Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Ve svých předchozích příspěvcích jsem často kritizoval chování státní správy a samosprávy. Často se to týkalo praktické realizace eGovernmentu - elektronická státní správa je podle mě realizována špatně a neefektivně. Protože kritizovat umí každý, chtěl bych nastínit, jaká je moje představa v této oblasti. Pod slovem eGovernment budu (stejně jako česká vláda ve svých prohlášeních) mít na mysli státní správu nejen elektronickou, ale také efektivní.
Ať už jsem tu kritizoval systém výměny řidičských průkazů, praktiky na ministerstvu zemědělství či akce typu INDOŠ, vždycky to byly neklamné známky špatné realizace eGovernmentu. Toto slovo naše současná vláda používá ve významu "efektivní státní správa", proto se toho budu také držet - z hlediska terminologie to bude jen výhodné. Nekritizoval jsem však planě. Svoji vizi eGovernmentu mám, a chtěl bych ji zde tedy přednést. Dnes uvedu pouze "základní pilíře", později se budu věnovat jednotlivým oblastem.
Kvalitní eGovernment není rozhodně jednoduchá věc. Jednoduchý není návrh celého systému, natož pak jeho realizace v praxi. V cestě stojí hlavně lenost, úplatnost a neochota něco zlepšovat.
Moje vize eGovermentu stojí na následujících pilířích, které musejí být přítomny všechny najednou, jinak systém ztrácí integritu a nemůže být efektivně realizován:
Je toho poměrně hodně, i když jsem to uvedl jen ve stručnosti a velmi obecně. Tohle je moje základní představa, jak by to mělo vypadat. Další příspěvky na toto téma se již budou týkat jednotlivých uvedených pravidel.
Tiskni
Sdílej:
A podobnymi nesmysly se obtezuji urady navzajem.Je to tak. Případ Jindřichovic pod Smrkem byl neúspěšným pokusem tomu vzdorovat. Jedním z orgánů "sám pro sebe" je třeba ÚZIS (organizační složka ministerstva zdravotnictví). Ten shromažďuje obrovská kvanta informací z nemocnic, ordinací a dalších zdravotnických zařízení (což znamená hlavně nekonečné vyplňování dotazníků a tabulek). Většina získaných dat je prakticky k ničemu, nikomu a ničemu nepomohou.