Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
# This is /etc/pam.d/prace auth requisite pam_kravata.so auth required pam_visačka.so auth sufficient pam_vrátný_si_pamatuje_obličej auth required občanka.so account required pracovni_doba.soA teď vysvětlení sloupců. Funkční oblasti jsou
Ve výchozím nastavení njenže gdm3 neukazuje ldapí uživatele, ale ani nedovolí jejich přihlášení a musí se zrušit klávesou escape. Výchozí nastavení /etc/pam.d/gdm3 v Debian Wheezy:
#%PAM-1.0 auth requisite pam_nologin.so auth required pam_succeed_if.so user != root quiet_success @include common-auth auth optional pam_gnome_keyring.so @include common-account # SELinux needs to be the first session rule. This ensures that any # lingering context has been cleared. Without out this it is possible # that a module could execute code in the wrong domain. session [success=ok ignore=ignore module_unknown=ignore default=bad] pam_selinux.so close session required pam_limits.so session required pam_env.so readenv=1 session required pam_env.so readenv=1 envfile=/etc/default/locale session required pam_loginuid.so @include common-session # SELinux needs to intervene at login time to ensure that the process # starts in the proper default security context. Only sessions which are # intended to run in the user's context should be run after this. session [success=ok ignore=ignore module_unknown=ignore default=bad] pam_selinux.so open session optional pam_gnome_keyring.so auto_start @include common-passwordKdyž se podíváme do odkazovaných common-auth, common-account, common-session, zjistíme, že ldap tam už je. Takže konfigurace je OK.
Když je ldap v pořádku, ssh běží, pam je OK, tak nám opravdu zbývá jen gdm. Najít něco relevantního na netu je dost problém - tuny balastu všeho druhu. Nakonec jsem našel víceméně identický bug v bubububuntu. Na základě tohoto doporučení jsem zakomentoval celý /etc/X11/Xsession.d/90qt-a11y a restartnul gdm. A co byste řekli ? Nefungovalo to. Naštěstí jsem ale měl nainstalovaný i lightdm, tak jsem ho nastavil jako výchozí a restartnul xdm. Zkusil jsem se přihlásit a ono to prošlo !
Logicky jsem usoudil, že když to prošlo, tak gdm vytvořilo nějaké soubory v domácím adresáři a zkusil se přihlásit na sousedním stroji s gdm3. Přihlášení prošlo !
K ověření, že je to tím, jsem na jiném stroji zákeřně promazal ldapímu uživateli ~ .Zkusil jsem se přihlásit na gdm a co byste řekli ? Prošlo to ! To už není normální. Rozhodl jsem se přistoupit k poslední zkoušce:
Vytvořil jsem nového uživatele "neo", udělal mu homedir a čekal co se bude dít. Stíny se prodlužovaly ... svíce se třepotala ... vrzly dvéře ... a gdm ho normálně přihlásil a vytvořil potřebné adresáře jako by se nechumelilo !! Je to děsivé a neumím si to vysvětlit, ale už i v Linuxu začalo strašit ! To co je běžné ve Widlích jsem poprvé viděl i "u nás". Jednorázový úkon týkající se uživatele a se dotkne i uživatele B. Uživatel A samozřejmě není admin ldapu. WTF ???
Tiskni
Sdílej:
Obdivuju tvoju trpelivost! Me uz se nechtelo nic psat, kdyz je pisatel blogu liny se poradne podivat na navrhovane reseni.Třeba jenom neví. Ale taky jsem občas trochu přísnější :).
Nastavoval si aj nss ?
Pozri tento howto.
GDM je prokleté. Před týdnem jsem zjistil, že když ukončím X11 relaci zabitím X serveru (Ctrl-Alt-Backspace), tak už se nikdo přes GDM 2 nepřihlásí (po zadání správného hesla jen problikne X server a jsem zpátky v GDM). Pomůže jenom restart GDM.
Podle mě trpí syndromem Gnome. Není důležité, jestli to funguje, hlavně že to je podle letošní módy.
Velmi silně uvažuji, že se budu věnovat nějakému DM, protože XDMCP umí už jen historické XDM.