Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V tomto zápisu nebudu na vyhlášku nadávat (i když se mi její znění, ale i samotná povinnost záznamu, hrubě nelíbí), ale spíš se pokusím nějak stručně vyjádřit, co její existence znamená. Není toho totiž málo, a přitom odevšad slyším množství zmatených výkladů, jdoucích ode zdi ke zdi.
Vyhláška 485/2005 Sb. provádí ustanovení § 97 odst. 3 zákona 127/2005 Sb. (zákon o elektronických komunikacích). Určuje rozsah povinného uchovávání informací o elektronických komunikacích. Nebudu se tu věnovat věcem, které souvisejí s telefonními službami - zaměřím se jen na ty datové.
V první řadě je třeba zdůraznit, že povinnost je týká jen těch, kdo poskytují veřejně dostupné služby. Pokud tedy někdo pro sebe nebo pro svoji firmu, přátele atd. provozuje nějaké komunikační služby, nic uchovávat nemusí. Tím reaguji na obavy, že data budou muset zaznamenávat všichni. Na druhou stranu ale není důležité, zda se služby poskytují výdělečně či nikoli, takže i nezisková sdružení (pokud poskytují služby veřejně, jako např. CZFree.Net) se budou muset podřídit.
ISP budou muset uchovávat údaje o tom, jak se přes ně kdo připojoval. Tedy kdy, odkud (tel. číslo nebo jiné určení místa), na jak dlouho, kolik dat proteklo, jakou měl IP adresu. Logují se i neúspěšné pokusy o připojení. Naopak se nemusí logovat veškeré TCP relace nebo UDP pakety, jak to občas někoho napadá (ale upřímně řečeno, záhadná zmínka o čísle portu v příslušném odstavci vyhlášky na klidu nepřidá).
Co se týká elektronické pošty, tam je to jasné - loguje se prakticky všechno (kromě samotné zprávy). Tedy jak samotný přenos, tak i přístup ke schránce. Vyhláška ovšem zjevně nepočítá s tím, že by ke schránce mohl někdo přistupovat jinak, než obvyklými protokoly, jako POP3 nebo IMAP. Tím lépe - jen by to záležitost ještě více komplikovalo.
Nyní přituhuje. Zaznamenávat se mají i veškeré serverové služby. Protože to není nijak upřesněno, týká se to naprosto všech takových služeb, tedy např. i DNS, časových serverů, kalendářových serverů a mnoha dalších (samozřejmě jen těch, které někdo poskytuje jako veřejně dostupnou službu). Zde se opět logují všemožné údaje. Hlavně u těch DNS to bude zajímavé...
Ještě zbývá kategorie "ostatní služby". Ty většinou spadají do kategorie peer-to-peer s tím, že provozovatel služby často jen zajistí, aby se komunikující strany o sobě dozvěděly - jinak se komunikace neúčastní. Tady vidím poměrně velké nebezpečí, protože vyhláška požaduje opět záznam velkého množství údajů. Ty provozovatel samozřejmě není schopen získat, protože jsou mimo jeho dosah. Proto mám důvodné obavy, aby brzy nebylo všeobecné oprávnění upraveno tak, že bude povoleno poskytovat pouze služby s použitím prostředků umožňujících záznam. Tím by se fakticky znemožnilo použití free/open-source SW pro takové účely, protože by z něj mohl příslušné vlastnosti kdokoli vypárat. Raději to ani nechci domýšlet.
Shrnu-li to, dopady vyhlášky jsou velice nepříjemné, i když ne až takové, jak si někteří myslí. Máme pořádně nakročeno ke všeobecnému sledování. Zbývá tedy jen pár doporučení - v maximální možné míře šifrovat komunikaci, vyhýbat se veřejně poskytovaným službám (zejména těm P2P), a při volbách si dávat pořádný pozor, čí lístek spadne do urny.
Tiskni
Sdílej:
Abych pravdu řekl, nevím, jestli to je nebo není sdružení registrované na MVČR.Samozřejmě, že není.
Některá taková sdružení registrovaná jsou, a fungují přesně podle zákona a podle stanov odpovídajících zákonu.Z jiného pohledu by se dalo říct, že jde defacto o ISP, kteří obcházejí zákon tím, že služby poskytují akorát svým členům a tím se vyhýbají mnohým povinnostem, které normální ISP mají.
Také nevím, jestli CZFree.Net v současné době poskytuje nějaké (veřejné či nikoli) služby.Czfree.net žádné služby neposkytuje ani je poskytovat nemůže, stejně jako žádné služby neposkytuje Internet nebo třeba uživatelé portálu abclinuxu.cz.
V minulosti ale služby poskytovalo - veřejný přístup k Internetu rychlostí 32 Kb/s.Czfree.net neposkytovalo žádné takové služby ani v minulosti ani teď. Zmíněnou službu poskytovaly zcela konkrétní subjekty, které na to samozřejmě všechny zákonné náležitosti měly (alespoň tedy doufám).
Z jiného pohledu by se dalo říct, že jde defacto o ISP, kteří obcházejí zákon tím, že služby poskytují akorát svým členům a tím se vyhýbají mnohým povinnostem, které normální ISP mají.Někde to může být pravda, jinde nikoliv. Pár takových sdružení znám (resp. jejich členy osobně), a rozhodně to není tak, že by chtěl někdo něco obcházet. Prostě se dohodli, že si (kvůli snížení nákladů) pořídí společně hardware a připojení. A že něco nabízejí veřejně, to už s tím příliš nesouvisí - nabízejí většinou jen nevyužitou část pásma.
Czfree.net neposkytovalo žádné takové služby ani v minulosti ani teď. Zmíněnou službu poskytovaly zcela konkrétní subjekty, které na to samozřejmě všechny zákonné náležitosti měly (alespoň tedy doufám).Těžko říct. O CZFree.Net nemám zase tolik informací, abych se k tomu mohl přesně vyjádřit. Ale vzhledem k tomu, že donedávna bylo poskytování připojení koncesovanou živností, docela pochybuji, že bylo všechno v pořádku. Nicméně to tu nebudeme řešit, o tom nebyl ani původní zápis.
Těžko říct. O CZFree.Net nemám zase tolik informací, abych se k tomu mohl přesně vyjádřit. Ale vzhledem k tomu, že donedávna bylo poskytování připojení koncesovanou živností, docela pochybuji, že bylo všechno v pořádku. Nicméně to tu nebudeme řešit, o tom nebyl ani původní zápis.Je to tak, jak řiká Ctirad, veřejný připojení fungovalo jen v některejch lokalitách (některý to zrušily, některý další naopak zavedly) a stejně jako připojení stálejch členů to měly a pořád mají na starost konkrétní subjekty. CZFree.Net je jen síť, navíc neveřejná a poskytování připojení k internetu přes společnou infrastrukturu bylo původně chápaný jen jako něco navíc, primárním cílem byla bezplatná a pokud možno i rychlá komunikace členů mezi sebou. To, že je to teď přesně naopak, na věci moc nemění.
Je potreba rozlisovat verejnou a neverejnou sluzbu. Verejna je ta s papirem (viz vyse) a neverejna je ta bez papiru. Prekvapive se to rozlisuje pouze existenci nebo neexistenci onoho papiru.To je právě omyl. I neveřejná služba může být "s papírem", o to tu vůbec nejde. Veřejnou službou se myslí taková služba, která je z právního (nikoli technického) pohledu každému stejně dostupná. Příklad: veřejná telefonní síť. Naopak neveřejnou službou bude např. zvláštní telefonní síť zřízená mezi několika firmami nebo třeba síť propojující úřady.
Pokud ovsem nejaka fyzicka nebo pravnicka osoba nakupuje internet na svuj ucet u komercniho ISP a ten pak dal bez jakehokoliv papiru preprodava clenum site (pripad valne vetsiny mensich czfree siti) tak se nejedna o ISP a opet se na nej nova vyhlaska nevztahuje. Vztahuje se ale na toho nadrazeneho ISP od ktereho je brana konektivita pro celou sit.Osoba, která tohle dělá, se dopouští neoprávněného podnikání, protože poskytuje telekomunikační služby (byť třeba neveřejné). Pokud by byly (samozřejmě za předpokladu legality, tedy ohlášení ČTÚ) veřejné, vyhláška by se na to vztahovala, jinak ne.
Dobre, ale ja to beru tak ze verejna sit je treba sit ceskeho telekomu, proste pro vsechny lidi bez rozdilu a na tuto "verejnost" ma papir. Ja na svoji sit zadny papir nemam a v zadnem pripade se k nam nemuze pripojit kdokoliv, jen ten koho si odsouhlasime, tudiz jsme neverejna sit a basta. Ze je tento souhlas u street accesu czfree vydan vsem lidem treba prostrednictvim verejneho prohlaseni na webu z toho street accessu jeste nedela verejnou sit.Je potreba rozlisovat verejnou a neverejnou sluzbu. Verejna je ta s papirem (viz vyse) a neverejna je ta bez papiru. Prekvapive se to rozlisuje pouze existenci nebo neexistenci onoho papiru.To je právě omyl. I neveřejná služba může být "s papírem", o to tu vůbec nejde. Veřejnou službou se myslí taková služba, která je z právního (nikoli technického) pohledu každému stejně dostupná. Příklad: veřejná telefonní síť. Naopak neveřejnou službou bude např. zvláštní telefonní síť zřízená mezi několika firmami nebo třeba síť propojující úřady.
To si nemyslim, protoze to je uplne to same jako kdyz si firma koupi internet a prostrednictvim sve site ho rozvede po pobockach. Jak urednici poznaj ze ta provozovatel site neni ta osoba co nakupuje internet? Pokud by byla provozovatelem, je to jeji soukroma sit a zadnou ohlasku davat nemusi, jenze o pojmu "provozovatel site" se nikde nepise. Nehlede na to, ze podnikani je cinnost _za ucelem zisku_. Samozrejme s tebou souhlasim, ze je to neopravnene podnikani, pokud je to cineno za ucelem zisku, ale zrejme jhsem zapomel dodat ze jsem mluvil jen o preprodavani bez zadneho zisku. Je prece nesmysl aby si kazdy clen treba te nasi site udelal smlouvu s nasim providerem na 64/64 za 300 a provider nam to predaval na jednom bode v rychlosti 1024/1024 celkove, takhle to u nas nefunguje. Tento model funguje treba v praze kde ale jsou ISP ktere funguji presne na tomto modelu (o tom jsem psal vyse), ale normalni provider to takhle nedela. ZdenekPokud ovsem nejaka fyzicka nebo pravnicka osoba nakupuje internet na svuj ucet u komercniho ISP a ten pak dal bez jakehokoliv papiru preprodava clenum site (pripad valne vetsiny mensich czfree siti) tak se nejedna o ISP a opet se na nej nova vyhlaska nevztahuje. Vztahuje se ale na toho nadrazeneho ISP od ktereho je brana konektivita pro celou sit.Osoba, která tohle dělá, se dopouští neoprávněného podnikání, protože poskytuje telekomunikační služby (byť třeba neveřejné). Pokud by byly (samozřejmě za předpokladu legality, tedy ohlášení ČTÚ) veřejné, vyhláška by se na to vztahovala, jinak ne.
Ze je tento souhlas u street accesu czfree vydan vsem lidem treba prostrednictvim verejneho prohlaseni na webu z toho street accessu jeste nedela verejnou sit.Mám obavy, že na ČTÚ by si to nemysleli.
Nehlede na to, ze podnikani je cinnost _za ucelem zisku_. Samozrejme s tebou souhlasim, ze je to neopravnene podnikani, pokud je to cineno za ucelem zisku, ale zrejme jhsem zapomel dodat ze jsem mluvil jen o preprodavani bez zadneho zisku. Je prece nesmysl aby si kazdy clen treba te nasi site udelal smlouvu s nasim providerem na 64/64 za 300 a provider nam to predaval na jednom bode v rychlosti 1024/1024 celkove, takhle to u nas nefunguje. Tento model funguje treba v praze kde ale jsou ISP ktere funguji presne na tomto modelu (o tom jsem psal vyse), ale normalni provider to takhle nedela.Můj názor je ten, že by se úřady do takových věcí vůbec neměly míchat. Prostě, kdo chce síť/přípojení/jánevímco..., ať si to vybuduje, provozuje, a ať mu do toho nikdo nekecá. Kdo na tom chce vydělávat, ať to ohlásí (pro daňové účely - jako jinou výdělečnou činnost), toť vše. Současný stav není dobrý, i když je to pořád nesrovnatelně lepší než ještě nedávno, kdy bylo na kdeco potřeba "požehnání vrchnosti" (= koncesní listina + tel. licence).
Takže když to dělá zadarmo, tak mu pokuta nehrozí ?
Z.H.
Provozovatel veřejné telko sítě musí za příslušnou registraci složit nemalou částku (tuším 100kKč).A tohle už právě také neplatí. Nový zákon stanovuje poplatek za registraci na pouhých 1000 Kč (stejně jako za ŽL).
vetsina lidi neni schopna icq pres sifrovany kanalNení schopna? Ono to vůbec nějak jde? Každopádně proč asi jedu na Jabberu