Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Po té, co mne definitivně přestaly bavit experimenty pana Šutlevorta a ověřil jsem si, že upgrade Ubuntu Líná Lemra na Plesivé Přirození by přineslo úžasné Junity, o Adwaru zvaném Kvičící Křížala (12.10) nemluvě, rozhodl jsem se že bubuntu půjde z domu a nahradí ho next-stable Wheezy. Dobrou záminkou byla i koupě SSD disků . Samotná instalace byla relativně bezbolestná (1x laborování s Xkama, 1x mašina odmítající bootovat z flešky a z CD-ROMky a tudíž USB spuštěné přes GRUB), takže po té co se doinstalovaly předchozí nestandardnosti vznikl prostor na filosofické vylepšování. A když už se chvilka času i záminka našly, rozhodl jsem se zkusit ldap. Nepříliš starý návod tady na ABC vypadal slibně a nakonec to šlo ještě lépe ...
Ingredience tedy jsou: 5 kusů PC s 64-bitovým Wheezym, 1 kus s přetrvávající historickou verzí Bubuntu (asi kulhající kobyla která se vyhla ssd disku), 2 NASky. Nic velkého. Pro zpestření máme doménu 3. řádu, t.j. počítače mají hostname cosi.nase.uzasna-domena.cz
Začátkem je klasická instalace sudo apt-get install slapd ldap-utils. Zadáme 2x adminovo heslo, jinak OK,OK. Hmm, ldap jede a co dál ? Měli bychom ho naplnit daty. Tady jsem se trošku zasekl a tak jsem se podle tohoto návodu pokusil to trochu ošvindlovat grafickými udělátky. Jenže - jak říká staré přísloví - používat Linux je jako žit v domě plném architektů, každý den se něco báječného a nového přistavuje. Bohužel pro mne, požární žebřík jménem luma i schodiště gq z repozitářů zmizelo, protože používaly staré cihly zvané QT3, které se už podle vyhlášky Evropské Unie nesmí používat, protože je nikdo nevyvíjí. Achjo. Takže Windosí klient. Ten se nepřipojil. Achjo. Takže jsem se musel zbaběle vydat hledat nějakou alternativu a nalezl jsem phpldapadmin. Vytvoří stejnojmennou adresu na http, kam je třeba se přihlásit. Jediná ruční úprava, kterou jsem potřeboval se týkala souboru /etc/phpldapadmin/config.php - zmínky o example.net jsem musel na dvou místech opravit na:
$servers->setValue('server','base',array('dc=nase,dc=uzasna-domena,dc=cz')); $servers->setValue('login','bind_id','cn=admin,dc=nase,dc=uzasna-domena,dc=cz');
Podle jiného návodu založíme v phpadminovi Generic: Organisational Unit People pro lidi a Groups pro skupiny uživatelů. V Groups přidáme Generic: Posix Group ldap_users, které dávám GID 2000 (aby se to nepletlo s již existujícími lokálními uživateli a skupinami). Podobně v People vytvořím Generic: User Account ldaptest. Jediná drobná zrada je, že při vytváření systém sveřepě vybere UID, které se nedá změnit, nicméně po té, co se to uloží je možné hodnotu modifikovat. Podobně nenabízí v defaultu bash. Opruz, ale řešitelný. Další zrada je položka heslo. Je tam na výběr typ hesla a místo pro jeho zadání. Člověk by čekal, že zadá heslo a vybere algoritmus jeho zašifrování. Chyba lávky. Musí se v shellu spustit
/usr/sbin/slappasswd, zadat heslo a vypadne něco jako {SSHA}2rMkIeDV4pKe9J1UDgUtvdrsttU8E479 (nebojte, hash jsem pozměnil ). Jeden by čekal, že zadá 2rMkIeDV4pKe9J1UDgUtvdrsttU8E479 a vybere typ SSHA. Houby. Musí se zadat selý řetězec včetně {SSHA} a vybrat typ, jinak to nebude fungovat !
Teď musíme systém přesvědčit, aby se PAM ptal ldapího serveru. K tomu slouží balíček libpam-ldapd. Ten se při instalaci celkem srozumitelně zeptá, kde že je ldap server a co že vlastně všechno má z něj brát (chceme-li uživatele a skupiny, tak přinejmenším passwd,group a shadow). Po nainstalování by už mělo vše fungovat, což ověříme příkazem getent passwd, který nám vypíše založeného ldapího uživatele ldaptest. Takže ještě ssh ldaptest@localhost s heslem, které projde a můžeme hrdě prohlásit, že nám LDAP zhruba chodí.
Když už jsem zmínil, že máme NASku tak logickým pokračováním snahy bude přesun domácích adresářů tam. Než se do toho pustíme, je potřeba si odpovědět na několik otázek:
V návodech popisují různá sofistikovaná řešení ldap-distribuovaného systému automountů. Osobně vystačím s autofs a změnou tří konfiguračních souborů:
Tiskni
Sdílej:
# /etc/nslcd.conf # nslcd configuration file. See nslcd.conf(5) # for details. # The user and group nslcd should run as. uid nslcd gid nslcd # The location at which the LDAP server(s) should be reachable. #edited uri ldaps://ldapserver:636/ # The search base that will be used for all queries. base dc=XXXXX # SSL options #ssl off ssl on ssl start_tls tls_reqcert never #tls_reqcert never # The search scope. #scope sub.. a v logu toto. Co s tím ?
Dec 31 14:16:55 client nslcd[23002]: [8b4567] <passwd(all)> ldap_start_tls_s() failed (uri=ldaps://ldapserver:636/): Operations error: TLS already started Dec 31 14:16:55 client nslcd[23002]: [8b4567] <passwd(all)> failed to bind to LDAP server ldaps://ldapserver:636/: Operations error: TLS already started Dec 31 14:16:55 client nslcd[23002]: [8b4567] <passwd(all)> no available LDAP server found, sleeping 1 secondsBude to nejspíš nějaká kravina, prosím o radu !