Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Informace o tom, že se ČSSD zamlouvá návrh zákona o majetkových přiznáních z dílny KSČM, mě přímo zděsila. Tyto dvě strany mají ve sněmovně většinu, proto mohou (třeba i přes odpor senátu a prezidenta) tento zákon protlačit. Majetková přiznání jsou v principu špatná, a účinný nástroj proti daňové a jiné kriminalitě rozhodně nepředstavují.
Jednou z velmi populistických věcí, kterou politici hlavně před volbami rádi vytahují, jsou majetková přiznání. Ta podle svých příznivců umožní mnohem účinněji bojovat proti daňovým a celním únikům, a také snadněji odhalit příjmy z jiné trestné činnosti. Bohužel, tak to není, a navíc tato přiznání přinesou i mnohé problémy, a to zejména poctivým lidem.
Důvodů, proč považuji majetková přiznání za nesmyslná, je více:
Sečteno a podtrženo, majetková přiznání jsou typickou věcí, která zločincům neublíží (a některým dokonce pomůže), kdežto poctivým přinese komplikace, zbytečné náklady a rizika. Proto nemají v našem právním řádu své místo.
Tiskni
Sdílej:
To sice ano, ale zkreslení majetkového přiznání je daleko snazí prokázat.
O zestihlovani statni spravy pojednava prvni kapitola jedne knizky. Bohuzel si ted z hlavy nevzpomenu, jak se jmenovala Byly to nejake zakony - neci zakony a ten nekdo byl autorem - musim tu knizku nekde vyhrabat a zjistit presny nazev...
Kazdopadne ale hned ta prvni kapitola se tohoto problemu tyka - pocet uredniku (kdekoli) roste geometrickou radou a nema vubec zadnou souvislost s objemem agendy, kterou dany urad musi vykonavat. Je to tam vysvetleno, proc to tak je a uvadi se nekolik realnych prikladu - napriklad britske namornictvo - pocet uredniku rostl stale stejnym tempem, zatimco pocet lodi dosti ruznymi kroky klesal.
Musim ale rict, ze podle meho osobniho nazoru autor nezahrnul prave variantu rozsireni agendy uradu, ktera (minimalne v ceskych podminkach) znamena taky skokovy narust poctu uredniku nad ramec geometricke rady rustu...
...bude resit svoje vnitrni zalezitsosti a obcanum da pokoj...ale peníze daňových poplatníků požírat nepřestane