Studentská dílna Macgyver zve na další Virtuální Bastlírnu - pravidelné online setkání všech, kdo mají blízko k bastlení, elektronice, IT, vědě a technice. Letní prázdniny jsou za námi a je čas probrat novinky, které se přes srpen nahromadily. Tentokrát jich je více než 50! Těšit se můžete mimo jiné na:
Hardware – Bus Pirate na ESP32, reverse engineering Raspberry Pi, pseudo-ZX-80 na RISC-V, PicoCalc, organizéry na nářadí z pěny nebo … více »Google Chrome 140 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 140.0.7339.80 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 6 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
LeoCAD (Wikipedie) je svobodná multiplatformní aplikace umožňující také na Linuxu vytvářet virtuální 3D modely z kostek lega. Vydána byla verze 25.09. Zdrojové kódy a AppImage jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
RubyMine, tj. IDE pro Ruby a Rails od společnosti JetBrains, je nově zdarma pro nekomerční použití.
Český LibreOffice tým vydává překlad příručky LibreOffice Calc 25.2. Calc je tabulkový procesor kancelářského balíku LibreOffice. Příručka je ke stažení na stránce dokumentace.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.4 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Zakladatel ChimeraOS představil další linuxovou distribuci zaměřenou na hráče počítačových her. Kazeta je linuxová distribuce inspirována herními konzolemi z 90. let. Pro hraní hry je potřeba vložit paměťové médium s danou hrou. Doporučeny jsou SD karty.
Komunita kolem Linuxu From Scratch (LFS) vydala Linux From Scratch 12.4 a Linux From Scratch 12.4 se systemd. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů přichází s Glibc 2.42, Binutils 2.45 a Linuxem 6.15.1. Současně bylo oznámeno vydání verze 12.4 knih Beyond Linux From Scratch (BLFS) a Beyond Linux From Scratch se systemd.
Organizátoři konference LinuxDays ukončili veřejné přihlašování přednášek. Teď je na vás, abyste vybrali nejlepší témata, která na letošní konferenci zaznějí. Hlasovat můžete do neděle 7. září. Poté podle výsledků hlasování organizátoři sestaví program pro letošní ročník. Konference proběhne 4. a 5. října v Praze.
Byla vydána verze 11.0.0 vizuálního programovacího jazyka Snap! (Wikipedie) inspirovaného jazykem Scratch (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Je to tak - novela zákona o rozhlasových a televizních poplatcích (zákon 348/2005 Sb.) je paskvil. Už to mám potvrzeno i od orgánů nejpovolanějších, tedy ÚOOÚ a ERÚ. Příslušná pasáž zákona se buď mine očekávaným účinkem, a nebo budou hromadně porušována práva na ochranu osobních údajů.
Loni v červnu jsem napsal zápis s názvem Cucáš šťávu? Plať!, v němž jsem vysvětlil, co se mi na novém zákoně nelíbí. Protože pouze kritizovat nestačí, a navíc nejsem odborníkem na tuto oblast, kontaktoval jsem Úřad pro ochranu osobních údajů, aby se do celé záležitosti vneslo více světla.
Zhruba 6 týdnů od odeslání dopisu mi přišla první odpověď. Z ní jsem se dozvěděl, že byl o vyjádření požádán také Energetický regulační úřad. Dnes mi přišla souhrnná odpověď. Byla skoro na tři stránky, kdo má zájem, může si to přečíst naskenované.
Nejzajímavější je závěrečná část dopisu. Ta totiž v zásadě potvrzuje to, co jsem tvrdil už tehdy. Tedy, že tato část zákona je velice špatná a může vést ke dvěma situacím. Buď údaje předány nebudou, a zákon vyjde naprázdno, anebo budou, ale nelegálně. Poslanci odvedli špatnou práci - vypustili do světa mizerný zákon.
Co s tím? Zápis v blogu je jen takový malý kamínek v celé mozaice. Takže o tuto informaci zveřejňuji více cestami, kromě toho to dostaly na vědomí též i orgány, které by s tím mohly něco udělat (i když si nezaslouží, aby za ně někdo dělal jejich práci) - Ministerstvo kultury ČR, Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PSP ČR a Stálá komise pro sdělovací prostředky PSP ČR. Třeba se v blízké době dočkáme nějaké nápravy (i když do voleb je to prakticky nereálné).
Tiskni
Sdílej:
Třeba se v blízké době dočkáme nějaké nápravy (i když do voleb je to prakticky nereálné).
Také se mi nezdá příliš pravděpodobné, že by kterákoli politická strana chtěla před volbami proti sobě poštvat televizi, pokud by to tedy vůbec stihnout šlo.