abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    dnes 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    11.7. 00:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 21:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.7. 15:22 | Nová verze

    Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 393 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.


    NAVRCHOLU.cz
    Aktuální zápisy

    Nejčtenější za poslední měsíc Nejkomentovanější za poslední měsíc

    Já na tom dělám, ono to ne a ne a ne...

    17.4.2005 17:21 | Přečteno: 1525× | Ze života

    Moje oblíbená písnička bratří Ebenů mě inspirovala k tomu, abych sepsal přehled fází, kterými prochází každý realizovaný (zdaleka nejen softwarový) projekt. Budu vycházet výhradně z poznatků z reálného světa.

    Během let se mi podařilo vypozorovat typický průběh prací na projektech - lhostejno, zda jsem na nich pracoval sám, anebo byly realizovány větším či menším týmem. Samozřejmě, že ne každý projekt prochází všemi fázemi, a pokaždé jsou průběh a intenzita jednotlivých fází jiné. Ale základ zůstává.

    Mějme tedy klasický projekt, tedy časově ohraničenou množinu činností, které je potřeba realizovat ve správném sledu a za co nejmenší spotřeby všech zdrojů:

    1. fáze - zadání. Projekt může zadat někdo jiný (zákazník, šéf apod.), nebo si ho člověk či tým uloží sám. Osoba zadavatele má (jak se později ukáže) klíčový význam pro přítomnost jednotlivých fází.
      Touto fází prochází každý projekt, liší se jen v tom, jak kvalitně je zadán a zda zadání samo o sobě není nesmyslné.
    2. fáze - počáteční bezradnost. Hledíme na projekt ze všech stran, nikdo neví, ze které strany začít (přestože to třeba může být naprosto zřejmé). Rodí se nápady, ze kterých tak 99 % končí na smetišti, ale to zbývající procento je velmi přínosné a nakonec vede k přechodu do další fáze.
      Přítomnost, intenzita a doba trvání této fáze záleží hlavně na kvalitě zadání. Vysloveně špatně zadaný projekt tuto fázi nemusí nikdy opustit, naopak projekty zadané "zevnitř" do této fáze nemusí nikdy vstoupit.
    3. fáze - nadšené budování. Po bezradnosti nastal rozhodující záblesk a práce se rozjely vysokým tempem. Všichni pracují s nadšením, neváhají obětovat volný čas i spánek, a chvíli to vypadá, že bude projekt hotov dávno před termínem.
      Toto je nejlepší fáze každého projektu (pokud se podaří se do ní dostat). Zjevné výsledky jsou nejlepší motivací k další práci. Fáze může trvat libovolně dlouho, ale jen málokdy vydrží až do dokončení projektu.
    4. fáze - útlum. Přicházejí problémy, práce se zpomalují, každý se raději věnuje něčemu jinému, výsledky přibývají čím dál pomaleji.
      Pokud nejde vše jak po másle, dospěje každý projekt do této fáze. Prakticky z není úniku (to už by muselo být, aby se to vrátilo zpět) a přichází fáze následující.
    5. fáze - krize. Práce se prakticky zastavily, každý jen sedí u stolu a podpírá si hlavu. Řešení problémů se nerodí, nikdo nemá žádné nápady (kromě těch naprosto zcestných, nesouvisejících s projektem). Deadline se blíží, ale řešení není na obzoru. Většinou ale na konci fáze přijde refresh mysli a projekt přejde do následující fáze.
      Témeř každý projekt v útlumu skončí v krizi. Spousta nadějných projektů (typicky těch, které si člověk nebo tým zadal sám) má zde konečnou stanici a dále již nepokračuje. Zejména v oblasti free softwaru je mnoho takto ukončených projektů (vím, o čem mluvím - také mám dva takové projekty).
    6. fáze - "šturmování". Pokud projekt překonal krizi, nastává nesmírně intenzívní fáze. Pracovní tempo je zběsilé až vražedné, nikdo nevnímá denní či noční dobu, nebere telefony, neodpovídá na SMS. Po pracovišti se vrší prázdné hrnky od kafe, občas se nějaký (ještě nikoli prázdný) převrhne. Kuřáci pálí jednu od druhé, popelníky přetékají, sem tam nějaká ještě hořící cigareta vypadne na stůl a učiní neodstranitelnou památku na projekt. Z prací se dělají jen ty nejnutnější (třeba s komentováním kódu se nikdo nezdržuje).
      Nejtypičtější fáze u všech projektů, které překonaly krizi. Téměř vždy se ji podaří úspěšně přetavit do fáze následující - dokončení projektu.
    7. fáze - dokončení a předání. Projekt je s vypětím posledních sil nakonec dotažen do úspěšného závěru a předán zadavateli (pokud je zadán "vnitřně", je slavnostně odškrtnuta příslušná položka).
      K tomu není co dodat. Prostě, v jakém stavu projekt je k poslednímu možnému časovému okamžiku, v takovém se předá.
    8. fáze - oslavy. Nyní je co zapíjet, takže na pivech a panácích se nešetří. Stav řešitelů po zběsilém tempu a probdělých nocích ale vede často k tomu, že končí v poloze "čelmo" (tj. spící s čelem opřeným o stůl).
      Toto je jediná fáze, kdy lze na vlastní projekt na chvíli úplně zapomenout.
    9. fáze - procitnutí. Za krušného opilcova jitra vycházejí pozvolna najevo věci, které se zapomněly udělat, a vylézají na povrch chyby. V nejhorší variantě se objeví sám zadavatel, protože už některé z chyb objevil - to se ale stává jen zřídka, protože chyby mají tendenci zůstat skryty až do okamžiku, kdy mohou nadělat větší paseku.
      Nejhorší fáze projektu. Člověk někdy až pomýšlí na sebevraždu při uvědomění si toho, co se všechno může stát.
    10. fáze - rekapitulace. Na základě zkušeností získaných při řešení projektu se dává dohromady seznam věcí, kterých je třeba se příště vyvarovat, a naopak na co nezapomenout.
      Toto všechno má jediný cíl - aby to bylo zapomenuto do zahájení následujícího projektu (které může přijít už tentýž den).
    11. fáze - průser. Kvůli chybě v projektu dojde k události až katastrofálních následků - exploduje jaderný reaktor, srazí se vlaky, zkrachuje banka, raketa místo do vesmíru zamíří do města apod. Bude následovat vyšetřování a možná i trestní stíhání. Nyní záleží na tom, jak dobře se podaří chybu zamaskovat a zlehčit.
      K této fázi dochází naštěstí jen velice zřídka. Nicméně někdy nás nemine, jak už jsme se mohli za dobu existence "civilizace" (a zejména pak počítačů) přesvědčit.

    I když si asi všichni uvědomují, že toto není nejlepší cesta, člověk je už prostě takový a proto tu s námi uvedený průběh projektů bude asi věčně.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    17.4.2005 19:31 tdx
    Rozbalit Rozbalit vše Projekt
    Vše je samozřejmě jinak. Klasické fáze realizace projektu:

    1. Předprojektové nadšení.

    2. Realizační vystřízlivění.

    3. Dokončovací obtíže.

    4. Hledání viníků.

    5. Potrestání nevinných.

    6. Odměnění nezúčastněných.
    17.4.2005 20:19 doubleZ | skóre: 24 | blog: smazano
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Projekt
    no more to say :)
    Luk avatar 17.4.2005 21:15 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Projekt
    I tak možno. Záleží na tom, kdy, kde, jak, s kým. Je ale lepší zažívat nějaké nadšení i při realizaci projektu (což se mi zatím skoro vždy poštěstilo :-)).
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.