Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Začínám si připadat jako věštec. Včera jsem vyjadřoval obavu z toho, co by si naši politici dokázali všechno vymyslet za protiteroristické opatření a už je to tady. Podle článku na BBC se vážně uvažuje o tom, že by policie měla mít, v případě podezření na možný útok, pravomoc vypnout v dané lokalitě mobilní telefony.
Nezbývá, než dodat. A k čemu je to ku*** dobrý?!? Proboha, ti teroristé vůbec mobilní telefon nepotřebují. Viz útok na WTC, nebo mi chce někdo tvrdit, že se únosci z letadla domlouvali mobilem? Prostě se nebudou na mobilní komunikaci spoléhat, anebo použijí satelitní telefon, nějakou cestu si vždycky najdou.
Naopak, ty, které takové opatření zasáhne nejvíc, budou lidé, kteří se nebudou moci dovolat do/z postižené oblasti, aby se ujistili o tom, že jsou v pořádku. A to už vůbec nemluvím o tom, že varování před útoky je v současnosti několikrát víc, než samotných útoků.
Tiskni
Sdílej:
To metro byl pouze příklad.
Nicméně jsem přesvědčen o tom, že kdyby na nějakém místě, kde je pohromadě víc lidí (např. koncerty, nádraží, jánevímcoještě) vypadl signál mobilních operátorů(a) a možnost vypnutí mobilní sítě byla (což by jistě neuniklo pozornosti médií) uzákoněna, vznikla by panika.
Doufejme, že tato úvaha zůstane v oblasti spekulací a nebudeme mít příležitost ověřit ji v praxi.
Z.H.
Mobilní sít je potřeba vypnout hlavně proto kdyby v dané lokalitě byla umístěna bomba jež by se aktivovala pomocí mobilního telefonu. A to ti hravě zvládnu vyrobit jako prd!Na tohle ale není potřeba zvláštní zákon. To je možné už teď podle současných zákonů. Stejně jako je možné udělat cokoli jiného, aby bylo odvráceno hrozící nebezpečí.
moznost vypnout mobilni telefony dneska prakticky znamena znemoznit komunikaci, a tim organizaci nejake obcanske aktivity (napr. demonstrace proti vlade).Tohle jsem měl do spotu přispat - copak jsme už všichni zapomněli na doby bez mobilních telefonů? Co velká francouzská revoluce, rok 1848, Velká říjnová revoluce v Rusku, u nás v roce 1949 a pak 1989 a mnoho dalších revolucí, které se bez mobilních telefonů naprosto obešly.