Google zveřejnil seznam 1 212 projektů od 198 organizací přijatých do letošního, již osmnáctého, Google Summer of Code.
Byla vydána nová stabilní verze 3.16.0, tj. první z nové řady 3.16, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu.
NoLog.cz IT kolektiv spustil Nitter.cz. Jedná se o alternativní rozhraní pro Twitter, které nesbírá osobní údaje, nevyžaduje přihlášení a všechny přístupy na Twitter provádí skrz servery NoLog.cz.
Byla vydána nová major verze 15 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 5.17 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 5.18 (LKML). Přehled nových vlastností a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies.
V Ubuntu 22.10 s kódovým jménem Kinetic Kudu bude zvukový server PulseAudio nahrazen multimediálním serverem PipeWire.
Tavis Ormandy popisuje, jak zprovoznil 32 let starý unixový port tabulkového procesoru Lotus 1-2-3 na moderním Linuxu. Doprovodné zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Po pěti měsících vývoje od vydání verze 250 byla vydána nová verze 251 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS).
HP ve spolupráci se System76 představil 14" notebook HP Dev One s procesorem AMD Ryzen 7 PRO a předinstalovaným Pop!_OS Linuxem.
Byla vydána verze 1.61.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Rozhodl jsem se, že si koupím notebook. Nějaký levný (tak max. 21000,- vč. dph)
V téhle cenové kategorii je notebooků spousta, ale já prostě nevím, co si vybrat, abych za pár měšíců nenadával, co jsem si koupil za shit. A proto píšu sem, v naději, že mi snad poradíte.Co od notebooku nepotřebuju:
Co naopak potřebuju nutně (seřazeno podle priority od největší):
Na čem netrvám, ale co se hodí
Notebook chci používat na psaní HTML,CSS,PHP,SQL (poběží tam apache), občas poslech hudby, filmy, prohlížení webu, pdf,... takže nic moc extravýkon nepotřebuji.
Vybral jsem zatím několik strojů:
Tyhle 3 jsem vybral jako nejvážnější kandidáty. Ale pořád nevím, mám strach, že si koupím nějaký shit. Máte-li nějaké zkušenosti s některým z těchto NB, nebo i s nějakými jinými v této cenové hladině, napište prosím do komentářů. Předem děkuji za váš čas.
Tiskni
Sdílej:
Já mám tenhle, ale dostal jsem ho k Jéžišku
IBM Thinkpad R51
- nemá wifi atd ..
Na to jsi přišel jak? IBM R51 mám, WiFi tam samozřejmě je a v Linuxu funguje bez problémů (jen je potřeba stáhnout zvlášť firmware - v distribuci není).
Obecně jsem s ním spokojen (i WinXP Pro se hodí ), výdrž na baterku reálně něco přes 3 hodiny, funčnost v Linuxu výborná (kromě jedné výjimky - viz níže).
Jinak co bych viděl jako menší negativum (pro mě), ve FC 4 se mi zatím nepodařilo pořádně rozchodit uspávání. Na disk vůbec, do paměti to sice uspím, ale po probuzení se nevzpamatuje grafická karta. Více paměti by samozřejmě neuškodilo, ale dá se pracovat i s 256 MB.