abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Chybka v Debian NetInst

    21.7.2011 07:00 | Přečteno: 1442× | Debian | poslední úprava: 20.7.2011 12:41

    Po přeinstalační akci, kterou popíšu v některém z dalších zápisků jsem se rozhodl nainstalovat <FLAME>pořádný GNU/Linux</FLAME> i na můj stolní intel core2 duo. S vědomím toho, že největší pohodlí je ISO image na flešce a lahvové pivo doma jal jsem se stahovat netinst image na EDGE, tentokrát Debian Testing. Za necelé tři hodinky byl image na disku a dd opět zafungovalo jak mělo. Instalace grafický expert se již jednou osvědčila, ale jaké bylo moje překvapení, když instalace znenadání spadla. I v textovém režimu. I v klasickém grafickém režimu. Prostě pokaždé. Hmm. V logu je nepřekvapivě celkem užitečná informace, že jaksi chybí bzcat. To nebude samo sebou, říkám si a sedám k elinksu na sousedním (nerozhrabaném) EEE.

    Za chvilku zjišťuji, že nejsem první, do chybku potkal. Jaksi se chybička vloudila a přes léto se ji nechce nikomu řešit. Nabízené řešení je pro 386 (kdo ale v 21. století používá 32bitové šmejďárny, že), takže si dovoluji pro vlastní paměť i případné užití kolembrouzdajícími nabídnout upravenou verzi:
    cd /
    wget http://ftp.us.debian.org/debian/pool/main/b/bzip2/bzip2_1.0.5-6_amd64.deb
    wget 
    http://ftp.us.debian.org/debian/pool/main/b/bzip2/libbz2-1.0_1.0.5-6_amd64.deb
    ar x bzip2_1.0.5-6_amd64.deb
    tar xzvf data.tar.gz
    rm debian-binary data.tar.gz control.tar.gz
    ar x libbz2-1.0_1.0.5-6_amd64.deb
    tar xzvf data.tar.gz
    
    Tím máme nainstalovaný bzip2, který instalátor potřebuje, ale jaksi neobsahuje. Dále instalace pokračuje jak by jeden očekával ;-).

    Mravní ponaučení

    Když přidáváte novou fičůru do balíčkovacího systému, nezapomeňte ji přidat i do instalátoru.        

    Hodnocení: 60 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    21.7.2011 08:11 Testing
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybka v Debian NetInst
    Testing znamená, že to nemusí fungovat. Proč si nenainstaluješ stabilní verzi?
    21.7.2011 09:19 Georgius
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybka v Debian NetInst
    Protože stabilní už mám v netbooku :-D A u domácího počítače si můžu dovolit jít trochu do extrému (a být jištěný netbookem, kdyby se něco po*).
    21.7.2011 09:20 Mercuriuz | skóre: 16 | blog: Mercuriuz | V hospodě =)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybka v Debian NetInst
    Třeba proto, že stable je trošku "opožděnej"? Na server super, tam bych nedával nic jinýho, ale na desktop ustable/testing....
    Linux users everywhere, raise your keyboards into the air, we´re warriors, warriors of the world.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 21.7.2011 13:15 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybka v Debian NetInst
    Na desktop je zastaralý i unstable/testing/experimental. Některé nové verze se do Debianu dostávají zoufale pomalu.
    Jakub Lucký avatar 21.7.2011 14:23 Jakub Lucký | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybka v Debian NetInst
    No, ono je to takové zajímavé, některé věci projdou rychle, ale na iceweasel 5 jsem z 3.5 upgradnul až dnes (ono to nastalo někdy během července, ale já se ke kompu dostal až dnes) ...

    Ale mixnutý unstable/experimental jsou docela přijatelná volba...
    If you understand, things are just as they are; if you do not understand, things are just as they are.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 21.7.2011 15:32 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybka v Debian NetInst
    Ale mixnutý unstable/experimental jsou docela přijatelná volba...
    No, pro mě už bohužel moc ne. Problém je v tom, že věci v experimentalu nebývají překompilovávny, pokud vyjde nová verze knihovny, která je v unstable.

    Příklad z minulosti: libtorrent-rasterbar a pion-net. Každá z těchto knihoven byla zkompilovaná proti jinému Boostu, takže ve výsledku byly nepoužitelné. Na Qt 4.7 jsem zase čekal snad století. Čím dál víc mi to pije krev.
    Max avatar 21.7.2011 21:29 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybka v Debian NetInst
    Arch, věř mi ;-).
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    AsciiWolf avatar 22.7.2011 23:33 AsciiWolf | skóre: 41 | blog: Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybka v Debian NetInst
    Ne, Gentoo. ;-)
    Luboš Doležel (Doli) avatar 23.7.2011 01:57 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybka v Debian NetInst
    Tím jsem nahradil Debian na serveru. Gentoo má ebuildy na věci, na které Debian nemá balíčky a já je používám.
    21.7.2011 15:33 Václav Kramář | skóre: 31 | Nechanice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybka v Debian NetInst
    Jendа avatar 21.7.2011 21:58 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybka v Debian NetInst
    Ale mixnutý unstable/experimental jsou docela přijatelná volba...
    Tak třeba GEGL a BABL jsou tam pořád 0.0.22, takže před kompilováním GIMPu 2.7 jsem musel zápasit i s tímhle :-(.
    21.7.2011 20:30 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybka v Debian NetInst
    Třeba proto, že stable je trošku "opožděnej"?
    A neni tedy nejjednodussi nainstalovat stable a vzapeti ho upgradovat na testing? Tim se clovek vyhne bugum v instalatoru.
    21.7.2011 09:24 Mercuriuz | skóre: 16 | blog: Mercuriuz | V hospodě =)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybka v Debian NetInst
    Podobnou zkušenost mám z minulého týdne z instalace Debianu na ppc, stáhl jsem netinstall, všechno běželo jak na drátkách až do první error hlášky kdy jsem zjistil že si instalátor trošku zapomněl stáhnout balíčky který potom chtěl instalovat....
    Linux users everywhere, raise your keyboards into the air, we´re warriors, warriors of the world.
    21.7.2011 11:33 anglictinar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybka v Debian NetInst
    Tomuto zápisku jednoznačně patří tučňák. Kéž bych mohl přidělovat tučňáky...
    21.7.2011 12:21 prOm3TheuS | skóre: 18 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybka v Debian NetInst
    A co Debootstrap? Já osobně mám k Debianu odpor, ale když už musim, tak jedině takto.
    21.7.2011 21:00 loki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybka v Debian NetInst
    Dekuji za info. Ja uz jsem to zvladal, ale zda, se tvuj typ zafungoval skvele. :-)
    21.7.2011 21:06 loki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybka v Debian NetInst
    s/zvlada/vzdaval.. pardon..
    kotyz avatar 21.7.2011 22:15 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybka v Debian NetInst
    Ještě ten tYp si oprav ;-)
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    21.7.2011 22:20 loki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybka v Debian NetInst
    Pravda. Hergot, to byl ale plodnej prispevek ;-)
    21.7.2011 23:04 pivo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybka v Debian NetInst
    Jen doplnim, ze chyba je jiz nejspis opravena. Zrovna jsem doinstaloval Wheezyho (z isa vygenerovanyho 21-Jul-2011 17:41) a nepotreboval jsem rucne stahnovat bzip2.
    21.7.2011 23:12 loki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybka v Debian NetInst
    Ve vcerejsim isu (stahnute cca kolem sedme hodiny vecerni) vsak chyba jeste byla.
    21.7.2011 23:19 pivo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybka v Debian NetInst
    jo byla, taky se mi to stalo. Zkus dnesni a melo by to fungovat.
    instaloval sem amd64 pres grafickej instalator

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.