V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Dneska jsem se rozhodl, že si nainstaluju a vyzkouším novou Fedoru. Ztroskotal jsem však na kravině, o kterou bych se s vámi chtěl podělit.
Takže vzhůru do instalace. Redhat/Fedoru už jsem párkrát instaloval, takže jsem neočekával žádné problémy. Ale až dnes jsem poznal, co je ten redhatí instalátor za křáp.
Z CD totiž nešel přečíst jeden balíček - Mozilla. To by nebylo nic divného, stane se, blbé CD - může být. Myslel jsem si, že se prostě ten soubor přeskočí a instalace bude pokračovat. Ale instalační program mi nabídl možnosti Zkusit znovu
a Restartovat počítač
. Chvíli jsem na to nevěřícně zíral, pak zvolil asi 3x za sebou Zkusit znovu
, no a nakonec nezbylo nic jiného, než restartovat. To je nějaká Mozilla 1.7.8-2 tak důležitá, že by to bez ní nefungovalo, nebo co? Byl by velký problém umožnit mi pokračovat v instalaci, jako je to třeba u Slackwaru, ba i u těch WindowsXP ?? Tahle hláška mě opravdu dostala.
Tupější už je snad jen instalátor Mandrake 10.0, kam se milostpáni neobtěžovali implementovat tlačítko zpět, takže když spácháte nějaký překlep, máte smůlu a můžete instalovat znova.
Další věc, která mi připadá, že je špatně, (nebo možná není, jen já tomu nerozumím) je logika, podle které jsou balíčky Fedory rozmístěné na čtyřech CD. Pokud totiž zvolím instalaci jen s minimem věcí (bez KDE, Gnome, zdrojáků, OO), jsou potřeba všechny 4 CD. Třeba Slackwaru stačí na základní systém 1 CD
Je to prostě celé nějaké divné, nedotažené. A moc se mi to nelíbí. A jsem nas**n.
PS: V komentářích očekávám vaše nadávky na to, jaká jsem lama a že si to tedy mohu naprogramovat sám, když se mi to nelíbí. :)
Tiskni
Sdílej:
FAIL
, jde CD přečíst bez problémů a naopak, někdy proběhne kontrola v pořádku a pak se to na jednom souboru zasekne. Takže už žádné kontroly médií nedělám, neboť jim nevěřím.
pri dnesnich cenach cd nebo dvd bych nejakou instalaci ze spatneho media opravdu neresil...A kdyby to třeba byly originálky s Redhat Enterprise Linuxem, za několik tisíc a (předpokládám) s tím samým instalátorem, tak byste to také neřešil? Nejde přeci o to, že je CD vadné, ale o to, jaké možnosti mi (ne)dává instalátor.
-devel
nebo -doc
balíčku stopnout celou instalaci by mi připadalo trochu hloupé…