Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
§ 24 Přestupky na úseku podnikání 1) Přestupku se dopustí ten, kdo a) poškodí jiného na ceně, jakosti, množství nebo hmotnosti při prodeji zboží nebo poskytování jiných služeb,nebo
§ 29 Přestupky na úseku zdravotnictví (1) Přestupku se dopustí ten, kdo d) ohrozí nebo poruší zdravotní nezávadnost poživatin nebo pitné vody,Za tyto přestupky lze uložit mj. zákaz činnosti. Pak tu máme (zákon o ochraně spotřebitele):
§ 7 Zákaz nabídky a prodeje nebezpečných výrobků (1) Nikdo nesmí prodávat ani nabízet nebezpečné výrobky.Lze uložit pokutu do 500 000 Kč (při opakovaném porušení do milionu). A konečně (trestní zákon):
§ 121 Poškozování spotřebitele (1) Kdo na cizím majetku způsobí škodu nikoli nepatrnou tím, že poškozuje spotřebitele zejména tak, že je šidí na jakosti, množství nebo hmotnosti zboží, nebo kdo uvede ve větším rozsahu na trh výrobky, práce nebo služby a zatají přitom jejich podstatné vady, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem.anebo
Ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými potřebami § 193 (1) Kdo má na prodej, nebo pro tento účel vyrobí anebo sobě nebo jinému opatří úmyslně potraviny nebo jiné předměty, jejichž použití nebo užití k obvyklému účelu je nebezpečné lidskému zdraví, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem. (2) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví více osob nebo smrt. § 194 Kdo má na prodej, nebo pro tento účel vyrobí anebo sobě nebo jinému opatří z nedbalosti potraviny nebo jiné předměty, jejichž požití nebo užití k obvyklému účelu je nebezpečné lidskému zdraví, bude potrestán odnětím svobody až na šest měsíců nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci.To by snad stálo zato zkusit, ne?
To by snad stálo zato zkusit, ne?Co zní akčněji a pro voliče zajímavěji? a) Zákony máme, jen by bylo potřeba se starat o to, aby na ně někdo dohlížel. Zatím jsem to zanedbával, teď už se přestanu flákat. b) Zpřísníme laxní a nejasné zákony, podobným taktikám učiníme přítrž. Zadal jsem příslušnému odboru ministerstva pokyn k rozpracování novelizace příslušných právních norem, díky čemuž bude podvodné a nebezpečné chování napříště tvrdě postihováno. A máš zároveň i odpověď na otázku, proč Zgarbové chtějí měnit zákony kvůli zkaženému masu, Paroubkové kvůli technařům atd.
PRoc ma byt diskriminovan clovek, ktery neumi cist a psat, k zivotu to nepotrebujeTo je zcela nesrovnatelné. Mohu uvést jiný obdobný příklad: povinná komunikace v angličtině. Ta by také pro úřady leccos zjednodušila a umět anglicky patří k běžnému vzdělání zhruba stejně, jako umět pracovat s počítačem. Přesto je snad každému jasné, že je to pitomost.
Tiskni
Sdílej: