rokem a třičtvrtě, a to ne kvůli výkonu, ale proto, že jsem chtěl minimalizovat spotřebu. Výkonový rozdíl při běžné práci vůbec nepoznám. Je znatelný jen při kompilaci a nějakých specialitách, jako třeba v Huginu.
Nejlepsi distro je takovy, ktery vyhovuje uzivateli.
Chrome je super rychlý prohlížeč a hned, jak bude 64bit verze, tak přecházím.No on Chrome je sice super rychlej, to se nedá popřít, nicméně je dost nedodělanej.
Tiskni
Sdílej: