Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Podle informací ze sdělovacích prostředků panují na ministerstvu zdravotnictví zajímavé poměry. Nyní už se nedivím, že chyby na serveru nikdo neřeší.
V sobotu jsem se v MF DNES (anebo v Lidových novinách? Už nevím, ale je to jedno, stejně to vydává tatáž firma...) dočetl něco, co na jedné straně vhání úsměv do tváře, a na straně druhé leccos vysvětluje. O co jde?
Nesmyslný projekt papírových zdravotních knížek - který přinese spoustu problémů - bohužel začíná nabývat konkrétní podoby. Tato podoba ovšem, realizovaná na stroze úřednické bázi, se komusi (samotné paní ministryni?) nelíbila. Prý by to chtělo nějaké grafické zpestření. Tak se broadcastem po ministerstvu rozšířil příkaz, že tvorba grafiky na knížku má maximální prioritu, a vše ostatní (zejména to, co by mohlo pomoci našemu zdravotnictví) musí počkat.
Nechám stranou nesmyslnost existence zdravotní knížky. Nechám stranou, že knížka, když už existuje, nemusí být nijak kreativně zpracována. Dokonce i to, že zaměstnanci MZdr asi nebudou ti praví pro grafickou tvorbu. Ale co stranou nechat nemohu, je to, že se místo užitečné práce mají řešit (s prominutím) kraviny.
I když je to asi jenom moje fantazie, tak si živě dokážu představit webmastera MZdr, jak - místo opravování chyb na webu - naklikává v grafickém editoru malůvky pro zdravotní knížku. Docela se obávám, že situace se zdravotní knížkou nebyla ojedinělá, a že podobné postupy patří na tomto ministerstvu ke standardu. Proto se také nemohu divit, že ohlášení chyby na serveru je pro ministerstvo jen jakýmsi bzučením komára u ucha medvědova, a nemohu tedy očekávat nějaké výsledky.
Tiskni
Sdílej:
Tady je toho na výběr dost a dost.