Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
/etc/shadow
a grepovat věci z té appky v tom disku. Tam jsem si taky trochu naběhl, protože jak CTFka nedělám, tak neznám běžnou syntaxi a když na mě teda vypadlo něco ve smyslu
flag{wow such event}! Gratulujeme, ziskali jste vlajku. NSA Litomerice http://nsalitomerice.cztak jsem do odevzdávátka pastoval různé substringy toho prvního řádku a netrefil jsem ten správný - tak jsem začal řešit, že ta VMka třeba kontroluje integritu a jak jsem to namountoval a editoval tak se to rozbilo a mám smůlu (c.f. úloha s ext3 z Po Drátě) -- alespoň já bych teda přesně tenhle podraz udělal, kdyby hrozilo, že mi účastníci budou VMku crackovat z venku. Tomu navíc nahrávalo, že to bylo XFS (=FS s potenciálně překvapivými featurami), což prý ale je v CentOSu který použili default. (vida, tip na další úlohu, a řešení by mohlo být třeba najít v paměti image getty a patchnout ho aby vás přihlásilo)
Tiskni
Sdílej:
Protože mi přišlo, že to bude mírně hardwarové, ke své standardní IT KPZ jsem zabalil ještě tašku s multimetrem, jumper drátky, logický analyzér a tak.
Přemýšlím, co z toho bych dal/nedal a s blbým pocitem docházím k závěru, že by to asi nebylo nic moc...Když jsem si na začátku všechny úlohy četl, tak jsem si taky říkal že nemám šanci. A třeba ti středoškoláci neměli do oběda vůbec nic. A jak se to pak rozjelo