Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
a druhý den se tam vytvořila fronta matfyzáků.
různé volební kalkulačky, kde jsou otázky buď zcela nesmyslné, nebo je lze interpretovat oběma směry, tedy ano i ne+1 Jsem nevěděl zda to je mnou nebo tou kalkulačkou, aspoň někdo další
Absolvoval jsem s ročním odstupem (i.e. dvakrát, takže můžu porovnávat) Komplexní vyšetření psychiatrem a mám pochybnosti o jeho objektivitě. Problémy to může způsobit jak biasnutými vědeckými studiemi, tak v případě, kdy má výsledek něčeho podobného právní dopady (řidičák, zbroják, znalecký posudek obviněného z trestného činu, bezpečnostní prověrka)
Sice jsem nikdy nic takového neabsolvoval, ale silné pochybnosti mám už delší dobu. Například mi přijde divné, že na jedné straně existují super psychotesty prakticky na cokoliv. Spousta lidí se tím živí a rádi by je nasadili téměř všude, je to přece vynikající metoda. Na druhé straně máme dost případů, kdy je člověk propuštěn z léčebny s tím, že není nebezpečný a následně někoho zabije. V podstatě ti stejní odborníci nám potom vysvětlí, že do hlavy nikomu nevlezou a při vyhodnocení nebezpečnosti konkrétního člověka jde jen o odhad. Celé to na mě dělá dojem, že jde o velký podvodný byznys.
Na druhé straně máme dost případů, kdy je člověk propuštěn z léčebny s tím, že není nebezpečný a následně někoho zabije.Nedobrovolná léčba je možná pouze v případě BEZPROSTŘEDNÍHO ohrožení zdraví svého, nebo ostatních.
Nedobrovolná léčba je možná pouze v případě BEZPROSTŘEDNÍHO ohrožení zdraví svého, nebo ostatních.
A také na základě soudního rozsudku.
5. Misc Taky jsem si vzpomnel na Feynmana. Na prvni otazku bych si asi hodil korunou.Pocit ne. Jistotu...
1. Simon Podle wiki: The device creates a series of tones and lights and requires a user to repeat the sequence.Kto má KDE a nemusí ísť na wiki a môže si pustiť blinken
Pak se mě ještě ptali, jestli mám pocit, že mě někdo sleduje, a jestli si myslím, že jsou mi na internetu podstrkávány účelové informace (znělo to jako že se ptají na existenci AdSense a filter bubble). K tomu všemu jsem tam byl ve firemním tričku (NSA Litoměřice). Dalo se odpovědět jenom „ano“ a být za paranoika, nebo „ne“ a být za hlupce (formulář, do kterého to zapisovali, měl jenom checkbox, nikoli pole na slovní odpověď).V zásadě když o tom víš, co víš, tak to, že tě někdo sleduje na netu není jenom pocit. Takže opověď by mohla být "Ne, nemám nějaký pocit, je to racionální znalost a tady jsou zdroje, které to dokládají...". Což bych na checkbox přetypoval jako "Ne", vzhledem k tomu, že ten se táže primárně na paranoidní pocity, které se znalostmi nemají moc společnýho...
Nebo jako Bábi Zlopočasná jakou věc první vyneseš z hořícího domu.To bude nějakej chyták... sebe?
To mi připomíná článek nadepsaný "Tak schválně! Udělali byste logický test pro páťáky?". Měli tam otázku "Kolikrát by se otočilo Slunce kolem Země za měsíc, kdyby byla Země Sluncem"
a) 4krát
b) 365krát
c) 12krát
d) jednou
e) nelze
Podle mého názoru tam chybí správná odpověď, která je "wtf", ale podle autora toho testu je dobře e).
V porovnání s voodoo šamanem, který vymýšlel tohle, jsou na tom ti psychiatři ještě dobře.
Kdyby se země zvětšila na velikost slunce, gravitace by pravděpodobně udělala divné věci a celé by se to zase zmenšilo, což by vedlo ke zrychlení rotace na netriviálně vypočítatelné rychlosti. Co by najednou vložená gravitační síla udělala1) Nabytí na objemu při stejné hmotě: Tento jev by byl pro zbytek soustavy jen "puf" Země. 2) Nabytí na objemu a hmoty na ekvivalent Slunce: pokud zapálené, tak by se to nezhroutilo, ale měli bysme dvouhvězdnou soustavu (teda my už ne...) ; pokud nezapálené, tak by asi k nějakému zhroucení došlo, dokud by se nezapálila fúze. 3) Nabytí na objemu Slunce s hustotou Země: hmm hustota o tři řády vyšší než Slunce. To by byla černá díra IANAP.
Nespočívá podstata toho testu ve sledování jak se k němu postavíš?Pokud to není nějaká komplikovaná dvojitá konspirace, tak ne. (s lidmi co studii organizují se znám, s některými jsem pracoval na jiném projektu, a po testu jsme to s nimi probrali u oběda)
Nespočívá podstata toho testu ve sledování jak se k němu postavíš? Tedy že výsledky jsou nepodstatné, podstatné je jak se u toho frustruješ, jak nadáváš, jak nechápeš a že se třeba ani vůbec nepokusíš?Přesně tak. Víceméně je to obdoba Voight-Kampffova testu s cílem zjištění zda-li je subjekt zdravý logicky uvažující jedinec a nebo replikant. A že tacoví replikanti nekráčejí mezi námi? Vždyť jsme tu jednoho nedávno měli. Ten by určit neprošel.
Zeptal jsem se, zda myslí výřez nebo podmnožinu čar, a zda u relace „býti podobrázkem“ záleží na nějakých transformacích. Vzápětí mi došlo, že když BLEK.ovi diagnostikovali poruchu osobnosti, muselo se to stát přesně takto.Quote of the month! Nad přílišným vlivem lidského faktoru jsem se nejednou při úvahách nad podobnými testy zamýšlel taky. Zjistil jsem, že největší mentální overhead mi padne na přemýšlení, co by mohla být „správná odpověd”, kde se „správnou odpovědí” rozumí to, co by odpověděla většina indiferentní populace.
A vubec, bavime se o psychiatrii, tj. o necem, kde se stale je stale v mode i v 21. stoleti clovekem prohnat pecku elektrickym proudem v nadeji, ze ho to nejak "fixne"...Což mimochodem zase zkouší na bráchu, tentokrát v Jihlavě.
A vubec, bavime se o psychiatrii, tj. o necem, kde se stale je stale v mode i v 21. stoleti clovekem prohnat pecku elektrickym proudem v nadeji, ze ho to nejak "fixne"...Na druhou stranu se to používá u lidí, u kterých byly vyčerpány všechny ostatní možnosti léčby. Takže nemůžeš porovnávat vedlejší účinky ECT se stavem zdravého člověka.
ale u dlouhodobych depresi, zachvatu paniky a obecne psychiatrickych problemu zpusobenych stresovymi podnety, jsou postupy psychiatru na fackuA jaký postup je ten lepší?
Výše uvedená zábava se konala v rámci větší studie jedné nemoci
OT: random zkrat: dokázali by v brmlabu vyrobit novičok?Netuším, chemii nerozumím. Ale uvědomil jsem si, že ATP je organofosfát, tak od té doby rozhlašuju, že syntetizujeme organofosfáty…
Prošel si? Předpokládám že asi ne, když o tom píšeš.Nešlo projít nebo neprojít, jsou to jenom data pro nějaký model, který má nevím co dělat. Můžete gůglit studie eso a nic nenajít.
jsem tam byl ve firemním tričku (NSA Litoměřice)Ty tam fakt pracuješ? Můžeš nám o tom něco povědět?
Dalo se odpovědět jenom „ano“ a být za paranoika, nebo „ne“ a být za hlupce (formulář, do kterého to zapisovali, měl jenom checkbox, nikoli pole na slovní odpověď).
Co když se paranoik bojí, že bude odhalen a že ho budou sledovat ještě víc nebo že mu ublíží? Psychiatr přece „s nimi“ může spolupracovat. V tom případě odpoví „ne“, aby na sebe zbytečně neupozorňoval. Zatímco běžný člověk, který občas ve zprávách zahlédne něco o úniku dat, šmírování nebo bezpečnostní díře v procesoru… bezelstně odpoví „ano“, protože takový pocit opravdu mít může.
A pokud tohle víme a jsme paranoidní, tak můžeme záměrně odpovědět „ano“, abychom byli jako běžný člověk a neodhalili nás.
Tohle prostě nemá řešení.
Navíc to ani nerozlišuje zda sledují cíleně přímo moji osobu, nebo zda sledují plošně všechny nebo zda sledují nějakou skupinu, které jsem zrovna členem.
Obávám se, že takové testy sotva něco odhalí. Co by mohlo fungovat líp jsou dlouhodobé přirozené rozhovory1 a pozorování. Ideálně s tím člověkem vyrazit na několik týdnů třeba do přírody a vystavit ho různým situacím (krizové, vypjaté, nebezpečné, ale i třeba výhledy na pěknou krajinu, zvířata atd.), pohodě i fyzickému a psychickému vyčerpání, hladu, žízni, pocitu beznaděje atd. A nechat ho v tom tak dlouho, až se začne chovat přirozeně a přestane se kontrolovat a přetvařovat, až odloží svoji obvyklou masku.
Jenže na dělání takových testů prakticky nikdo nemá. Maximálně tak nějaká velká firma, která potřebuje obsadit klíčovou pozici, nebo armáda (policie, tajná služba…), která nabírá nejlepší lidi do elitní jednotky.
[1] Ale to je zase absolutně subjektivní a nevypadá to tolik jako věda, jako spíš vyprávění pocitů, které z vás doktor měl.
Ne každý psycholog/psychiatr je dobrý.
Ano.
Tenhle test vypadá dost otřesně
Kde vidíš test? Já vidím Jendovu interpretaci několika cherry-picked úloh.
kdyby tam byly další související otázky, tak je Jenda dost inteligentní na to, aby je poznal a zmínil se o nich
To nesouvisí ani tak s inteligencí, jak se znalostí pozadí/kontextu.
Kde vidíš test? Já vidím Jendovu interpretaci několika cherry-picked úloh.Psal, že má pochybnosti o objektivitě toho testu. Na základě uvedených příkladů s ním nelze nesouhlasit. I kdyby zbytek otázek těmito neduhy netrpěl, stěží to něco změní na tomhle.
Konkrétní úlohy, ani ne. I já hledám v řadě otázek složitosti, ale právě proto na ně určitým způsobem neodpovím – je věc návrhu testu, zahrnutí dalšího faktoru nebo uvážení administrátora, zda to zohledňuje.
Já bych spíš chtěl globální vyhodnocení dané technologie (v tomto případě tedy psychotestů). Co technologie dokáže a co naopak ne? Jaká je chybovost? Jaká je opakovatelnost a verifikovatelnost výsledků? Obávám se, že tyto základní otázky si málokdo pokládá. Jen pro kontrolu - když půjdu na psychotest opakovaně v rozmezí několika týdnů, dostanu stejný výsledek? Pokud ne, asi ta technologie nebude moc použitelná.
Jen pro kontrolu - když půjdu na psychotest opakovaně v rozmezí několika týdnů, dostanu stejný výsledek? Pokud ne, asi ta technologie nebude moc použitelná.
Řada psychometrických testů se ale zabývá aktuálním stavem a nikoliv podléhajícími vzorci.
Navíc, když vezmu zjevný případ: podstatou bipolární poruchy je, že stav se v manické epizodě a v bipolární depresi drasticky liší.
Já bych spíš chtěl globální vyhodnocení dané technologie (v tomto případě tedy psychotestů).
No tak šup-šup do knihovny a studovat metodologii, potažmo do příslušných časopisů, o čem tak asi tak píšou.
Řada psychometrických testů se ale zabývá aktuálním stavem a nikoliv podléhajícími vzorci.
To je možné, ale psychotesty se dnes používají na kdeco, např. jestli dotyčný může pracovat jako policista, řidič nebo pilot. Pokud dnes testem neprojdu a za pár týdnů ano, tak k čemu takový test je?
No tak šup-šup do knihovny a studovat metodologii, potažmo do příslušných časopisů, o čem tak asi tak píšou.
Mně může být v podstatě jedno, jak se vyrábí CPU. Ale zajímá mě, jestli funguje a co dokáže.
Děkujeme za názor a tady máte klíčenku.
Víte, i fungování jaderné elektrárny se dá vysvětlit v několika málo větách. Základní princip, výhody, nevýhody, možnosti ke zlepšení.
Víte, i fungování jaderné elektrárny se dá vysvětlit v několika málo větách.
Ano, za použití mnoha lží dětem.
když půjdu na psychotest opakovaně v rozmezí několika týdnů, dostanu stejný výsledek?No vždyť o tom zápisek byl - jednou předčítá historku Slovák, jednou Češka. Jednou ukazuje na kostičky a čísla říká rychle, podruhé pomalu.
když půjdu na psychotest opakovaně v rozmezí několika týdnů, dostanu stejný výsledek?No vždyť o tom zápisek byl - jednou předčítá historku Slovák, jednou Češka. Jednou ukazuje na kostičky a čísla říká rychle, podruhé pomalu.
Já vím, však jsem psal výše, že zápisek jen posílil mé přesvědčení, že jde o velmi pochybnou "technologii", pokud rovnou nechci použít slovo podvod.
To neznamená, že neexistuje aparát, který podává s většími či menšími výhradami užitečné výsledky.
A na to se právě ptám. Jaké jsou ty užitečné výsledky a kde je můžeme ověřit? Např. všichni policisté procházejí psychotesty, ale v praxi potom vidíme, kdo všechno těmi testy projde. Např. tady. Kdyby tohle někdo zfilmoval, tak bych si myslel, že scénarista přehání, protože takoví blbci se k policii prostě dostat nemůžou.
A na to se právě ptám. Jaké jsou ty užitečné výsledky a kde je můžeme ověřit?
Odfiltrují se jedinci, kteří spadají do určitých extrémů.
Dovolím si přirovnání: dělají se prohlídky u všeobecného lékaře, např. při zmíněném nástupu do zaměstnání nebo při prodlužování řidičáku ve vyšším věku. V různých ordinacích jsou mírně odlišné optické podmínky a vím o člověku, který trochu fixloval, aby prošel bez problému (má nějaké dioptrie navíc) – ale už se těžko stane něco jako po válce u kamarádova dědečka, který procházel systémem a řídil motorová vozidla, přestože byl na jedno oko zcela slepý a ani to druhé nebylo velký zázrak.
Např. všichni policisté procházejí psychotesty, ale v praxi potom vidíme, kdo všechno těmi testy projde.
Tak například tady tvrdí, že psychotesty projde kolem 40 % uchazečů.
Na metodologii jsem se neodkazoval bezdůvodně: např. řada psychotestů při vstupu do zaměstnání má na výstupu hodnocení ve smyslu „úspěch (vysoce|průměrně|málo) pravděpodobný“ a skládá se z vícero komponent, které se věnují různým metrikám – je na administrátorovi, jak se podle toho zařídí.
Můžeme to také srovnat se zeměmi, kde kritéria pro přijetí jsou mnohem volnější, např. USA (příklad).
Odfiltrují se jedinci, kteří spadají do určitých extrémů.
Opravdu? Jak je ověřeno, kolik je false positives a false negatives?
Tak například tady tvrdí, že psychotesty projde kolem 40 % uchazečů.
Když bude vstupní "psychotest" spočívat v házení kostkou, přičemž pro úspěšné projití bude potřeba hodit pětku nebo šestku, tak projde kolem 33 % uchazečů. Znamená to, že je tento alternativní test kvalitnější? Samozřejmě, že psychotesty provedou nějaké síto. Mě zajímá, nakolik je toto síto kvalitní a jestli to není jen iluze. Před časem nějaký pilot popisoval, jak při zkoušce na pilotní průkaz neprošel psychotestem. O pár týdnů později ho zopakoval a byl nejlepší z celého kurzu. Je takový produkt k něčemu?
Budu se opakovat, ale typickým výstupem takových testů jsou pravděpodobnosti (přičemž ignoruji statistický aparát v pozadí, viz lži dětem). Je na administrátorovi, aby je interpretoval, klidně opakoval (záleží na modelu),… Obávám se, že je nutné to zdůraznit – jde o širokou kategorii různých testů, které se mezi sebou liší.
Já tomu rozumím. Jen si kladu otázku, jestli je ten výsledný efekt nějak reálně měřitelný nebo jde o tzv. obchod s vlažnou vodou. Např. by mě zajímalo, kdyby někdo generoval výsledky psychotestů zcela náhodně a pouze by zachoval procentuální úspěšnost kanditátů, jestli by se na to přišlo.
[...] načež v komentářích se vyrojí spousta expertů s poznámkami typu: „Zabývali se tím, že korelace != kauzalita?“ Ne, takovou elementární záležitost tým výzkumníku určitě ověřit nenapadlo. /sProblém je, že v médiích jsou závěry té studie často dezinterpretované a podobné otázky se pak přímo vybízí. Nemluvě o tom, že právě ty studie, které se typicky dostanou na titulní strany masmédií, jsou často opravdu silně pochybné a o věrohodnosti a pravdivosti lze silně pochybovat, ať už je to úmysl, nebo plnění zadání investora (hint: těstoviny). Odtud pak mj. plyne nedůvěra k vědě. Určitá část lidí už prostě ty mediální články o vědě nedokáže brát z výše uvedených důvodů vážně, jebne jim a začnou vidět Zem na plocho. To je samozřejmě vina médií, ne vědy. Kdyby ale věda byla zcela bez nedostatků, nebude se udělovat Ig Nobelova cena aj., že.
Úroveň reportování o vědě je tragická – klasický PhD Comic.:D
Ale ta „korelace != kauzalita“ je naprostá klasika v /r/science.OK. Zas na druhou stranu – lepší, když nad tím lidi přemýšlí. Ale chápu, že pokud se to tam řeší pod každým druhým příspěvkem, může to být otravné.
To je asi tak, jako když se na asociálních sítích (Reddit) nebo v médiích objeví zpráva o provedené studii, načež v komentářích se vyrojí spousta expertů s poznámkami typu: „Zabývali se tím, že korelace != kauzalita?“ Ne, takovou elementární záležitost tým výzkumníku určitě ověřit nenapadlo. /sJestli to není tím, že se občas opravdu studie s takto školáckými chybami objevují, z nedávné doby například toto. Nebo se můžeme vsadit, jestli bude ve výstupu diskutované studie kompenzován ten problém s kreatininem zmíněný v článku.
tým výzkumníků, editor a recenzenti
FTFY
Což neznamená, že se občas nepublikují sračky, zvlášť v kanálních análech.
Jenže ona byla také řeč celé třídě testů. Uh…
Jenže ona byla také řeč celé třídě testů. Uh…Ok, tak to jsem z kontextu nepochopil. Měl jsem dojem, že jde o ten konkrétní...
Opět se budu opakovat, ale tím se zabývá celý obor
Já vím, že jde o celý vědní obor. Ale to neznamená, že nemůže jít o podvod. Například investování peněz je také věda, o které byly napsány tisíce studií atd. A potom se ukáže, že kočka investuje lépe než tým profesionálů.
takže Randy_Sh není první, koho tato přelomová otázka napadla
A odpověď na moji otázku zní jak?
A potom se ukáže, že kočka investuje lépe než tým profesionálů.Že to psali v časopise, který se zabývá výherními automaty, ještě neznamená, že je to pravda. Ty automaty jsou mimochodem taky podvod.
Že to psali v časopise, který se zabývá výherními automaty, ještě neznamená, že je to pravda. Ty automaty jsou mimochodem taky podvod.
Přestože se časopis jmenuje Forbes, s výherními automaty nemá nic společného.
Před časem nějaký pilot popisoval, jak při zkoušce na pilotní průkaz neprošel psychotestem. O pár týdnů později ho zopakoval a byl nejlepší z celého kurzu. Je takový produkt k něčemu?a odpovidal stejne nebo zjistil, ze tento typ odpoved k nicemu nevede tak v pri druhem pokusu upravil odpovedi? Vetsina testu asi za moc stat nebude a (asi) ma za ukol odhalit jen extremni pripady, serioznejsi testy ale trvaji hodiny, odpovedi vyhodnocuje pocitac a vstup od psychologa je vcelku maly (napr. vyhodnoceni kresby), takze pokud dotycny odpovida stejne, tak by vysledky mely byt vicemene stejne. To ale pochopitelne nic nevypovida o tom, jestli dany test ma nejakou relevanci ke zpusobilosti dotycneho vykonavat danou cinnost/profesi. Nicmene tipoval bych, ze aspon ty "poradne" testy nejakou relevanci mit budou.
a odpovidal stejne nebo zjistil, ze tento typ odpoved k nicemu nevede tak v pri druhem pokusu upravil odpovedi?
To nevím, ale vlastně na tom nezáleží. Jestliže je možné se na psychotest "naučit", tak je jeho hodnota blízká nule.
Vetsina testu asi za moc stat nebude a (asi) ma za ukol odhalit jen extremni pripady, serioznejsi testy ale trvaji hodiny, odpovedi vyhodnocuje pocitac a vstup od psychologa je vcelku maly (napr. vyhodnoceni kresby), takze pokud dotycny odpovida stejne, tak by vysledky mely byt vicemene stejne. To ale pochopitelne nic nevypovida o tom, jestli dany test ma nejakou relevanci ke zpusobilosti dotycneho vykonavat danou cinnost/profesi.
To je přesně ono. Máme drahý a sofistikovaný nástroj, vyvinutý vědeckými kapacitami, ale nevíme, jestli ten nástroj vůbec funguje. Opakuji otázku - poznalo by se, kdyby někdo zlomyslně změnil vyhodnocovací algoritmus, takže ten by generoval náhodná čísla?
Podobně u např. pracovního pohovoru uchazeč může být charismatický herec a dobře se připravit, aby se dostal na pozici, na kterou třeba jinak nemá. To je klidně možné, ale i přesto takový test (pohovor) odfiltruje určité patologické případy, jako třeba lidi, kteří dorazí zjevně ožralí (a teď nemám na mysli těch několik, kteří se cíleně práci, např. přes Úřad práce, vyhýbají, to je také ostatně případ „role faking“).
A jak přesně se to měří? Přijde mi na pohovor deset lidí, psychotestem pět z nich neprojde. Kdo a jak vyhodnotí, jestli ti odmítnutí uchazeči opravdu neměli požadované schopnosti?
Přitom, abych se vrátil na začátek, např. APA na základě metaanalýzy tvrdí, že validita testů pro detekci např. demence je srovnatelná s fyziologickými postupy.
Jen si říkám, proč se tyto skvělé technologie nepoužívají např. při propouštěnínebezpečných lidí z léčebny. A jak by dnes dopadl Rosenhanův experiment?
Hledají lidi, kteří nejsou moc kreativní, aby je v krizové situaci nenapadlo začít vymýšlet nějaký vlastní postup, ale namísto toho se drželi osnov (takže S typy podle MBTI).
Špatně.
Když pominu otázku validity MBTI, je zásadní rozdíl mezi Se a Si (Ne, Ni).
Tady je relevantní cluster SJ (dominant/auxiliary introverted sensing), chceš-li konzervativní, loajální lidi.
Psychotesty prochází i obsluha Temelína. Tam jde taky právě o to tupé plnění rozkazů (a předem připravených postupů).Psychotesty dokonce musí projít úplně každý, kdo vstupuje do prostoru jaderné elektrárny ("za plot") jinak, než náštěva. Tedy i všichni, kdo tam uklízí, vydávají jídlo a podobně. Podle výstupu je možné dostat přístup na různé dlouhý čas (1-5 let), opakovat při neúspěchu lze po roce. Pro přístup do prostorů primárního okruhu je požadovaná úroveň vyšší. Požadovaná úroveň výsledku je určitě jiná pro exponované pozice typu obsluha řídicího systému technologie, kde zřejmě i ten test bude rozsáhlejší. Nicméně i ten základní test je na několik hodin, obsahuje různé části - některé na způsob IQ testů a testů pozornosti, pak několik set otázek (nějaký standardní test, snad MMPI-2) - tam se podvádět určitě dá, ale jen dost sofistikovaně, je tam řada otázek podobných nebo přibližně inverzních, zamíchaných mezi jiné často až komické. Všechno jsou to poměrně snadno veřejně dohledatelné informace, např.: https://is.muni.cz/el/1421/podzim2015/PS_BB021/PVV_praxe_2015.doc
Požadovaná úroveň výsledku je určitě jiná pro exponované pozice typu obsluha řídicího systému technologie, kde zřejmě i ten test bude rozsáhlejší.o dost rozsahlejsi a projde jim jen dost malo lidi.
tam se podvádět určitě dá, ale jen dost sofistikovaněna tom, ze nekdo umi konzistentne lhat nevim nic az tak moc sofistikovaneho (ale treba je se v tech testech vyhodcuje i neco jinyho, nez lziskore). A to nepocitam pripady, kdy nekdo dobre zna nekoho, kdo temi testy prosel, takze ten test vyplnuje stylem "co by na tuhle otazky odpovedel XY".
Vzhledem k tomu, že těch krizových situací bude v reálném provozu naprosté minimumPotom co jsem poslední tři měsíce řídil v Praze, tak mám na tohle trochu jiný názor, který krásně vystihuje nedávné xkcd: https://xkcd.com/1990/
A přijedeš s tím tedy konečně na sraz OpenAltu? Bude ve čtvrtek – na téma audio – můžeš tam ukázat tu svoji jednobitovou hudbu :-) Nebo to do Prahy nedojede?
Motocykl (hovorově motorka) je dvoukolový dopravní prostředek poháněný spalovacím nebo elektrickým motorem.
Představoval bych si, že psychotesty např. u řidičů se budou snažit navodit stresovou situaci a posoudit, jak ji člověk zvládá. To v krizových situacích význam má. Vzhledem k tomu, že těch krizových situací bude v reálném provozu naprosté minimum, samozřejmě by trvalo dlouho než by se jakákoliv úprava algoritmu statisticky projevila. Psychotesty u různých ozbrojených složek zase budou sledovat, jak moc jsi ochotný tupě splnit rozkaz. Umím si představit, že do tajných služeb se budou občas hlásit lidé s televizní představou agenta. Normálním rozhovorem všechno nepoznáš a současně jmenovitě tajné služby jsou poslední, kde bys chtěl mít vysokou fluktuaci zaměstnanců. Psychotesty prochází i obsluha Temelína. Tam jde taky právě o to tupé plnění rozkazů (a předem připravených postupů). Hledají lidi, kteří nejsou moc kreativní, aby je v krizové situaci nenapadlo začít vymýšlet nějaký vlastní postup, ale namísto toho se drželi osnov (takže S typy podle MBTI).
Tomu všemu rozumím. Nezpochybňuji, že odborníci dokáží vytvořit psychotest na míru, který má odfiltrovat požadované vlastnosti. Jen mám pochybnosti, jestli to tak opravdu funguje a jak se to fungování vyhodnocuje.
Je dost pravděpodobné že si tím roztřídili lidi podle vhodnosti na různé činnosti.
O tom nepochybuji. Jen by mě zajímalo, jestli si je roztřídili správně.
O kterém si mohl Randy za ty dva dny něco přečíst,
Něco jsem si přečetl a moje nedůvěra jen roste. Např. v tomto již odkazovaném případu vystupují dva policisté a jedna bývalá policistka. Všichni tři neuvěřitelně hloupí, přesto prošli psychotestem. Stejné je to s Rosenhanovým experimentem.
Nevím, jak ostatní, ale já to tak obvykle dělám, když mě něco zajímá.
Já zase pro změnu, když se někdo ptá na něco, o čem mám větší znalosti, odpovím na konkrétní otázku, přidám konkrétní odkaz a ještě to celé nějak okomentuji ve stylu "zde může vidět statistiku, která dokládá to a to.".
Něco jsem si přečetl…
…sice o něčem jiném, než kam nejspíš mířila otázka (validita psychometrických testů).
Takže bych doporučil znovu začít např. v přehledu literatury na ScienceDirect.
…sice o něčem jiném, než kam nejspíš mířila otázka (validita psychometrických testů).
Případ neuvěřitelně hloupých policistů je přesně k tématu. Rosenhan je něco jiného, ale podle mě to spolu dost souvisí. Pokud dokážeme zjistit, jestli můžeme nějakému člověku svěřit zbraň či letadlo, proč nedokážeme zjistit, jestli je někdo opravdu duševně nemocný nebo jen simuluje?
To testy pro řadového policistu nemusejí tolik pokrývat (předpokládám, že potřebují řešit krátkodobý a nikoliv dlouhodobý stres).
Potom tu máme notoricky známý případ dvou policistů, kteří fyzicky napadli řidiče za probliknutí. Vypadá to, že reakci na krátkodobý stres se v testu nějak nepodařilo podchytit, že? Ještě divnější je, že šlo o velitele zásahové jednotky a jeho zástupce, takže museli projít minimálně dvěma testy (při přijetí k policii, při přijetí k zásahovce, možné i při jmenování velitelem). Jak je možné, že dva takoví agresivní magoři prošli sítem?
Jak je možné, že dva takoví agresivní magoři prošli sítem?
Protože jsme ve východní Evropě? ~_^ Každý mechanismus někdo administruje (a když se to automatizuje, má to také svá úskalí, viz „black-box algorithm ethics“). Což jsem psal už dávno, že záleží na interpretaci administrátorem.
Proto je zde relevantní, co se vlastně interpretuje, pokud vůbec.
(Mimochodem, když existoval učitel, který neuměl číst, ještě to neznamená, že se má celý systém zahodit.)
Jak je možné, že dva takoví agresivní magoři prošli sítem?A jsi si jistý, že to síto má odmítat agresivní magory? To mi vůbec nepřijde zřejmé.
Jak je možné, že dva takoví agresivní magoři prošli sítem?Ještě je možné, že psychotesty opravdu fungují, ale v ČR jsou stejně jako všechny ostatní věci od státního IT po údržbu silnic implementované naprosto špatně.
Ještě je možné, že psychotesty opravdu fungují, ale v ČR jsou stejně jako všechny ostatní věci od státního IT po údržbu silnic implementované naprosto špatně.
To jsem právě snažil zjistit, jestli opravdu fungují a hlavně, jak se ta úspěšnost vlastně vyhodnotí. Když se testuje nový lék, tak se polovině pacientů podává placebo a druhé polovině lék. Potom se vyhodnotí, jestli skupina pacientů s lékem vykázala nějaký pokrok oproti skupině s placebem. Udělal někdo něco podobného s psychotesty? Tj. polovinu zaměstnanců přijmu na základě psychotestu, druhou polovinu náhodně a po několika letech vyhodnotím, jak se osvědčili?
*facepalm*
Například tohle je třetí reference na Wikipedii.
*facepalm*
Například tohle je třetí reference na Wikipedii.
Takže double-blind study jako u léků ještě nikdo neudělal, že? U Google navíc zjistili, že What Google found was that interview scores had no correlation with performance, of those who got hired.
Člověk by neměl používat cizí termity, když je nezná suterénně nebo není v dobré konvici, protože je zde veliké rizoto, že to skončí fiakrem.
Člověk by neměl používat cizí termity, když je nezná suterénně nebo není v dobré konvici, protože je zde veliké rizoto, že to skončí fiakrem.
S čím přesně máte problém? U Google zjistili, že výkon zaměstnance při přijímacím pohovoru nemá souvislost s jeho pozdějším výkonem v práci. Není to trochu divné? Přijímací pohovory přece slouží právě k tomu, aby se vybrali ti nejlepší uchazeči. Samozřejmě, že pohovor se nekládá pouze z psychotestu (pokud ho vůbec použili), přesto to ukazuje na zajímavý problém. Pracovní výkon je natolik komplexní věc, že ji nelze nacpat do nějakého skóre z přijímacího procesu, který jistě mají v Google velmi náročný a propracovaný. Tím se vracíme k původní otázce, nakolik výsledek psychotestu vypovídá o budoucím výkonu a chování lidí.
Samozřejmě, že pohovor se nekládá pouze z psychotestu (pokud ho vůbec použili)Takže relevance pro $téma nulová...
Tím se vracíme k původní otázce, nakolik výsledek psychotestu vypovídá o budoucím výkonu a chování lidí.Tak znova. Napsal jsem si skript. Bude mi fungovat?
Tak znova. Napsal jsem si skript. Bude mi fungovat?
Pokud je řeč o skriptu, který třídí čísla na sudá a lichá, tak je poměrně jednoduché si připravit testovací data, na kterých funkčnost skriptu ověřím.
S čím přesně máte problém?
Rád si přečtu, jak by měla vypadat „double-blind study jako u léků“. (Nějakou představu o návrhu experimentu mám, ale zajímalo by mě, (^_^) zda to není jenom nahodilé házení termitů do pléna.)
A abychom se dostali k tomu odkazovanému článku, možná by nebylo od věci si ho také přečíst. ~_^
Včetně pasáží jako
People who are hired basically all have average scores in a very small range. I would suspect 90% of hired candidates have between a 3.1 to 3.3 average. Thus, when you say there's no correlation between interview performance and job performance, we're really saying that a 3.1 candidate doesn't do much worse in their job than a 3.3 candidate. That's a tiny range.
Perhaps most importantly, the study is only looking at people who were hired. It's not looking at people at random. This doesn't mean that interviewing is broken. It just means that, once people hit a certain, very high bar, then it doesn't matter whether someone gets above that or far above that.To make an analogy: suppose a study was done showing that people had the same life expectancy whether they worked out 7, 8, or 9 hours a week. Would it be fair to conclude that working out doesn't affect your life expectancy? Of course not.
Rád si přečtu, jak by měla vypadat „double-blind study jako u léků“. (Nějakou představu o návrhu experimentu mám, ale zajímalo by mě, (^_^) zda to není jenom nahodilé házení termitů do pléna.)Uděláš úplně stejný psychotest všem a pak u poloviny vyšetřených výsledky otočíš (pokud to lze, tj. je to třeba binární výsledek nebo něco podobného) příp. mezi osobami zpermutuješ.
Pokud tomu správně rozumím, Randymu jde o predikci – patologického chování. Teď jde o to, zda ti přes etickou komisi složenou z konsekvencialistů projde návrh detekovat patologické chování jenom u někoho.
Mně jde o reálné ověření deklarované funkčnosti. Jak se to udělá, to je mi skoro jedno. Jen jsem navrhnul několik možných postupů.
Nemusí náhodou léčený souhlasit se zahrnutím ve studii? A není zpravidla bezprostředně postižený [příp. neefektivní léčbou] jenom on?
Tak jinak. Firma nabírá zaměstnance, při výběru posuzuje faktory jako jsou znalosti, vzdělání a praxe. Může, ale nemusí přidat psychotest. Tak se rozhodne, že psychotest použije, jeho výsledky si uloží, ale nebude k nim přihlížet. Na tom není špatného a nikdo není poškozen. Po několika letech si zhodnotí, jestli pracovní výkony zaměstnanců korelují s výsledky testů. Pokud ano, jde o užitečnou pomůcku a bylo by vhodné ji použít jako součást výběrového řízení. Když ne, tak jde o podvod.
Firma nabírá zaměstnance
Je zajímavé, že ještě u kus výše šlo o „pomáhat a chránit“ a recidivisty. Shifting the goalposts much?
Ale jinak zase: plácl jsem něco do vyhledávače a hele – The predictive validity of cognitive ability tests: A UK meta-analysis. Abstrakt:
A meta-analysis on the validity of tests of general mental ability (GMA) and specific cognitive abilities for predicting job performance and training success in the UK was conducted. An extensive literature search resulted in a database of 283 independent samples with job performance as the criterion (N=13,262), and 223 with training success as the criterion (N=75,311). Primary studies were also coded by occupational group, resulting in seven main groups (clerical, engineer, professional, driver, operator, manager, and sales), and by type of specific ability test (verbal, numerical, perceptual, and spatial). Results indicate that GMA and specific ability tests are valid predictors of both job performance and training success, with operational validities in the magnitude of .5–.6. (…)
Psychometrické testování kognitivních schopností není žádná velká novinka.
Když ne, tak jde o podvod.
No, ne.
Je zajímavé, že ještě u kus výše šlo o „pomáhat a chránit“ a recidivisty. Shifting the goalposts much?
Vzhledem k tomu, že se psychotesty používají pro široké spektrum činností a profesí (policie, armáda, piloti, řidiči kamionů, manažeři atd.), tak jsem navrhnul různé skupiny, kde by se to dalo testovat. U policistů by to v praxi asi nešlo, protože by z toho mohl být průšvih, až by se ukázalo, že u části policistů se psychotest nebral v úvahu.
příp. léčit někoho zastaralým lékemJenže před dokončením studie se nejedná o "zastaralý lék", nehledě na to, že ve většině případů se dělá baseline proti placebu (v rámci Phase II testů) a s konkurenčními přípravky se srovnávají výsledky dvou studií, nikoli dva různé léky head-to-head, tenhle typ studií se dělá až když si ho FDA dodatečně vyžádá...
Uděláš úplně stejný psychotest všem a pak u poloviny vyšetřených výsledky otočíš (pokud to lze, tj. je to třeba binární výsledek nebo něco podobného) příp. mezi osobami zpermutuješ.Takhle se RCT studie fakt nedělají
To jsem právě snažil zjistit, jestli opravdu fungují a hlavně, jak se ta úspěšnost vlastně vyhodnotí. Když se testuje nový lék, tak se polovině pacientů podává placebo a druhé polovině lék. Potom se vyhodnotí, jestli skupina pacientů s lékem vykázala nějaký pokrok oproti skupině s placebem. Udělal někdo něco podobného s psychotesty?Na wikipedii přesně o tomhle povídají. Odpověď je (pokud si to dobře pamatuju - četl jsem to před pár dny), že v podstatě ne, protože nemáš ekvivalent placeba a víceméně není možné udělat studii dvojitě zaslepenou. Proč už sis to tam dávno nepřečetl a místo toho tady pokládáš velmi obecné otázky těžko zodpověditelné bez nějaké konkretizace? Nehledě na směšování dohromady psychotestů a přijímacích pohovorů u nějakých firem...
Můžeš část vyplněných testů zahodit a dále nezohlednit.
Přesně. U části uchazečů výsledky testů nahradím náhodným výběrem. Po letech vyhodnotím, jestli náhodně vybraní vykazovali horší výkony. V praxi to těžko někdo udělá, ale rozhodně by to bylo zajímavé. Ale v nějaké upravené podobě by se to dalo realizovat třeba u studentů či propouštěných vězňů. Psychotesty by měly určit, kdo má lepší či horší předpoklady ke studiu/životu na svobodě a po pár letech by se to vyhodnotilo.
V dnešní době se hledí i na takové věci jako etika, jakkoliv to někomu může připadat zvláštní.
Co je neetického na tom, že na začátku prvního ročníku VŠ nechám studenty udělat psychotesty a po pěti letech se podívám, jestli výsledky testů korelují s jejich úspěchy ve studiu? To samé u propouštěných vězňů.
Co je neetického na tom, že na začátku prvního ročníku VŠ nechám studenty udělat psychotesty a po pěti letech se podívám, jestli výsledky testů korelují s jejich úspěchy ve studiu?
To je ale stejný problém jako u těch přijímacích pohovorů do Google, že…
To samé u propouštěných vězňů.
Takže jak by to mělo přesně fungovat? Protože ještě o několik komentářů výše mělo být žádoucí provést test a zařídit se podle toho, ale nyní by se některé testy cíleně neměly vyhodnocovat?
To je ale stejný problém jako u těch přijímacích pohovorů do Google, že…
Vzhledem k tomu, že na spoustu VŠ dnes berou prakticky každého, tak spíš ne.
Takže jak by to mělo přesně fungovat? Protože ještě o několik komentářů výše mělo být žádoucí provést test a zařídit se podle toho, ale nyní by se některé testy cíleně neměly vyhodnocovat?
To jsou dvě alternativy. První je, že u části uchazečů provedu standardní psychotest, zatímco u druhé části "psychotest" vygeneruje náhodné výsledky. Po letech vyhodnotím úspěšnost obou skupin zaměstnanců a uvidím, jestli je mezi nimi rozdíl. Tohle v praxi málokdo udělá, mohlo by to skončit žalobami atd. Takže je tady druhá možnost - u již přijatých studentů otestuji jejich předpoklady ke studiu a po letech porovnám, jestli se předpoklady naplnily. To samé u propuštěných vězňů.
Přesně. U části uchazečů výsledky testů nahradím náhodným výběrem. Po letech vyhodnotím, jestli náhodně vybraní vykazovali horší výkony. V praxi to těžko někdo udělá, ale rozhodně by to bylo zajímavé. Ale v nějaké upravené podobě by se to dalo realizovat třeba u studentů či propouštěných vězňů. Psychotesty by měly určit, kdo má lepší či horší předpoklady ke studiu/životu na svobodě a po pár letech by se to vyhodnotilo.Ok, to, co jsem zmiňoval, se týkalo terapie spíše než screeningu/diagnostiky. Jinak přijde mi, že sis odpověděl na otázku...? Kdybych chtěl vědět, jestli to někdo někde dělá, asi bych hodil do Googlu termíny jako "psychological screening accuracy" nebo "psychological screening sensitivity specificity" spíš než ptaní se pár lidí, kteří o tématu mají jen velmi povšechné a kusé informace...
accuracy
To je ta validita, o které jsem psal dávno.
sensitivity specificity
To se zase týká jiného typu testů…
To se zase týká jiného typu testů…To by se mělo týkat v podstatě jakéhokoli testu, který dává bínární odpověď, což třeba screeningy do zaměstnání afaik většinou ve výsledku jsou.
Jak je možné, že dva takoví agresivní magoři prošli sítem?Testy provádějí lidi a ne počítače. Docela živě si dovedu představit jak to funguje. Ono se ani nemusí uplácet, docela dobře stačí přivřít oči („Očividně tu máme psychopata, ale stavy jsou nízké a potřebujeme každého člověka, každou volnou ruku, tak když přivřeme levé oko, pravé oko, levou nohu, pravou nohu…“) a je to. Co mě ovšem fascinuje, že zrovna kdejaké psychopaty tenhle druh povolání (Státní Policie či aspoň měšťáci) tak strašně láká. A že je opravdu možné při výkonu povolání přijít o život u takových „vnitřních šarvátek“. Když už bych byl nucen jít dělat do státních služeb, vybral bych si hasiče. U toho by mi hrozilo maximálně, že by mi nějaký pošuk vypálil barák
Jak je možné, že dva takoví agresivní magoři prošli sítem?Třeba testy odfiltrují 90 % psychopatů a kdyby je policie nedělala, tak nemáme takové případy jednou za rok, ale jednou za měsíc. (neříkám, že to tak je, ale že z toho, že část policistů jsou magoři, nemůžeš říct, že testy (vůbec) nefungují - třeba by bez nich magorů bylo ještě více)
Třeba testy odfiltrují 90 % psychopatů a kdyby je policie nedělala, tak nemáme takové případy jednou za rok, ale jednou za měsíc. (neříkám, že to tak je, ale že z toho, že část policistů jsou magoři, nemůžeš říct, že testy (vůbec) nefungují - třeba by bez nich magorů bylo ještě více)
Tohle je přesně to, na co se ptám od začátku. Už někdo tato tvrzení ověřil v praxi? Opravdu by se projevilo, kdyby se psychotesty vynechaly?
Tohle je přesně to, na co se ptám od začátku. Už někdo tato tvrzení ověřil v praxi? Opravdu by se projevilo, kdyby se psychotesty vynechaly?*facepalm* S existencí vyhledávače Google už tě někdo seznámil? Nebo tady fakt během 5 dní příspěvků, které jsou těžko odlišitelné od trollingu, skutečně dokopeš toho Kolibáče, aby ti do toho googlu napsal ty keywordy a nalinkoval příslušené studie / papery / whoever?
S existencí vyhledávače Google už tě někdo seznámil? Nebo tady fakt během 5 dní příspěvků, které jsou těžko odlišitelné od trollingu, skutečně dokopeš toho Kolibáče, aby ti do toho googlu napsal ty keywordy a nalinkoval příslušené studie / papery / whoever?
Každý obchodník s vlažnou vodou vám dodá hromadu studií, že jeho produkt je skvělý a nepostradatelný pro váš úspěch. Pokud psychotesty opravdu odhalí 90 % psychopatů, znamená to, že policie za první republiky musela být psychopaty doslova prolezlá ve srovnání s dnešním stavem. Opravdu to tak bylo?
Každý obchodník s vlažnou vodou vám dodá hromadu studií, že jeho produkt je skvělý a nepostradatelný pro váš úspěch.Když jsem si zadal příslušné dotazy, házelo mi to výsledky na pubmedu. Měl by existovat jistý rozdíl mezi vědeckým článkem a nějakou komerční studií, kterou si dělal nechat na míru obchodník.
Pokud psychotesty opravdu odhalí 90 % psychopatů, znamená to, že policie za první republiky musela být psychopaty doslova prolezlá ve srovnání s dnešním stavem.Ne, neznamená, to je non sequitur. Já si tě dávám do blokace, protože tohle je prostě už fakt jen trolling.
terou si dělal nechat na míru obchodník.lol, IQ hodlat nedělám...
dělal nechathodlat nedělám
Jak je možné, že dva takoví agresivní magoři prošli sítem?A jak víš, že (ne)prošli sítem? Vzhledem k tomu, že i po tomto činu je nikdo nevyhodil, nevyšetřoval, nepotrestal, prostě "nic se nestalo, za všechno může stěžovatel, zapomeňte"*, tak nějaké vyšetření je naprosto nezajímavé. Třeba si ten testovací psycholog mohl uřvat hlasivky "tyhle dva nebrat", ale jiné zájmy byly prostě silnější. *) Poslední info mám z tohoto pořadu, více jsem to nesledoval.