Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Začínám si připadat jako věštec. Včera jsem vyjadřoval obavu z toho, co by si naši politici dokázali všechno vymyslet za protiteroristické opatření a už je to tady. Podle článku na BBC se vážně uvažuje o tom, že by policie měla mít, v případě podezření na možný útok, pravomoc vypnout v dané lokalitě mobilní telefony.
Nezbývá, než dodat. A k čemu je to ku*** dobrý?!? Proboha, ti teroristé vůbec mobilní telefon nepotřebují. Viz útok na WTC, nebo mi chce někdo tvrdit, že se únosci z letadla domlouvali mobilem? Prostě se nebudou na mobilní komunikaci spoléhat, anebo použijí satelitní telefon, nějakou cestu si vždycky najdou.
Naopak, ty, které takové opatření zasáhne nejvíc, budou lidé, kteří se nebudou moci dovolat do/z postižené oblasti, aby se ujistili o tom, že jsou v pořádku. A to už vůbec nemluvím o tom, že varování před útoky je v současnosti několikrát víc, než samotných útoků.
Tiskni
Sdílej:
To metro byl pouze příklad.
Nicméně jsem přesvědčen o tom, že kdyby na nějakém místě, kde je pohromadě víc lidí (např. koncerty, nádraží, jánevímcoještě) vypadl signál mobilních operátorů(a) a možnost vypnutí mobilní sítě byla (což by jistě neuniklo pozornosti médií) uzákoněna, vznikla by panika.
Doufejme, že tato úvaha zůstane v oblasti spekulací a nebudeme mít příležitost ověřit ji v praxi.
Z.H.
Mobilní sít je potřeba vypnout hlavně proto kdyby v dané lokalitě byla umístěna bomba jež by se aktivovala pomocí mobilního telefonu. A to ti hravě zvládnu vyrobit jako prd!Na tohle ale není potřeba zvláštní zákon. To je možné už teď podle současných zákonů. Stejně jako je možné udělat cokoli jiného, aby bylo odvráceno hrozící nebezpečí.
moznost vypnout mobilni telefony dneska prakticky znamena znemoznit komunikaci, a tim organizaci nejake obcanske aktivity (napr. demonstrace proti vlade).Tohle jsem měl do spotu přispat - copak jsme už všichni zapomněli na doby bez mobilních telefonů? Co velká francouzská revoluce, rok 1848, Velká říjnová revoluce v Rusku, u nás v roce 1949 a pak 1989 a mnoho dalších revolucí, které se bez mobilních telefonů naprosto obešly.