Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
/etc/shadow
a grepovat věci z té appky v tom disku. Tam jsem si taky trochu naběhl, protože jak CTFka nedělám, tak neznám běžnou syntaxi a když na mě teda vypadlo něco ve smyslu
flag{wow such event}! Gratulujeme, ziskali jste vlajku. NSA Litomerice http://nsalitomerice.cztak jsem do odevzdávátka pastoval různé substringy toho prvního řádku a netrefil jsem ten správný - tak jsem začal řešit, že ta VMka třeba kontroluje integritu a jak jsem to namountoval a editoval tak se to rozbilo a mám smůlu (c.f. úloha s ext3 z Po Drátě) -- alespoň já bych teda přesně tenhle podraz udělal, kdyby hrozilo, že mi účastníci budou VMku crackovat z venku. Tomu navíc nahrávalo, že to bylo XFS (=FS s potenciálně překvapivými featurami), což prý ale je v CentOSu který použili default. (vida, tip na další úlohu, a řešení by mohlo být třeba najít v paměti image getty a patchnout ho aby vás přihlásilo)
Tiskni
Sdílej:
Protože mi přišlo, že to bude mírně hardwarové, ke své standardní IT KPZ jsem zabalil ještě tašku s multimetrem, jumper drátky, logický analyzér a tak.
Přemýšlím, co z toho bych dal/nedal a s blbým pocitem docházím k závěru, že by to asi nebylo nic moc...Když jsem si na začátku všechny úlohy četl, tak jsem si taky říkal že nemám šanci. A třeba ti středoškoláci neměli do oběda vůbec nic. A jak se to pak rozjelo