Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Rozhodl jsem se, že si koupím notebook. Nějaký levný (tak max. 21000,- vč. dph)
V téhle cenové kategorii je notebooků spousta, ale já prostě nevím, co si vybrat, abych za pár měšíců nenadával, co jsem si koupil za shit. A proto píšu sem, v naději, že mi snad poradíte.Co od notebooku nepotřebuju:
Co naopak potřebuju nutně (seřazeno podle priority od největší):
Na čem netrvám, ale co se hodí
Notebook chci používat na psaní HTML,CSS,PHP,SQL (poběží tam apache), občas poslech hudby, filmy, prohlížení webu, pdf,... takže nic moc extravýkon nepotřebuji.
Vybral jsem zatím několik strojů:
Tyhle 3 jsem vybral jako nejvážnější kandidáty. Ale pořád nevím, mám strach, že si koupím nějaký shit. Máte-li nějaké zkušenosti s některým z těchto NB, nebo i s nějakými jinými v této cenové hladině, napište prosím do komentářů. Předem děkuji za váš čas.
Tiskni
Sdílej:
Já mám tenhle, ale dostal jsem ho k Jéžišku
IBM Thinkpad R51
- nemá wifi atd ..
Na to jsi přišel jak? IBM R51 mám, WiFi tam samozřejmě je a v Linuxu funguje bez problémů (jen je potřeba stáhnout zvlášť firmware - v distribuci není).
Obecně jsem s ním spokojen (i WinXP Pro se hodí ), výdrž na baterku reálně něco přes 3 hodiny, funčnost v Linuxu výborná (kromě jedné výjimky - viz níže).
Jinak co bych viděl jako menší negativum (pro mě), ve FC 4 se mi zatím nepodařilo pořádně rozchodit uspávání. Na disk vůbec, do paměti to sice uspím, ale po probuzení se nevzpamatuje grafická karta. Více paměti by samozřejmě neuškodilo, ale dá se pracovat i s 256 MB.