Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Pohodove odpoledne, resim nakup mobilu pres internet. Docela me prekvapila informace, ze pri vraceni zbozi do 14 dnu si uctuji poplatek 10% z ceny zbozi za naskladneni, amortizaci(pry je zbozi neprodejne jako nove) Tuto informaci nemaji ani v reklamacnim radu, pry tam nenmusi podle zakona byt. jake jsou vase zkusenosti?platili jste nekdy neco pri vraceni? A u ktereho obchodnika?
Tiskni
Sdílej:
Požaduj číslo paragrafu.
vykašli se na nějakej paragraf, prostě je seřvi jak psy a udělej tam bordel, oni to ještě rádi vezmou zpět a to dřív, než dojde na lítání židlí. ale začít bys měl tím, že napíšeš do blogu tučnym písmem jméno toho zkurvenýho obchodu ;)
Dle mého názoru je to blbost. Který je to obchod? Neboj se ho uvést. Mám takový dojem, že tam *možná* může být malý fixní poplatek za explicitně vyčíslené náklady (i když možná si to pletu s reklamací), avšak nikoliv procentuální. Když trochu pohledáš na SOS, tak určitě najdeš plno podobných dotazů a kvalifikované odpovědi. Už jsem to párkrát hledal, ale pokaždé to zapomenu. Z 90% si myslím, že jim nemusíš zaplatit ani korunu. Pokud tomu tak je, tak by nebylo od věci podat podnět na českou obchodní inspekci, ať si ten obchod takový praktiky rychle odvykne.
Na 100% je vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů bez poplatku. Obchodník pak má 30 dnů na to, aby ti vrátil peníze. Jinak vracené zboží by měl provázet průvodní dopis s informací, jak si přeješ peníze vrátit. Číslo účtu, přes poštu, .... .
http://www.smlouva-zdarma.cz/odstoupeni-od-smlouvy-nakup-pres-internet
Když trochu zagooglíš "doložitelné náklady", tak to má uvedeno v obchodních podmínkách každá druhá firma. Takže to bylo, jak jsem předtím psal. Žádná procentuální částka. Naopak musí ti rozepsat, jaké částky a z jakého důvodu ti účtují.
A ještě co se týká toho opotřebení zboží - opět nemám link, ale co si pamatuju, tak je to problém obchodníka, a nic ti za to strhávat nemůže (samozřejmě zboží musí být nepoškozené). Dokonce pokud koupíš notebook s windows, kvůli vyzkoušení je musíš aktivovat, tak i přesto to můžeš vrátit bez poplatku - prodejce si to musí vyřešit s microsoftem, nemůže ti účtovat licenci. Opět někde popsáno na SOS.
a to je takovej problem ho koupit u jinyho obchodniky? podle uctovani toho 10% poplatku bych se klidne v sadil, ze ani pripadna reklamace nebude jednoducha
A museli by povolit, i kdybys to přes net jen objednal a zaplatil až na místě odběru. Rozhodující je, jak je uzavřená kupní smlouva a ta je v případě objednávky přes net uzavřena "na dálku".To není pravda.
Podle ustanovení §588 Občanského zákoníku na základě kupní smlouvy vznikne prodávajícímu povinnost předmět koupě kupujícímu odevzdat a kupujícímu povinnost předmět koupě převzít a zaplatit za něj prodávajícímu dohodnutou cenu. Podstatnými, neboli nutnými náležitostmi takové smlouvy jsou tedy určení předmětu koupě a dohoda o kupní ceně.Ve chvili, kdy zbozi platim, deje se tam na zaklade kupni smlouvy. Pokud jsem zbozi objednal pres internet (a popis smlouvy v tom clanku odpovida temer presne procesu objednavani zbozi v internetovem obchode) a na prodejne ho pouze platim, pravo vratit ho do 14 dnu bez udani duvodu zcela jednoznacne mam.
Zákon č. 40/1964 Sb., par.53, odst. 7. (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/obcanzak/cast1.aspx) - firma může naúčtovat náklady, které prokazatelně souvisejí s vrácením zboží. Nemůže však označit zboží za znovu neprodejné jako nové a účtovat za to poplatek. Tento poplatek není prokazatelný :)
Tak třeba poškozenou krabici Vám obchodník naprosto s klidem může naúčtovat. V zákoně je napsáno slovo prokazatelné. Myslím že není problém, aby si obchodník u svého dodavatele vyžádal náhradní krabici kterou mu pak prostě vyúčtuje. Tudíž se jedná o prokazatelný výdaj. Nebo pokud na daný výrobek zakoupí obchodník jiný obal, pak se jedná také o prokazatelný výdaj.