Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Během schvalování zákona o elektronických komunikacích zanikla v bouři emotivních diskusí jedna relativně drobná změna, která však přináší zcela zásadní průlom - a to v pozitivním slova smyslu.
I když se většina diskusí ohledně zákona točila okolo univerzální služby, zpřístupnění sítě a digitálních masmédií, došlo schválením zákona také ke změně možností poskytování telekomunikačních služeb obecně. V čem změna spočívá?
Je to naprosto zásadní změna. Doposud to vypadalo tak, že kdo chtěl poskytovat libovolné služby komunikace na dálku (ať už hlasové nebo třeba datové), musel nejdřív získat živnostenský list, pak si požádat o povolení ("licenci") a (v případě kladného rozhodnutí) zaplatit vysoký správní poplatek. Je jasné, že to byl stav, který rozvoji telekomunikací příliš neprospíval.
Nyní je to mnohem jednodušší. Chci poskytovat telekomunikační služby - ohlásím to na ČTÚ, zaplatím malý poplatek a je hotovo. Příjemná změna, že? Tento druh podnikání navíc není živností, takže dalších 1000 Kč za živnostenský list (a další papírování) už není třeba.
Někdo by se mohl ptát: "A v čem je to tak zásadní?" Zásadní je to hlavně v tom, že to výrazně pomůže vzniku a rozvoji (nejen) lokálních ISP. Dosud totiž museli usilovat o povolení; pokud už ho dostali, zaplatili vysoký poplatek - takže si to každý desetkrát rozmyslel, než se do něčeho pustil. Měli jsme tu řadu občanských sdružení poskytujících svým členům internetové připojení, ale na komerční bázi se do toho nikdo nehrnul. Nyní zbytečné bariéry padly a otevírají se nové obzory.
Změna zákona tedy přinesla mnohem lepší podmínky pro rozvoj Internetu, zejména tzv. poslední míle. Zda se to projeví v praxi, teprve uvidíme. Ale možnosti tu jsou, takže už jich stačí jen využít.
Oživeno: Koho by to zajímalo, celý zákon najde například tady.
Tiskni
Sdílej:
s/státních orgánů/státními orgány/Ano, tak je to správně