Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Během schvalování zákona o elektronických komunikacích zanikla v bouři emotivních diskusí jedna relativně drobná změna, která však přináší zcela zásadní průlom - a to v pozitivním slova smyslu.
I když se většina diskusí ohledně zákona točila okolo univerzální služby, zpřístupnění sítě a digitálních masmédií, došlo schválením zákona také ke změně možností poskytování telekomunikačních služeb obecně. V čem změna spočívá?
Je to naprosto zásadní změna. Doposud to vypadalo tak, že kdo chtěl poskytovat libovolné služby komunikace na dálku (ať už hlasové nebo třeba datové), musel nejdřív získat živnostenský list, pak si požádat o povolení ("licenci") a (v případě kladného rozhodnutí) zaplatit vysoký správní poplatek. Je jasné, že to byl stav, který rozvoji telekomunikací příliš neprospíval.
Nyní je to mnohem jednodušší. Chci poskytovat telekomunikační služby - ohlásím to na ČTÚ, zaplatím malý poplatek a je hotovo. Příjemná změna, že? Tento druh podnikání navíc není živností, takže dalších 1000 Kč za živnostenský list (a další papírování) už není třeba.
Někdo by se mohl ptát: "A v čem je to tak zásadní?" Zásadní je to hlavně v tom, že to výrazně pomůže vzniku a rozvoji (nejen) lokálních ISP. Dosud totiž museli usilovat o povolení; pokud už ho dostali, zaplatili vysoký poplatek - takže si to každý desetkrát rozmyslel, než se do něčeho pustil. Měli jsme tu řadu občanských sdružení poskytujících svým členům internetové připojení, ale na komerční bázi se do toho nikdo nehrnul. Nyní zbytečné bariéry padly a otevírají se nové obzory.
Změna zákona tedy přinesla mnohem lepší podmínky pro rozvoj Internetu, zejména tzv. poslední míle. Zda se to projeví v praxi, teprve uvidíme. Ale možnosti tu jsou, takže už jich stačí jen využít.
Oživeno: Koho by to zajímalo, celý zákon najde například tady.
Tiskni
Sdílej:
s/státních orgánů/státními orgány/Ano, tak je to správně