plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
konsoleuž prochází a hnedka se dá na systém trochu lépe koukat ...
sudo su
prochází bez hesla. Vzhledem k tomu, že nejsou nainstalovány jaderné moduly pro iptables (!!) a na EEE stránkách se řeší proč nejsou potřeba místo toho, aby je někdo připravil, udělal jsem si malý skriptík před připojení k "nebezpečným" sítím:
#/bin/sh echo "Zastavuji zbytečné služby ..." sudo /etc/init.d/samba stop sudo /etc/init.d/portmap stop sudo /etc/init.d/cupsys stop
Jako jednu z prvních věcí také dělám jednoduchou zálohu systému .. tar czvf backup.tgz /.config /.kde /bin /boot /disks /etc /home /initrd /lib /lost+found /opt /root /sbin /srv /sys /tmp /usr /vmlinuz
. Až po té jsem zjistil, že EEE umí elegantně eventuelně zprzněný systém mávnutím kouzelného proutku obnovit (a že k tomuto účelu žere velkou část disku).
cfdisk 2.12r Disk Drive: /dev/sda Size: 4001292288 bytes, 4001 MB Heads: 255 Sectors per Track: 63 Cylinders: 486 Name Flags Part Type FS Type [Label] Size (MB) ------------------------------------------------------------------------ sda1 Primary Linux ext2 [SYSTEM] 2467,59 sda2 Primary Linux ext3 [USER] 1513,46 sda3 Primary W95 FAT32 ( [BIOS ] 8,23 sda4 Primary EFI (FAT-12/16/32) 8,23User je ta část systému, do které se dá zapisovat, SYSTEM je ta část, do které to jednoduše nejde (ale složitě jde
sudo su wget http://www.stud.fit.vutbr.cz/~xrezni19/eeecko/lokalizace/eeecz.tgz tar xzvf eeecz.tgz cd eeecz_1.0/ ./install cd /usr/bin chmod +x startsimple.sh
/etc/apt/sources.list:
deb http://update.eeepc.asus.com/p701 p701 main
deb http://update.eeepc.asus.com/p701/en p701 main
deb http://xnv4.xandros.com/xs2.0/upkg-srv2 etch main contrib non-free
deb http://dccamirror.xandros.com/dccri/ dccri-3.0 main
deb http://www.geekconnection.org/ xandros4 main
deb http://download.tuxfamily.org/eeepcrepos/ p701 main etch
deb http://ftp.linux.hr/asuseee/xandros/ binary/
deb-src http://ftp.linux.hr/asuseee/xandros/ source/
deb http://security.debian.org/ etch/updates main contrib non-free
/etc/apt/preferences:
Package: *
Pin: origin update.eeepc.asus.com
Pin-Priority: 950
Package: *
Pin: origin ftp.linux.hr
Pin-Priority: 945
Package: *
Pin: origin
Pin-Priority: 955
Package: *
Pin: origin xnv4.xandros.com
Pin-Priority: 900
Package: *
Pin: origin dccamirror.xandros.com
Pin-Priority: 850
Package: *
Pin: origin security.debian.org
Pin-Priority: 800
Package: *
Pin: origin www.geekconnection.org
Pin-Priority: 750
Package: *
Pin: release a=stable
Pin-Priority: 700
Package: *
Pin: release a=testing
Pin-Priority: 650
Package: *
Pin: release a=unstable
Pin-Priority: 600
Od toho okamžiku můžeme používat klasické apt-get update a apt-get upgrade. Protože jsem zvyklý na gnome, zkusil jsem aptitude install gnome-terminal, který však má přes 100 MB závislostí, takže jsem rozhodl se neinstalovat a sžít se s KDE.
aptitude install rosegarden - varuje před překopání KDE knihoven, raději neinstaluji
Pár drobností na začátek ... : aptitude install nmap aircrack-ng rar mjpg-streamer
fdisk /dev/sdb mkfs.ext3 /dev/sdb1 cd /media/D\:/Pokud máme větší kartu, je možné dokonce mít dvě patrišny - první musí být vfat (jinak na to Widle nevidí), druhá ext3. Poznámka: patrition table je třeba upravovat v fdisku, cfdisk prasí.
Tiskni
Sdílej:
Taky se mi dostalo EEE (to uz s tim vetsim displayem) do ruky a, ze je to nahrada notebooku bych si teda netroufl tvrdit.
Titerna klavesnice a display, nic moc vykon. Jinak je to zajimave zarizeni, ale notebook to fakt neni.
Například velikost disku (16GB není mnoho). Velikost displaye. Při práci často užívám dvou současně zobrzených xtermů. Špatně dostupná PgUp PgDown (nutno používat s Fn klávesou. Takže scrolování v xtermu je pak místo dvojhmatu trojhmat).
To jsou pro mě tak ty nejpalčivější.
Dva současné Xtermy se na obrazovku vejdou, ale chce to lupu
Nene, na scrollování je pravá oblast šmrdlátka (touchpadu) - ekvivalent prostředního kolečka myši. HP 200 LX měl PgUp taky přes Fn, takže pro mne nic nového. Ale HP umělo jednu věc a to nejdřív zmáčknout Fn a pak třeba za půl hodinu šipku. Tohle v Linuxu neumím nastavit .
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free