Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Rozhodl jsem se, že si koupím notebook. Nějaký levný (tak max. 21000,- vč. dph)
V téhle cenové kategorii je notebooků spousta, ale já prostě nevím, co si vybrat, abych za pár měšíců nenadával, co jsem si koupil za shit. A proto píšu sem, v naději, že mi snad poradíte.Co od notebooku nepotřebuju:
Co naopak potřebuju nutně (seřazeno podle priority od největší):
Na čem netrvám, ale co se hodí
Notebook chci používat na psaní HTML,CSS,PHP,SQL (poběží tam apache), občas poslech hudby, filmy, prohlížení webu, pdf,... takže nic moc extravýkon nepotřebuji.
Vybral jsem zatím několik strojů:
Tyhle 3 jsem vybral jako nejvážnější kandidáty. Ale pořád nevím, mám strach, že si koupím nějaký shit. Máte-li nějaké zkušenosti s některým z těchto NB, nebo i s nějakými jinými v této cenové hladině, napište prosím do komentářů. Předem děkuji za váš čas.
Tiskni
Sdílej:
Já mám tenhle, ale dostal jsem ho k Jéžišku
IBM Thinkpad R51
- nemá wifi atd ..
Na to jsi přišel jak? IBM R51 mám, WiFi tam samozřejmě je a v Linuxu funguje bez problémů (jen je potřeba stáhnout zvlášť firmware - v distribuci není).
Obecně jsem s ním spokojen (i WinXP Pro se hodí ), výdrž na baterku reálně něco přes 3 hodiny, funčnost v Linuxu výborná (kromě jedné výjimky - viz níže).
Jinak co bych viděl jako menší negativum (pro mě), ve FC 4 se mi zatím nepodařilo pořádně rozchodit uspávání. Na disk vůbec, do paměti to sice uspím, ale po probuzení se nevzpamatuje grafická karta. Více paměti by samozřejmě neuškodilo, ale dá se pracovat i s 256 MB.